Pijawki są wektorem wirusa ASF

Martyna Frątczak

W jednym z najnowszych badań naukowcy z Armenii udowodnili eksperymentalnie, że pijawki lekarskie Hirudo medicinalis mogą skutecznie przyjmować wirusa ASF i przenosić go na świnie.

 

Obecnie wielu badaczy skupia się na poszukiwaniu nowych wektorów wirusa ASF mogących brać udział w jego aktywnym rozprzestrzenianiu. Naukowcy z Armenii postanowili sprawdzić, czy są do tego zdolne żywiące się krwią zwierząt pijawki lekarskie, występujące na obszarze Europy i Azji.

Aby sprawdzić, czy wirus jest w stanie przedostać się do organizmu pijawek i w nich przeżyć wykonali dwa eksperymenty: w jednym z nich karmili pijawki krwią zainfekowanych ASF świń, w drugim pijawki hodowane były w wodzie zanieczyszczonej wirusem.

Badanie wykazało, że ASFV jest w stanie przedostać się do organizmów pijawek i zachować w nich żywotność dłużej niż w środowisku.

W obu eksperymentalnych grupach wykryto długotrwałą obecność wirusa w pijawkach. ASF obecny był również w ich odchodach.

W dalszej części eksperymentu podano świniom do zjedzenia pijawki zawierające wirus ASF oraz wodę z odchodami pijawek. Zarówno pijawki jak i ich odchody wywołały u zwierząt aktywną infekcję ASF.

Pijawki były w stanie wywołać transmisję wirusa ASF nawet 60-80 dni po kontakcie z patogenem.

Naukowcy konkludują, że pijawki lekarkie mogą służyć w środowisku za potencjalny rezerwuar i wektor wirusa ASF. O ile trudno sobie wyobrazić kontakt trzody chlewnej z pijawkami, zetknięcie z nimi dzików jest dość prawdopodobne.

Warto zaznaczyć, że badany gatunek – pijawka lekarska – należy w Polsce do zwierząt krytycznie zagrożonych wyginięciem i został wpisany do Czerwonej Księgi Zwierząt. W innych obszarach Europy oraz w Azji jego populacja jest w znacznie lepszej kondycji.

 

Źródło:

Veterinary Microbiology

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz