Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 grudnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8505 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 5,0756 DKK DKK - 0,5733
Archiwum
12.12.2019 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 183,25 (+ 0,69%), kukurydza STY20 - 164,50 (+ 0,61%), rzepak LUT20 - 399,25 (+ 0,69%) [euro/tona] +++ +++ +++ 11.12.2019 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

W ciągu kilku miesięcy w woj. pomorskim pojawi się ognisko ASF

Redakcja

Afrykański pomór świń to dla hodowców z województwa pomorskiego straty ekonomiczne, które będą liczyć w milionach – mówi Wojciech Trybowski, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – Niestety, obawiamy się, że już niedługo, nawet w ciągu kilku miesięcy, ognisko ASF będziemy mieli w naszym regionie. Wskazuje na to dynamika rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego trzeba jak najszybciej robić co tylko się da, aby zatrzymać chorobę – podkreślił Trybowski.

 

Potrzebne są natychmiastowe działania w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Chodzi o doradztwo rolnicze, zmiany w prawie łowieckim, szybkie grodzenie zagrożonych terenów oraz informowanie społeczeństwa w mediach. Będzie też apel do ministerstwa rolnictwa o wsparcie finansowe. To najważniejsze wnioski z nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Pomorskiego, które odbyło się 13 września 2019 r.

 

Będzie zakaz wstępu do lasów?

 

W spotkaniu udział wzięli członkowie komisji, radni sejmiku, samorządowcy, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Pomorskiej Izby Rolniczej, Polskiego Związku Łowieckiego, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz producenci trzody chlewnej i rolnicy.

 

Dyskusja środowisk rolniczych, hodowlanych, samorządowych oraz weterynaryjnych toczyła się wokół zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF), którego przypadki znajdowane są coraz bliżej województwa pomorskiego. W sierpniu 2019 roku wykryto ognisko ASF w powiecie elbląskim, co spowodowało wyznaczenie specjalnych stref ochronnych na terenie Pomorza: żółtej i czerwonej

 

Pomysłów na naprawę sytuacji i ochronę terenów pomorskich przed rozprzestrzenianiem się wirusa jest wiele. Przede wszystkim ważne jest uświadamianie rolnikom i hodowcom zagrożenia, nawet tym, którzy w gospodarstwie mają tylko kilka świń. Podjęcie działań w tym zakresie zadeklarowali przedstawiciele Pomorskiej Izby Rolniczej, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii. – O zagrożeniu trzeba poinformować także osoby korzystające z lasów, czyli grzybiarzy, spacerowiczów i sportowców – mówiła Karolina Szczygieł, przewodnicząca Komisji Rolnictwa. – To oni często, np. na butach mogą przenieść wirusa do gospodarstwa i zarazić zwierzęta – tłumaczyła. Pojawiały się też opinie, aby zakazać wstępu do lasów w rejonach, w których mogą znajdować się ogniska ASF.

 
Myśliwi nie mają narzędzi prawnych

 

Głos w dyskusji zabrały także środowiska łowieckie, które wskazały na niekorzystne prawo.Potrzebujemy sprawnych narzędzi, by z „nadpopulacją" dzików walczyć – tłumaczył Michał Laska, Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku. – Rząd zamiast nam je dawać, wręcz zabiera nam możliwości pomocy w zakresie zatrzymania ASF. Konieczne są zmiany na szczeblu centralnym. Apelujemy o zmianę prawa łowieckiego i prawa o broni i amunicji. Chodzi o przywrócenie możliwości odstrzału dzików z mniejszych odległości, łatwiejszą procedurę organizowania polowań zbiorowych i możliwość korzystania z noktowizorów czy termowizji w czasie odstrzałuwymieniał Laska. Zmiany w prawie, choćby okresowe na czas walki z ASF, miałaby usprawnić pracę łowczych i dać im możliwość odstrzału większej liczby zwierząt.

 

Ogrodzenia mają zatrzymać wirusa

 

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku zaproponował także ustawienie na granicy stref specjalnych ogrodzeń na długości 19 km, które mógłby zatrzymać zarażone ASF dziki. Ogrodzenia zapobiegałby przedostawaniu się zarażonych dzików z województwa warmińsko-mazurskiego na Pomorze.

 

Przy ustawieniu płotu potrzebna jest współpraca ministerstwa eolnictwa, samorządów i przedstawicieli rolników oraz sprezycowanie sposobu finansowania i koordynacji tych działań. – To kwestia z pewnością najtrudniejsza, bo wymaga zaangażowania dużych środków finansowanych i wielu instytucji – wyjaśnił Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Jednak chcę podkreślić, że bardzo zależy nam na tym, by z problemem jak najszybciej sobie poradzić. Cel jest wspólny, nadrzędny, dlatego wystąpimy z apelem do rządu o wsparcie – zaznaczył Sarnowski.

 

Pomoc w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się ASF zapowiedział także dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. Ogrodzenia mogłyby stanąć wzdłuż niektórych dróg. Zapowiedziano kolejne spotkanie w sprawie szybkiego ustalenia zasad stawiania ogrodzeń.

 

 

Źródło: pomorskie.eu

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Do odstrzału dzików zostaną zaangażowani myśliwi z

- Na polecenie premiera jest przygotowywana ustawa, która tr

Nadgorliwość urzędników? Powiat wolsztyński pozost

Mapa Głównej Inspekcji Weterynaryjnej, wskazująca na strefy

Sylwia Spurek wie dlaczego rozprzestrzenia się ASF

- Za rozprzestrzenianie się wirusa ASF odpowiada głównie wła