Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Czy Wielkopolska jest zagrożona ASF?

Redakcja

Jak poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza, w związku z licznymi pogłoskami o zamiarze uboju trzody chlewnej z tzw. „czerwonej strefy” w jednym z największych zakładów mięsnych na terenie byłego województwa leszczyńskiego, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu złożyła wniosek do Zarządu WIR z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia tej sytuacji.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej niezwłocznie wystosował pismo do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o odniesienie się do tych informacji, wyrażając jednocześnie stanowczy sprzeciw wobec planów uboju trzody chlewnej pochodzącej ze strefy czerwonej w zakładach ubojowych zlokalizowanych na terenie naszego województwa, które stanowi centrum hodowli trzody chlewnej w Polsce.

Pogłoski o zamiarze sprowadzania i uboju świń z czerwonej strefy w Wielkopolsce niestety nie okazały się bezpodstawne. Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu Łukasz Rojda spotkał się w tej sprawie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Jackiem Cichoszem, który opiniował procedurę przemieszczania się świń z gospodarstw położonych w strefie czerwonej do rzeźni w Wielkopolsce. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu wydał w tej sprawie opinię negatywną powołując się na konieczność podejmowania działań w celu ochrony powiatu rawickiego przed ASF. Ubój świń pochodzących ze stref ASF, w opinii Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu, byłby wysoce niebezpieczny dla powiatu rawickiego i Wielkopolski.

Rada Powiatowa WIR w Rawiczu wyraża pełną aprobatę i deklaruje wsparcie dla działań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF.

Działania mające na celu ochronę przed przedostaniem się wirusa ASF do wielkopolskich gospodarstw polegają m.in. na prowadzeniu szerokorozumianej akcji informacyjnej oraz kontroli gospodarstw, w których prowadzona jest hodowla trzody chlewnej. Zadania związane z ochroną powiatu rawickiego przed ASF Powiatowy Lekarz Weterynarii realizuje przy aktywnym wsparciu Rady Powiatowej WIR w Rawiczu, Starosty Rawickiego oraz samorządów terytorialnych.

 

Źródło: WIR

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym

Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas ub

Chiny budują wieżowce dla świń

Chiny budują gigantyczne, wielopiętrowe fermy świń w pobliżu

USA: przechwycono przemyt 10 ton mięsa

Urzędnicy amerykańskich służb celnych U.S. Customs and Borde