Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7143 EUR EUR - 4,3979 GBP GBP - 4,8665 DKK DKK - 0,5904
Archiwum
10.08.2020 13:11 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,49 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 07.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 178,00 (- 0,70%), kukurydza LIS20 - 164,50 (- 0,15%), rzepak LIS20 - 377,25 (- 0,59%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Tak rozprzestrzenia się ASF. Kiełbasy z genomem wirusa znalezione w rosyjskich sklepach spożywczych

Redakcja

Kiełbasy pod marką Buterbrodnaya zawierające genom afrykańskiego pomoru świń (ASF) znaleziono w 136 sklepach w 5 regionach Rosji. W samym regionie Czelabińska było to ok. 285 kg wędlin. 

 

Rosselhoznadzor dodał, że DNA wirusa wykryto również w surowcach używanych do produkcji kiełbas w kilku magazynach. Nie jest jasne, w jaki sposób wirus wszedł do łańcucha dostaw. W oświadczeniu Rosselhoznadzor podkreślił, że odkrycie było niezwykle dziwne, biorąc pod uwagę, że zakład przetwórstwa mięsnego, który wypuścił wieprzowinę zawierającą genom ASF, pozyskiwał surowce wyłącznie z gospodarstw, w których nie zgłoszono żadnych ognisk ASF.

 

Rosselhoznadzor poinfomował, że wszystkie kiełbasy zawierające DNA wirusa przeszły inspekcje weterynaryjne i sanitarne oraz uzyskały elektroniczne świadectwo weterynaryjne. W związku z tym uważa się, że większość potencjalnie niebezpiecznych produktów została sprzedana w momencie, gdy rosyjscy lekarze weterynarii ujawnili obecność genomu ASF. Agencja utworzyła infolinię w celu wycofania zainfekowanych produktów od klientów, którzy ją kupili.

 

W samym regionie Czelabińska było to 285 kg kiełbas z genomem ASF, które mogły trafić do konsumentów. Nie jest jasne, jaka jest ogólna waga produktów z genomem wirusa, które trafiły na rynek. W okolicach Czelabińska odnotowano oficjalnie tylko jedno ognisko ASF i miało to miejsce w listopadzie 2017 r.

 

We wcześniejszym oświadczeniu agencja stwierdziła, że identyfikacja genomu wirusa niekoniecznie oznacza, że produkty zawierają żywego wirusa. Nadal nie ma pewności, czy przetworzone produkty wieprzowe zawierające genom ASF mogą wywołać wybuch ASF wśród żywych świń. - Powszechnie wiadomo, że ASF nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ale po spożyciu wieprzowiny zakażonej ASF osoba może przenosić wirusa i być może zarazić świnie – napisał w oświadczeniu departament Rosselhoznadzor dla regionu Czelabińsk.

 

Rosja nadal rejestruje nowe ogniska ASF. W tym roku wirus przedostał się do dalekowschodniego okręgu federalnego, powodując duże straty dla lokalnych hodowców świń. Region Amur stracił od początku roku 36% całkowitej populacji świń, tj 45 000 sztuk świń. Do tej pory w tej części kraju wirus przeniknął tylko w region Amur i Primorsky Krai, a wszystkie ogniska znaleziono w odległości 200 km od granicy z Chinami. Od początku roku (stan na 30 października) Rosselhoznadzor zarejestrował 76 ognisk ASF na fermach świń w Rosji i 37 przypadków wśród dzików.

 

Szczególne obawy tamtejszych służb budzi przemyt żywych świń i produktów wieprzowych, które nie zostały poddane żadnej obróbce termicznej ze stref kwarantanny. Lokalni rolnicy próbowali przetransportować niektóre świnie ze strefy kwarantanny w swoich ciężarówkach w regionie Amur Miało to miejsce 29 października. Przemyt z obszarów kwarantanny pozostaje poważnym problemem przyczyniającym się do rozprzestrzeniania się wirusa w tym kraju.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: Pig Progress

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Pięć nowych ognisk ASF. W tym roku jest ich już 47

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu

Trwa dramat hodowców świń. Trzy małe stada dotknię

Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj wieczorem o w

Pomór niszczy małe gospodarstwa. Do wybicia 81 świ

Trwa szarża afrykańskiego pomoru świń po małych chlewniach.