Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Skończyło się na strachu. Na zachodzie Polski (jeszcze) nie ma ASF-u

Paweł Hetnał

W miniony czwartek informowaliśmy o ujawnieniu czterech padłych dzików na lokalnej drodze w powiecie świebodzińskim (woj. lubuskie). W takiej sytuacji środowisko rolnicze mogło pomyśleć tylko jedno: afrykański pomór świń. Na szczęście wyniki badań wykluczyły obecność wirusa ASF. 

 

Przypomnijmy, iż w środę 21 sierpnia do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, przedstawiając fotografie obrazujące cztery padłe dziki na drodze pomiędzy miejscowościami Koźminek i Kręcko w powiecie świebodzińskim (woj. lubuskie). Pierwsze co mogło nasuwać się widząc taki obraz, to że jest to dzieło afrykańskiego pomoru świń. - Po dzikach nie było widać żadnych śladów np. potrącenia. Zwierzęta leżały jakby spały – relacjonował nam Czytelnik (pełna publikacja z czwartku dostępna jest tutaj – kliknij).

 

- Wynik, który otrzymaliśmy już w piątek jest ujemny, także to na pewno nie jest ASF – informuje naszą redakcję Ewa Bekisz, powiatowy lekarz weterynarii w Świebodzinie. - Przypuszczalnie mieliśmy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym, także skończyło się na strachu. Nawet nie mieliśmy podejrzeń ASF-u. Niepokój mógł wynikać z tego, że zwierzęta te padły jednocześnie, w jednym miejscu. Być może ktoś je potrącił, jest spory ruch maszyn rolniczych. Miejmy na względzie, że dziki przemieszczają się stadami. Dodajmy, że było to warchlaki. Były też podejrzenia o rażeniu piorunem. Panika w takich wypadkach nie jest pomocna. Apeluje do mieszkańców, aby zawsze nam przekazywali informacje o znalezionych, padłych dzikach. Państwa Czytelnik zachował się rewelacyjnie i natychmiast poinformował inspekcję weterynarii. Oby wszyscy tak robili – chwali postawę taką Ewa Bekisz.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Wjechał w stado kilkudziesięciu dzików. Jednym ude

W belgijskim Heusden-Zolder, w nocy z wtorku na środę, kiero

W tym miesiącu odnotowano 57 przypadków ASF wśród

Od początku października na terenie kraju odnotowano 57 przy

Kim Dzong Un ukrywa przed światem klęskę spowodowa

Według oficjalnych danych afrykański pomór świń sieje spusto