Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9623 EUR EUR - 4,2831 GBP GBP - 5,1178 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
21.02.2020 12:22 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,30 zł/kg, średnia: 5,07 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 20.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 196,00 (+ 0,13%), kukurydza MAR20 - 168,50 (- 0,44%), rzepak MAJ20 - 401,25 (- 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++

Minister Ardanowski o ASF: Obecna sytuacja w Polsce nie jest niczym nadzwyczajnym

Redakcja

Jestem przeciwny wyznaczaniu stref ochronnych w oparciu o granice administracyjne województw. Opieramy się na barierach naturalnych – powiedział wczoraj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas rozmowy telefonicznej z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem. Komisarz z Litwy jest przekonany, że bez depopulacji dzików w strefach zapowietrzonych i ochronnych nie będzie skutecznej walki z chorobą.

 

W ten sposób polski minister odniósł się do nowej unijnej koncepcji wyznaczania stref ochronnych. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że naturalne przeszkody w postaci rzek, autostrad, czy też dróg szybkiego ruchu są dobrą barierą do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

 

Minister Ardanowski przekazał także informacje o podejmowanych działaniach w walce z afrykańskim pomorem świń. – Obecna sytuacja w Polsce nie jest niczym nadzwyczajnym. Ognisk jest ponad połowę mniej, niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Jednak to, że nie rośnie liczba ognisk nie oznacza końca walki z chorobą o czym poinformowałem komisarza – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

 

W najbliższym czasie, w trybie roboczym eksperci z polskiej Inspekcji Weterynaryjnej oraz z DG SANTE przeanalizują sytuację i podejmą racjonalne decyzje.

 

Komisarz Andriukaitis wyraził pełne zrozumienie dla tego co robi Polska w kwestii zwalczania ASF. Zaznaczył dużą rolę profilaktyki oraz edukacji społeczeństwa w tym zakresie. Podkreślił, że w Unii Europejskiej panuje jednak powszechne przekonanie, że bez depopulacji dzików w strefach zapowietrzonych i ochronnych nie będzie skutecznej walki z chorobą. Zwrócił także uwagę, że podjęte przez polskie służby weterynaryjne działania przynoszą pozytywne efekty.

 

Polski minister zgodził się z też z tym, że istotną rolę w walce z chorobą odgrywa edukacja zarówno rolników, jak i całego społeczeństwa. Podkreślił, że ASF jest chorobą szerzącą się obecnie w coraz większej liczbie krajów europejskich, a także w Azji.

 

Źródło: MRiRW

1.8 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (5 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Ukraińskie rolnictwo stosuje w produkcji standardy

19 lutego w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie sek

Minister Ardanowski: Duża część gospodarstw ma w t

Zdaniem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wiele gospoda

W województwie łódzkim rosną strefy ASF. Opoczno w

Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2020/220 z dnia 17