Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

ASF na Filipinach: martwe świnie spływają rzeką

Martyna Frątczak

Na nagraniu z Filipin które pojawiło się w internecie widać zwłoki świń płynące rzeką Marikina, biegnącą wzdłuż obszarów dotkniętych ASF. W międzyczasie rząd Filipin przeznacza miliony peso na powstrzymanie epidemii wirusa.

Rzeka Marikina, w której znaleziono dziesiątki zwłok świń płynie około 3,5 km od miejsca wskazanego jako ognisko wirusa na początku zeszłego tygodnia. Wtedy też Filipiny zgłosiły OIE pierwsze ogniska wirusa w prowincji Rizal.

Na jednym z nagrań opublikowanych w internecie widać ludzi wyciągających zwłoki zwierząt z wody i przeciągających je do dołu:

Taka ilość skażonego materiału w rzece stanowi ogromne zagrożenie, zwłaszcza gdy prześledzić bieg rzeki Marikina. Część niej wpada do kanału, druga połowa natomiast łączy się z rzeką Pasig, która przepływa przez serce stolicy Filipin, Manili.

Zwalczenie wirusa ASF wymaga rygorystycznych środków bezpieczeństwa. Każdy niewłaściwie zutylizowany materiał biologiczny to ryzyko dalszego rozprzestrzenienia patogenu. W tym kontekście dziesiątki zwłok spływające rzeką nie wróżą Filipinom sukcesów w zatrzymaniu epidemii.

Z relacji, które przedstawiono w mediach wynika, że w Quezon City zauważono około 16 pływających tusz, natomiast w mieście Marikina znajdującym się w niższym biegu rzeki widziano aż 30 do 40 zwłok. Niektórzy z obserwatorów twierdzą, że było ich nawet 70.

Gazeta Philippine Star informuje, że ​​w rzece Marikina znaleziono 36 świń, a dodatkowe 3 w potoku płynącym w Quezon City. Burmistrz miasta Marikina, Marcelino Teodoro, poinformował media, że w mieście nie ma rzeźni świń ani chlewni. Oznacza to, że martwe świnie muszą pochodzić z górnego biegu rzeki.

Według mediów zwłoki wyłowiono i zakopano 10 stóp pod ziemią. Równocześnie w mieście Marikina zabroniono łowienia ryb i podejmowania wszelkich innych aktywności w rzece.

W międzyczasie filipiński Departament Budżetu i Zarządzania wyłożył 82,5 miliona pesos (ponad 6,2 milionów złotych) na wdrożenie środków mających na celu zatrzymanie rozprzestrzenienia się ASF na Filipinach.

Ogniska ASF w Filipinach wyznaczono jak dotąd w prowincji Rizal. Minister rolnictwa Filipin, William Dar, potwierdził niedawno, że wirusa wykryto również u świń w innej prowincji – Bulacan znajdującej się na północ od stolicy.

 

Na podstawie:

Pig Progress

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Wjechał w stado kilkudziesięciu dzików. Jednym ude

W belgijskim Heusden-Zolder, w nocy z wtorku na środę, kiero

W tym miesiącu odnotowano 57 przypadków ASF wśród

Od początku października na terenie kraju odnotowano 57 przy

Kim Dzong Un ukrywa przed światem klęskę spowodowa

Według oficjalnych danych afrykański pomór świń sieje spusto