Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

ASF może przetrwać 30-dniową podróż transoceaniczną

Redakcja

Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych w USA i opublikowanych w czasopiśmie Emerging Infectious Diseases, wirus afrykańskiego pomoru świń może przetrwać symulowaną 30-dniową podróż transoceaniczną w zanieczyszczonej paszy i składnikach roślinnych. Badacze weterynarii ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali degradację wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w składnikach paszowych, aby zrozumieć potencjalne rozprzestrzenianie się choroby poprzez skażoną paszę.

 

Wirus ASF w 30-dniowej podróży transoceanicznej

W pracy zbadano możliwe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF do Stanów Zjednoczonych poprzez importowaną paszę. Badanie zapewnia dokładniejsze pomiary okresu półtrwania, które potwierdzają, że wirus może przetrwać symulowaną 30-dniową podróż transoceaniczną w zanieczyszczonej paszy i składnikach roślinnych.

Głównym autorem artykułu naukowego była dr Megan Niederwerder z Kansas State University. Według niej „to badanie dostarcza dodatkowych dowodów potwierdzających potencjalne ryzyko, że pasza może być narażona na transgraniczny ruch ASF. Nasza najnowsza praca zapewnia dokładne szacunki okresu półtrwania, które obejmują standardowe błędy i przedziały ufności i charakteryzują etapy gnicia wirusa w czasie dla wirusa ASF w składnikach paszowych dla zwierząt.”

Całkowite realne stężenie wirusa

Szczegółowa analiza pokazuje, że okres półtrwania wirusa ASF w paszy wynosi od 9,6 do 14,2 dni po ekspozycji na zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe symulujące transport transoceaniczny. 

Nowe badanie stanowi rozwinięcie wcześniejszych prac dr Niederwerder i można je wykorzystać do wdrożenia opartych na nauce praktyk zarządzania, takich jak czas przechowywania, aby zmniejszyć to ryzyko.

Jak powiedziała doktor Niederwerder: „Przenoszenie wirusów świń za pośrednictwem paszy jest uznawane za ryzyko od około 2013 r., ale prawdopodobieństwo zakażenia wirusem ASF przez pasze roślinne było nieznane aż do naszej publikacji na początku tego roku. Nasze badania podają nowe dane i ważne informacje ilościowe, które można włączyć do modeli ryzyka w celu wprowadzenia i ograniczenia wirusa ASF poprzez importowane składniki pasz.”

Zakażenia na Filipinach i Timorze Wschodnim

W ciągu ostatnich miesięcy wirus ASF pojawił się nie tylko w Azji, ale także wykazał się zdolnością do przemieszczania na Filipiny i Timor Wschodni. Teoretycznie możne także dotrzeć do Ameryki Północnej.

Dr Niederwerder powiedziała: „Wirus ASF jest szybko rozprzestrzeniającą się transgraniczną chorobą zwierząt, która zagraża produkcji wieprzowiny i bezpieczeństwu żywności dla ludzi na całym świecie. Pojawiające się zagrożenie, że wirus ASF zostanie wprowadzony do Stanów Zjednoczonych, jest oszałamiające, a znaczące wysiłki koncentrują się na zapobieganiu wjazdu ”.

 

Źródło: Pig Progress

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Wjechał w stado kilkudziesięciu dzików. Jednym ude

W belgijskim Heusden-Zolder, w nocy z wtorku na środę, kiero

W tym miesiącu odnotowano 57 przypadków ASF wśród

Od początku października na terenie kraju odnotowano 57 przy

Kim Dzong Un ukrywa przed światem klęskę spowodowa

Według oficjalnych danych afrykański pomór świń sieje spusto

Wiadomość z kategorii: