Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 grudnia 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,8505 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 5,0756 DKK DKK - 0,5733
Archiwum
12.12.2019 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 183,25 (+ 0,69%), kukurydza STY20 - 164,50 (+ 0,61%), rzepak LUT20 - 399,25 (+ 0,69%) [euro/tona] +++ +++ +++ 11.12.2019 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,20 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Skończyło się na strachu. Na zachodzie Polski (jeszcze) nie ma ASF-u

Paweł Hetnał

W miniony czwartek informowaliśmy o ujawnieniu czterech padłych dzików na lokalnej drodze w powiecie świebodzińskim (woj. lubuskie). W takiej sytuacji środowisko rolnicze mogło pomyśleć tylko jedno: afrykański pomór świń. Na szczęście wyniki badań wykluczyły obecność wirusa ASF. 

 

Przypomnijmy, iż w środę 21 sierpnia do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, przedstawiając fotografie obrazujące cztery padłe dziki na drodze pomiędzy miejscowościami Koźminek i Kręcko w powiecie świebodzińskim (woj. lubuskie). Pierwsze co mogło nasuwać się widząc taki obraz, to że jest to dzieło afrykańskiego pomoru świń. - Po dzikach nie było widać żadnych śladów np. potrącenia. Zwierzęta leżały jakby spały – relacjonował nam Czytelnik (pełna publikacja z czwartku dostępna jest tutaj – kliknij).

 

- Wynik, który otrzymaliśmy już w piątek jest ujemny, także to na pewno nie jest ASF – informuje naszą redakcję Ewa Bekisz, powiatowy lekarz weterynarii w Świebodzinie. - Przypuszczalnie mieliśmy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym, także skończyło się na strachu. Nawet nie mieliśmy podejrzeń ASF-u. Niepokój mógł wynikać z tego, że zwierzęta te padły jednocześnie, w jednym miejscu. Być może ktoś je potrącił, jest spory ruch maszyn rolniczych. Miejmy na względzie, że dziki przemieszczają się stadami. Dodajmy, że było to warchlaki. Były też podejrzenia o rażeniu piorunem. Panika w takich wypadkach nie jest pomocna. Apeluje do mieszkańców, aby zawsze nam przekazywali informacje o znalezionych, padłych dzikach. Państwa Czytelnik zachował się rewelacyjnie i natychmiast poinformował inspekcję weterynarii. Oby wszyscy tak robili – chwali postawę taką Ewa Bekisz.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Do odstrzału dzików zostaną zaangażowani myśliwi z

- Na polecenie premiera jest przygotowywana ustawa, która tr

Nadgorliwość urzędników? Powiat wolsztyński pozost

Mapa Głównej Inspekcji Weterynaryjnej, wskazująca na strefy

Sylwia Spurek wie dlaczego rozprzestrzenia się ASF

- Za rozprzestrzenianie się wirusa ASF odpowiada głównie wła