Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8053 EUR EUR - 4,2344 GBP GBP - 4,9682 DKK DKK - 0,5666
Archiwum
17.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (+ 0,52%), kukurydza MAR20 - 173,00 (+ 1,02%), rzepak LUT20 - 407,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.01.2020 12:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

Coś nieprawdopodobnego. Ludzie kradną zabite dziki z pobocza drogi. To ogromne zagrożenie pod kątem ASF

Redakcja

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie alarmuje, że w ostatnim czasie na podległym mu terenie dochodzi do kradzieży tusz dzików zabitych w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ostatnie zgłoszenie dotyczyło 8 sztuk dzików zabitych na drodze krajowej między Kutnem a Strzelcami. Po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy, PIW w Kutnie niezwłocznie udali się na wskazane miejsce, jednak dzików już tam nie było, a zostały jedynie widoczne ślady po zdarzeniu. 

 

PIW w Kutnie przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF są pobierane od każdego znalezionego martwego dzika, w tym od dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych i każdego odstrzelonego dzika wykazującego objawy chorobowe. Jednocześnie PIW w Kutnie podkreśla, że pobranie próbek od dzików znalezionych padłych bądź zabitych w wypadkach komunikacyjnych, stanowi bardzo ważny aspekt w walce z ASF.

 

- W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie zwraca się z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu kampanii informacyjnej dla mieszkańców powiatu kutnowskiego i łęczyckiego mającej na celu uświadomienie im konieczności zgłaszania faktu znalezienia padłego dzika do PIW w Kutnie lub do wójta, prezydenta czy burmistrza właściwego ze względu na miejsce odnalezienia zwłok. Osoba dokonująca zgłoszenia powinna wskazać dokładne miejsce, w którym znajdują się zwłoki dzika lub przekazać informację umożliwiającą odnalezienie zwłok. Zabieranie tusz dzików przez osoby prywatne stanowi zarówno zagrożenie epizootyczne w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, jak również może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, jeżeli tusza zostanie wykorzystana na użytek własny bez poddania jej badaniu w kierunku włośnicy – przestrzega Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie.

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (12 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Branża trzodziarska szuka sposobów na ASF

Przed tygodniem odbyło się drugie robocze spotkanie Branżowe

Duńczycy nie uznają kompromisu w zabezpieczaniu si

Jednym ze sposobów skutecznego zwalczania afrykańskiego pomo

Rośnie żółta strefa ASF w woj. łódzkim. Rolnicy od

Żółta strefa Afrykańskiego Pomoru Świń rozszerzyła się o 5 n