Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9117 EUR EUR - 4,4738 GBP GBP - 4,9309 DKK DKK - 0,6009
Archiwum
15.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,25 (+ 0,94%), kukurydza SIE20 - 175,00 (- 3,31%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,92%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.07.2020 14:11 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF na Filipinach: martwe świnie spływają rzeką

Martyna Frątczak

Na nagraniu z Filipin które pojawiło się w internecie widać zwłoki świń płynące rzeką Marikina, biegnącą wzdłuż obszarów dotkniętych ASF. W międzyczasie rząd Filipin przeznacza miliony peso na powstrzymanie epidemii wirusa.

Rzeka Marikina, w której znaleziono dziesiątki zwłok świń płynie około 3,5 km od miejsca wskazanego jako ognisko wirusa na początku zeszłego tygodnia. Wtedy też Filipiny zgłosiły OIE pierwsze ogniska wirusa w prowincji Rizal.

Na jednym z nagrań opublikowanych w internecie widać ludzi wyciągających zwłoki zwierząt z wody i przeciągających je do dołu:

Taka ilość skażonego materiału w rzece stanowi ogromne zagrożenie, zwłaszcza gdy prześledzić bieg rzeki Marikina. Część niej wpada do kanału, druga połowa natomiast łączy się z rzeką Pasig, która przepływa przez serce stolicy Filipin, Manili.

Zwalczenie wirusa ASF wymaga rygorystycznych środków bezpieczeństwa. Każdy niewłaściwie zutylizowany materiał biologiczny to ryzyko dalszego rozprzestrzenienia patogenu. W tym kontekście dziesiątki zwłok spływające rzeką nie wróżą Filipinom sukcesów w zatrzymaniu epidemii.

Z relacji, które przedstawiono w mediach wynika, że w Quezon City zauważono około 16 pływających tusz, natomiast w mieście Marikina znajdującym się w niższym biegu rzeki widziano aż 30 do 40 zwłok. Niektórzy z obserwatorów twierdzą, że było ich nawet 70.

Gazeta Philippine Star informuje, że ​​w rzece Marikina znaleziono 36 świń, a dodatkowe 3 w potoku płynącym w Quezon City. Burmistrz miasta Marikina, Marcelino Teodoro, poinformował media, że w mieście nie ma rzeźni świń ani chlewni. Oznacza to, że martwe świnie muszą pochodzić z górnego biegu rzeki.

Według mediów zwłoki wyłowiono i zakopano 10 stóp pod ziemią. Równocześnie w mieście Marikina zabroniono łowienia ryb i podejmowania wszelkich innych aktywności w rzece.

W międzyczasie filipiński Departament Budżetu i Zarządzania wyłożył 82,5 miliona pesos (ponad 6,2 milionów złotych) na wdrożenie środków mających na celu zatrzymanie rozprzestrzenienia się ASF na Filipinach.

Ogniska ASF w Filipinach wyznaczono jak dotąd w prowincji Rizal. Minister rolnictwa Filipin, William Dar, potwierdził niedawno, że wirusa wykryto również u świń w innej prowincji – Bulacan znajdującej się na północ od stolicy.

 

Na podstawie:

Pig Progress

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Nowe ogniska ASF w Chinach. Przyczyną ulewy i powo

W południowych Chinach odnotowano nowe ogniska afrykańskiego

Niemcy chcą stałego ogrodzenia na granicy z Polską

Niemcy czynią starania w kierunku budowy stałego ogrodzenia

Powiaty szamotulski i poznański uwolnione z obszar

W czwartek ukazało się rozporządzenia wojewody wielkopolskie