Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 września 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7585 EUR EUR - 4.4574 GBP GBP - 4.8811 DKK DKK - 0.5991
Archiwum
18.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,50 (+ 1,43%), kukurydza LIS20 - 171,50 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 395,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2020 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,85 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++

Wielkopolska dyskutuje o ASF. Czy polskie zagłębie trzodziarskie uniknie afrykańskiego pomoru świń?

Redakcja

- Wirus mutuje się i traci na swojej zjadliwości. Zwiększa się ilość zwierząt z przeciwciałami, w ostateczności choroba ta nie będzie śmiertelna. W wyniku tego zwierzęta te stają się nosicielami, co stanowi kolejne zagrożenie i możliwości ich przemieszczenia i rozwleczenia wirusa na kolejne tereny – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach i przypomina, że ścieżek, którymi wirus ASF może zawędrować do Wielkopolski jest całkiem sporo. 

 

Na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Pniewy Kwiryna Napartego, Rada Powiatowa WIR w Szamotułach uczestniczyła w spotkaniu informacyjnym w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz zasad bioasekuracji w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Lasów Państwowych, kół łowieckich i rolników, a więc wszystkie najbardziej zainteresowane tematem ASF grona.

 

Nadleśniczy Kwiryn Naparty witając gości podziękował za liczne przybycie oraz nakreślił działania Nadleśnictwa w najbliższym czasie. Michał Idczak Specjalista Służby Leśnej ds. Ochrony Przyrody przedstawił zebranym prezentację dotyczącą przeprowadzonej inwentaryzacji dzików w Nadleśnictwie oraz wykonanie rocznych planów łowieckich przez Koła. W swoim wystąpieniu zaznaczył, iż na wrzesień pozyskano 644 dziki i wykonanie planu kształtowało się na poziomie 45%. - Jednak jesteśmy w przededniu okresu o największym natężeniu polowań, w tym polowań zbiorowych, a więc pozyskanie dzików znacząco więc wzrośnie – przekonywał.

 

Głównym prelegentem spotkania był Robert Łęgosz Powiatowy Lekarz Weterynarii, który przedstawił bieżące dane na temat występowania wirusa. W ocenie dr Łęgosza wirus mutuje, traci na swojej zjadliwości. Zwiększa się ilość zwierząt z przeciwciałami, w ostateczności choroba ta nie będzie śmiertelna. W wyniku tego zwierzęta te stają się nosicielami, co stanowi kolejne zagrożenie i możliwości ich przemieszczenia i rozwleczenia wirusa na kolejne tereny. W wyniku badań duńskich naukowców, można wskazać kolejny wektor wirusa jakim są owady, a w szczególności owady ssąco-kłujące. Naukowcy wyizolowali wirusa ASF ze ślinianek muchy końskiej. Owad ten bytując na martwych dzikach jest w stanie w ciągu kilkunastu godzin przenieść wirusa na paszę zjadaną przez zwierzęta poprzez bytowanie na niej lub poprzez ugryzienie.

 

Obecnie trwają wzmożone kontrole ASF. W ostatnim czasie około 150 świń z powiatu Szamotulskiego trafiło na kilkutysięczną fermę w powiecie kętrzyńskim, w której kilka dni po przybyciu zwierząt stwierdzono ASF. Istniało zagrożenie, że środek transportu z tej fermy, który odbierał zwierzęta mógł przenieść wirusa. Ta sytuacja pokazuje, w jak prosty sposób może dojść do rozwleczenia wirusa na dalsze rejony kraju.

 

Obecnie na terenie województwa wielkopolskiego 3 powiaty zostały objęte strefą WAMTA (Wider Area for Medium Term Actions) tj. powiat kolski (wszystkie 10 gmin), powiat koniński (3 gminy) oraz powiat turecki (5 gmin). Obszar WAMTA stanowi terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obejmujące gminy, które:


1) w całości lub w części są położone w pasie do 100 km od granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Obwodem Kaliningradzkim, Litwą, Białorusią i Ukrainą, z wyjątkiem gmin położonych na obszarze objętym ograniczeniami, obszarze zagrożenia i obszarze ochronnym, oraz


2) w całości lub w części są położone w pasie do 100 km od zewnętrznej granicy obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, z wyjątkiem gmin leżących na obszarze ochronnym.

 

Za dziki pozyskane w ramach polowania na obszarze WAMTA powiatowy lekarz weterynarii wypłaca kwotę 650 zł brutto - za samice przelatki i starsze samice dzika oraz 300 zł brutto za pozostałe dziki. Na obszarze działań średnioterminowych związanych ze zwalczaniem ASF - WAMTA prowadzi się działania mające na celu redukcję populacji dzików prowadzoną zarówno przez polowania, jak i odstrzał sanitarny; a także działania skierowane na zwiększenie udziału samic dzika w obniżaniu populacji tego gatunku zwierząt oraz wprowadzono zakaz karmienia dzików.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w swoim wystąpieniu przedstawił również zebranym, jakie działania prowadziły Czechy po wykryciu w ich kraju pierwszego przypadku ASF. Mianowicie utworzono ogrodzone pod napięciem obszary m.in. zakażony o średnicy 5 km, następnie buforowy i na obwodzie obszar niskiego ryzyka. Wprowadzono zakaz wstępu, na tych obszarach pozwolono chorobie na rozprzestrzenienie się i wymarcie zarażonych dzików. Ograniczono się do zebrania padłych sztuk, następne wstawiono pułapki i schwytane zwierzęta były uśmiercane i utylizowane. W kolejnych miesiącach pozwolono na polowania indywidualne, ale w takiej formie, aby nie płoszyły zwierząt, na koniec nastąpił odstrzał dzików przez snajperów. Generalnie główna zasada w tych działaniach polegała na zakazie wstępu na tereny występowania ASF, aby nie płoszyć zwierząt i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby.

 

Kolejnym tematem poruszonym przez Łęgosza była kwestia rosnącej liczby dzików powypadkowych. Obecnie wskazano, że liczba tych zwierząt na naszym terenie jest o 30% większa niż w ubiegłym roku i zauważono znaczne zwiększenie ilości samic w miotach. Jest to wynik zmiany zachowań dzików i dostosowanie się do zwiększonego odstrzału gatunkowego, aby odbudować populację.

 

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (6 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Niemcy informują o kolejnych przypadkach ASF. Trwa

Friedrich-Loeffler-Institut potwierdził w piątek sześć kolej

Gdzie są obrońcy praw zwierząt gdy wybija się proś

- Jest mi też przykro, że ludzie sądzą, że hodowca to tylko

Ognisko ASF na Mazowszu. Kolejne małe gospodarstwo

Dwa sektory rolnicze - drób i wołowina, otrzymały w nocy cio