Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 26.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 193,50 (- 2,15%), kukurydza CZE20 - 168,00 (- 1,18%), rzepak MAJ20 - 352,00 (+ 0,57%) [euro/tona] +++ +++ +++

ASF jest już u bram powiatu mieleckiego. To podkarpackie zagłębie trzody chlewnej

Redakcja

W siedzibie mieleckiego starostwa powiatowego odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedmiotem obrad była sytuacja dotycząca rozwijającego się w województwie podkarpackim afrykańskiego pomoru świń. Choć powiat mielecki na chwilę obecną jeszcze „czysty” od ASF, to sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna dla lokalnych producentów trzody chlewnej i zakładów przetwórstwa mięsnego, których w skali całego województwa najwięcej ulokowanych jest właśnie w rejonie Mielca.

 

Wyznaczona strefa buforowa dotyka już granic powiatu mieleckiego. Włączone zostały do niej powiaty ościenne: tarnobrzeski i kolbuszowski. Podczas spotkania dyskutowano nad sposobami zabezpieczeń, które pomogłyby powstrzymywać ten niebezpieczny wirus.

 

Piotr Chrabąszcz, powiatowy lekarz weterynarii szczegółowo omówił sytuację która w tej chwili jest w powiecie mieleckim oraz w powiatach ościennych naszego województwa. Zostały przekazane również wytyczne wojewody w zakresu zasad zabezpieczenia gospodarstw oraz wszystkich hodowców świń. Stosowne zalecenia i materiały zostały przekazane wszystkim włodarzom gmin i Powiatu Mieleckiego w celu dalszego ich przekazania do swoich mieszkańców.

 

Został także skierowany apel do myśliwych o wzmożenie akcji likwidowania dzików, bo to właśnie one są głównymi i nosicielami tej choroby. Zwrócono także uwagę na sprawę wałęsających się psów i różnego rodzaju drapieżników, które wchodzą na obszar gospodarstw domowych. One również są również nosicielami tej choroby.

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Mielec

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Walka z koronawirusem spycha na boczny tor problem

Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy

Myśliwi w Bawarii zastrzelili rekordową liczbę dzi

Bawarska minister rolnictwa, Michaela Kaniber, zarządziła no

ASF: Dziki powinny być po odstrzale utylizowane, a

Jak uważa wielkopolski samorząd rolniczy, dziki ze stref nie