Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 listopada 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8767 EUR EUR - 4,2884 GBP GBP - 5,0257 DKK DKK - 0,5739
Archiwum
18.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,00 (+ 0,42%), kukurydza STY20 - 163,00 (- 0,76%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

W powiecie ciechanowskim zniesiono restrykcje dotyczące handlu świniami

Redakcja

- Koło Ciechanowa potwierdzono wystąpienie wirusa ASF w dużym stadzie. 1300 sztuk świń ubito i zutylizowano. Okoliczni rolnicy znaleźli się w bezpośrednim sąsiedztwie wirusa. I choć czasowo wstrzymano im możliwość handlu żywcem, teraz służby weterynaryjne zniosły restrykcje. Bo świnie są zdrowe – informuje Telewizja Polska. Służby przebadały tam 6 tys. świń z blisko 70 gospodarstw.

 

- Ognisko ASF w gospodarstwie nie musi oznaczać zarażonych świń u sąsiada. Podstawą jest bioasekuracja. Przekonali się o tym rolnicy z powiatu ciechanowskiego na Mazowszu. Badania tuczników wykluczyły chorobę mimo, że wcześniej wirusa wykryto w jednej z tamtejszych hodowli – słyszymy w czwartkowym wydaniu Agrobiznesu.

 

- To jest bardzo dobra i potrzebna decyzja, bo świnki przerastają – mówi jeden z okolicznych rolników. Służby przebadały 6 tys. świń z blisko 70 gospodarstw. Wirusa nie znaleziono. Jak podkreśla autor programu, to zasługa szczelnej bioasekuracji. - Rolnicy wówczas będą mieli ułatwioną sprzedaż, natomiast nadal będą pozostawali w strefie zagrożonej – wyjaśnia Mariusz Dobosz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ciechanowie.

 

- Wirus dotyka gospodarstw większych niż w ubiegłym roku i w związku z tym właściciele tych gospodarstw muszą wykazać większą czujność – zaznacza Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

 

- Afrykański pomór świń jest w wielu krajach. Utrzymujemy go nakładem ogromnych środków, wielkich wyrzeczeń i problemów, które również rolnicy biorą na siebie. Utrzymujemy go w części Polski, w części wschodniej – mówi na antenie TVP minister rolnictw, Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Autorzy programu przypominają o problemach innych krajów związanych z wirusem ASF: Rumunii, Słowacji, Bułgarii oraz od niedawna Serbii. - Sytuacja w Serbii jest mocno zastanawiająca. Można przypuszczać, ze główną przyczyną jest czynnik ludzki. Jest migracja ludzi, jest sezon wakacyjny. Głównym niebezpiecznym źródłem wirusa dla naszej części Europy jest Białoruś i Ukraina – zauważa Krzysztof Niemczuk

 

Jak słyszymy w Agrobiznesie, Białoruś nie informuje nas o wirusie, bo oficjalnie do choroby nikt tam się nie przyznaje. Raporty z Ukrainy wg naszych służb są niewystarczające i niepełne.

3.6 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (5 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rząd zrobił niewiele aby zatrzymać marsz ASF na za

Od blisko sześciu lat wirus ASF rozprzestrzenia się w popula

Drugi przypadek ASF w Lubuskiem! Chorego dzika wyk

Przed chwilą Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 17 l

ASF w Lubuskiem zagrożeniem dla rynku wieprzowiny

- Nasz optymizm dotyczący krajowego rynku trzody chlewnej zo