Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9255 EUR EUR - 4,3355 GBP GBP - 5,0657 DKK DKK - 0,5802
Archiwum
28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 27.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 191,50 (- 0,52%), kukurydza MAR20 - 167,50 (- 1,33%), rzepak MAJ20 - 387,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++

To się w głowie nie mieści. To rolnik pokrywa koszty utylizacji padłych na jego polu dzików!

Redakcja

Trudno w to uwierzyć, ale w dobie pustoszącego polskie chlewnie wirusa ASF i szkód w uprawach jakie wyrządzają dziki, rząd polski chce aby to właściciel nieruchomości ponosił koszty utylizacji padłych zwierząt, które nie były nosicielami choroby. To wbrew jakiejkolwiek logice. Truchła będą podrzucane np. na drogi publiczne, ponieważ nikt nie będzie wiedział czy dzik jest zarażony wirusem i nie nikt nie będzie ryzykował kosztów utylizacji padłych zwierząt.

 

Na początku lipca zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików. Do izb rolniczych napływały bowiem informacje od rolników, którzy na swych polach znaleźli martwe dziki, iż są informowani przez służby weterynaryjne, że zgodnie z interpretacją obecnie obowiązujących przepisów, będą ponosić koszty ich utylizacji. - Naszym zdaniem jest to sprzeczne z programem zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych obciążanie rolników tymi kosztami spowoduje, iż rolnicy zaprzestaną zgłaszania do odpowiednich służb przypadków wykrycia padłych dzików, natomiast ich zwłoki będą podrzucali poza teren gospodarstwa lub na pobocza dróg - czytamy w stanowisku KRIR.

 

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych koszty utylizacji padłych zwierząt w ramach zwalczania ASF wśród populacji dzików powinny być pokrywane z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej. W przesłanym do MRiRW wniosku, zarząd KRIR zwrócił się do ministra o poinformowanie o stosowanych w tej sprawie praktykach.

 

Z otrzymanej obszerniej odpowiedzi w tej sprawie dotyczącej sposobów utylizacji dzików, udzielonej przez sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego wynika, że koszty usuwania i utylizacji zwłok dzików wolnych od wirusa ASF z terenów prywatnych objętych restrykcjami, należą do rolników i właścicieli tych terenów. Mogą jednak oni ubiegać się o refundację kosztów do 170 zł, w przypadku wydania nakazu przez powiatowego lekarza weterynarii lub wojewodę zagospodarowania zwłok dzików w określony przez nich sposób.

 

- Liczymy, iż ministerstwo rolnictwa oraz środowiska w trybie pilnym doprowadzi do zmian przepisów umożliwiających pokrywanie bez zbędnych procedur kosztów przez Skarb Państwa usuwania zwłok dzików z terenów objętych ASF. W przeciwnym razie zarówno rolnicy jak i właściciele lasów zaprzestaną zgłaszania przypadków padłych dzików na ich terenach, co ograniczy skuteczne zwalczanie i wykrywanie wirusa ASF w populacji dzików – zauważa samorząd rolniczy.

3.8484848484848 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (33 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Na Lubelszczyźnie chcą w pół roku odstrzelić 5 tys

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Woje

KRIR: Oligopol na krajowym rynku przetwórstwa mięs

W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej gry

Chiny nadal mają ogromny apetyt na wieprzowinę

Import wieprzowiny do Chin był znacznie wyższy w 2019 r. niż