Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
13.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 178,25 (+ 0,42%), kukurydza LIS20 - 164,00 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 377,50 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ 12.08.2020 14:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Coś nieprawdopodobnego. Ludzie kradną zabite dziki z pobocza drogi. To ogromne zagrożenie pod kątem ASF

Redakcja

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie alarmuje, że w ostatnim czasie na podległym mu terenie dochodzi do kradzieży tusz dzików zabitych w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ostatnie zgłoszenie dotyczyło 8 sztuk dzików zabitych na drodze krajowej między Kutnem a Strzelcami. Po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy, PIW w Kutnie niezwłocznie udali się na wskazane miejsce, jednak dzików już tam nie było, a zostały jedynie widoczne ślady po zdarzeniu. 

 

PIW w Kutnie przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF są pobierane od każdego znalezionego martwego dzika, w tym od dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych i każdego odstrzelonego dzika wykazującego objawy chorobowe. Jednocześnie PIW w Kutnie podkreśla, że pobranie próbek od dzików znalezionych padłych bądź zabitych w wypadkach komunikacyjnych, stanowi bardzo ważny aspekt w walce z ASF.

 

- W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie zwraca się z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu kampanii informacyjnej dla mieszkańców powiatu kutnowskiego i łęczyckiego mającej na celu uświadomienie im konieczności zgłaszania faktu znalezienia padłego dzika do PIW w Kutnie lub do wójta, prezydenta czy burmistrza właściwego ze względu na miejsce odnalezienia zwłok. Osoba dokonująca zgłoszenia powinna wskazać dokładne miejsce, w którym znajdują się zwłoki dzika lub przekazać informację umożliwiającą odnalezienie zwłok. Zabieranie tusz dzików przez osoby prywatne stanowi zarówno zagrożenie epizootyczne w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, jak również może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, jeżeli tusza zostanie wykorzystana na użytek własny bez poddania jej badaniu w kierunku włośnicy – przestrzega Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie.

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (12 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

ASF: Już teraz jest więcej ognisk wirusa niż w cał

Na mapie ognisk i przypadków ASF prowadzonej przez Główny In

Jak to jest z przemieszczaniem prosiąt z obszaru z

Wielu hodowców ma wątpliwości co do przepisów regulujących p

Pięć nowych ognisk ASF. W tym roku jest ich już 47

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu