Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 grudnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8234 EUR EUR - 4,2747 GBP GBP - 5,1292 DKK DKK - 0,5720
Archiwum
13.12.2019 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,40 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,67 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.12.2019 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 183,25 (+ 0,69%), kukurydza STY20 - 164,50 (+ 0,61%), rzepak LUT20 - 399,25 (+ 0,69%) [euro/tona] +++ +++ +++

Czy Wielkopolska jest zagrożona ASF?

Redakcja

Jak poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza, w związku z licznymi pogłoskami o zamiarze uboju trzody chlewnej z tzw. „czerwonej strefy” w jednym z największych zakładów mięsnych na terenie byłego województwa leszczyńskiego, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu złożyła wniosek do Zarządu WIR z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyjaśnienia tej sytuacji.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej niezwłocznie wystosował pismo do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o odniesienie się do tych informacji, wyrażając jednocześnie stanowczy sprzeciw wobec planów uboju trzody chlewnej pochodzącej ze strefy czerwonej w zakładach ubojowych zlokalizowanych na terenie naszego województwa, które stanowi centrum hodowli trzody chlewnej w Polsce.

Pogłoski o zamiarze sprowadzania i uboju świń z czerwonej strefy w Wielkopolsce niestety nie okazały się bezpodstawne. Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu Łukasz Rojda spotkał się w tej sprawie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Jackiem Cichoszem, który opiniował procedurę przemieszczania się świń z gospodarstw położonych w strefie czerwonej do rzeźni w Wielkopolsce. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu wydał w tej sprawie opinię negatywną powołując się na konieczność podejmowania działań w celu ochrony powiatu rawickiego przed ASF. Ubój świń pochodzących ze stref ASF, w opinii Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu, byłby wysoce niebezpieczny dla powiatu rawickiego i Wielkopolski.

Rada Powiatowa WIR w Rawiczu wyraża pełną aprobatę i deklaruje wsparcie dla działań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF.

Działania mające na celu ochronę przed przedostaniem się wirusa ASF do wielkopolskich gospodarstw polegają m.in. na prowadzeniu szerokorozumianej akcji informacyjnej oraz kontroli gospodarstw, w których prowadzona jest hodowla trzody chlewnej. Zadania związane z ochroną powiatu rawickiego przed ASF Powiatowy Lekarz Weterynarii realizuje przy aktywnym wsparciu Rady Powiatowej WIR w Rawiczu, Starosty Rawickiego oraz samorządów terytorialnych.

 

Źródło: WIR

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rząd nie może nic zrobić z cenowym dyktatem w stre

Niedawno na antenie rozgłośni Wnet.fm gościł minister rolnic

W najbliższej dekadzie należy spodziewać się znacz

Wahania cen wieprzowiny i wyższa uprawa roślin wykorzystywan

„Obcy z Warszawy” zablokowali polowanie na Suwalsz

Na Suwalszczyźnie odstrzał sanitarny dzików prowadzony w ram