kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

ASF realnie zagraża rolnikom z woj. pomorskiego

Redakcja

W związku z wystąpieniem na granicy województwa pomorskiego przypadku ASF, poszerzono specjalne strefy z ograniczeniami o województwo pomorskie. Na mapie zagrożenia wprowadzono dwa kolory: żółty i czerwony. - To nie są żarty. Rolnicy nie wiedzą, że ich hodowla jest w niebezpieczeństwie. Mają pewnie świadomość, że ASF się zbliża, ale myślą, że jest jeszcze daleko. Trzeba powiedzieć im o tym, że zagrożenie jest realne i przekazać pakiet informacji o tym, jak się chronić – mówi Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. W województwie pomorskim utrzymywanych jest ok. 700 tys. świń w gospodarstwach rolnych, przy czym ponad połowa z nich hodowana jest w gospodarstwach indywidualnych i rodzinnych (388 tys.).

 

 

Na granicy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego znaleziono ognisko choroby ASF. W związku z tym zostały poszerzone tzw. strefy z ograniczeniami. Obejmują one znaczną część województwa, m.in. powiaty nowodworski, malborski, gdański, kwidzyński, tczewski i sztumski. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zwołuje nadzwyczajną komisję i apeluje do wojewody pomorskiego o pilne zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

W piątek 6 września 2019 r. marszałkowie Mieczysław Struk i Józef Sarnowski spotkali się z Wiesławem Burzyńskim, prezesem Pomorskiej Izby Rolniczej w sprawie pilnego przeciwdziałania ASF w województwie pomorskim. W spotkaniu uczestniczył też Krzysztof Pałkowski, wicedyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

 

W związku z wystąpieniem na granicy województwa pomorskiego przypadku ASF, poszerzono specjalne strefy z ograniczeniami o województwo pomorskie. Na mapie zagrożenia wprowadzono dwa kolory: żółty i czerwony. Kolorem żółtym oznaczono strefy ochronne: powiaty nowodworski, malborski, sztumski, gdański, tczewski i kwidzyński. Natomiast kolor czerwony (obszar objęty ograniczeniami) wprowadzono na terenie gmin Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń i Stare Pole (pow. malborski). Od 3 września 2019 roku obowiązują tam ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

 

Trzeba jak najszybciej podjąć dyskusję na temat szybkiego rozprzestrzeniania się ASF, które zagraża naszemu regionowi – mówi Mieczysław Struk. – Musimy zacząć działać. Chodzi o zabezpieczenie obszarów rolniczych i wsparcie dla hodowców. Dlatego proponuję zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich w przyszłym tygodniu, na które zaprosimy izby rolnicze, wójtów, starostów, łowczych, przedstawicieli zakładów mięsnych i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jednocześnie apeluję do wojewody pomorskiego o pilne zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Musimy zmobilizować rolników i służby państwowe do szybkiego działania – podkreśla Struk. Marszałek zaapelował o objecie rolników i zakładów produkujących wyroby mięsne na terenie województwa pomorskiego doradztwem w zakresie przeciwdziałania ASF.

 

W województwie pomorskim utrzymywanych jest ok. 700 tys. świń w gospodarstwach rolnych, przy czym ponad połowa z nich hodowana jest w gospodarstwach indywidualnych i rodzinnych (388 tys.). Rozprzestrzenianie choroby ASF w regionie może spowodować ogromne straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny. – Zależy nam na tym, by jak najszybciej poinformować rolników o zagrożeniu – mówi Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. – To nie są żarty. Rolnicy nie wiedzą, że ich hodowla jest w niebezpieczeństwie. Mają pewnie świadomość, że ASF się zbliża, ale myślą, że jest jeszcze daleko. Trzeba powiedzieć im o tym, że zagrożenie jest realne i przekazać pakiet informacji o tym, jak się chronić – podkreśla Burzyński.

 

Rolnicy mogą chronić swoje gospodarstwa przed ASF. – Wskazujemy od roku, by prostymi metodami przeciwdziałać chorobie – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. –To bioasekuracja, czyli przestrzeganie norm higienicznych, specjalne ogrodzenia, maty i środki dezynfekcyjne. Jednak mali rolnicy nie są w stanie od ręki postawić płotu czy kupować maty. Dlatego rząd powinien w stu procentach finansować taką pomoc i powinna ona być powszechnie dostępna dla rolników. A tak niestety nie jest. W tej chwili środki rządowe na zapobieganie ASF są trudnodostępne i wypłacane stanowczo za wolno – zaznacza Sarnowski.

 

Brak odpowiednich działań przeciwdziałających ASF wiąże się wieloma problemami hodowców. – Konsekwencją niestosowania odpowiednich środków w zakresie bioasekuracji jest nie tylko zagrożenie zarażenia stada ASF, ale także problem w uzyskaniu odszkodowania w przypadku konieczności wybicia całej hodowli – podkreśla Krzysztof Pałkowski, wicedyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa. – Wtedy straty dla rolnika jeszcze większe – zaznacza.

 

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich w sprawie ASF odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

 

Źródło: Pomorska Izba Rolnicza 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu