Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8053 EUR EUR - 4,2344 GBP GBP - 4,9682 DKK DKK - 0,5666
Archiwum
17.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (+ 0,52%), kukurydza MAR20 - 173,00 (+ 1,02%), rzepak LUT20 - 407,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.01.2020 12:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

ASF w Wielkopolsce potwierdzony. Powiat wolsztyński zostanie ogrodzony

Redakcja

- Niestety, właśnie wróciłem z Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego jestem członkiem i potwierdzają się informację o tym że w Wielkopolsce u padłego dzika stwierdzono chorobę ASF. Chore zwierzę znaleziono w gminie Wolsztyn. Zostanie utworzona strefa czerwona. Na tym terenie hodowla trzody chlewnej wynosi 11 tys. szt. W całym powiecie wolsztyńskim 100 tys. szt. Teren ten zostanie ogrodzony płotem – informuje na Facebook'u wicemarszałek woj. wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

 

Pierwszy przypadek wirusa ASF u dzika w województwie wielkopolskim ujawniono w miejscowość Kębłowo, 8 km od Wolsztyna. Próbki przebadano najpierw w Poznaniu, a ponieważ były wątpliwości, zostały przesłane do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Wyniki badań okazały się pozytywne. Jak powiedział Radiu Poznań starosta wolsztyński, Jacek Skrobisz, nic nie wskazywało na to, by to był dzik zarażony ASF. Zwierzę zostało postrzelone w czasie polowania.

 

- To pierwszy przypadek ASF w Wielkopolsce - potwierdza w rozmowie z Głosem Wielkopolski Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii. - Na szczęście wirus został stwierdzony w środowisku, nie w gospodarstwie, jednak trzeba podjąć działania, które powstrzymają jego dalsze rozprzestrzenianie się - dodał Żarnecki.

 

Jak informuje Głos Wielkopolski, w powiecie wolsztyńskim, w miejscu, gdzie znaleziono padłego dzika, ma stanąć płot oddzielający powiat od reszty Wielkopolski. - Od strony województwa lubuskiego płot już stoi. Teraz będzie budowany od północnego-zachodu. Musimy oddzielić strefę skażenia - mówi Żarnecki. Ogrodzenie na granicy Wielkopolski i Lubuskiego ma 17 kilometrów. Wysoka na dwa metry metalowa siatka stanęła we wsi Radomyśl (powiat leszczyński) i biegnie do wsi Małe Drzewce (powiat wschowski).

 

 

Źródło: Głos Wielkopolski/Radio Poznań/własne

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Branża trzodziarska szuka sposobów na ASF

Przed tygodniem odbyło się drugie robocze spotkanie Branżowe

Duńczycy nie uznają kompromisu w zabezpieczaniu si

Jednym ze sposobów skutecznego zwalczania afrykańskiego pomo

Rośnie żółta strefa ASF w woj. łódzkim. Rolnicy od

Żółta strefa Afrykańskiego Pomoru Świń rozszerzyła się o 5 n