Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Żółta strefa w powiecie łowickim. Rolnicy domagają się wybicia dzików

Paweł Hetnał
images/2018/inne/rau_wojewoda_lodzki_asf_ceny_rolnicze_pl_.jpg

W gminach powiatu łowickiego, gdzie wprowadzono strefę żółtą związaną z występowaniem wirusa ASF, na rolników padł blady strach. Na tym obszarze utrzymywanych jest ok. 110 tys. świń. Rolnicy już mają ogromne utrudnienia w sprzedaży tuczników, a obawiają się, że za niedługo na te tereny zawita strefa czerwona lub niebieska. W opinii tamtejszych hodowców tylko zdecydowane rozprawienie się z dzikami zatrzyma rozprzestrzenianie się choroby. Wielu z nich nie wierzy w skuteczność bioasekuracji.

 

W Przemysłowie, w powiecie łowickim, odbył się briefing prasowy dotyczący zapobiegania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. W briefingu wzięli udział: wojewoda łódzki Zbigniew Rau, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Transportu Bogumiła Kapusta oraz wojewódzki lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski. Po briefingu Zbigniew Rau rozmawiał z mieszkańcami. Spotkanie miało charakter otwartej debaty podczas której wojewoda łódzki miał szanse wysłuchać wszystkich obaw oraz zmartwień licznej grupy rolników i producentów trzody chlewnej.

 

Rolnicy gmin powiatu łowickiego są zaniepokojeni znalezieniem się w żółtej strefie ASF. Aktualizacja krajowej mapy zagrożenia nastąpiła w wyniku wprowadzenia w województwie łódzkim tzn. strefy żółtej (strefa ochronna), w której znalazły się w całości trzy gminy powiatu łowickiego: Chąśno, Kiernozia i Kocierzew Południowy, a także część gminy Łowicz. Jest to konsekwencja wprowadzenia w województwie mazowieckim czerwonej strefy zagrożenia, z racji pojawienia się tam przypadków choroby oraz jej ogniska.

 

- Wydaje mi się, że dzik znaleziony pod Wyszogrodem jest jeszcze dość daleko. Ta strefa jeszcze nie powinna być wyznaczana. Wiadomo, że to wszystko idzie na zachód i są spore niepewności w produkcji. Na razie to wszystko jest dla nas niewiadomą, bo strefa jest dopiero od kilku dni. Jeszcze nie wiadomo jak to będzie wyglądało u nas. Na razie czekamy. Możemy jedynie stosować bioasekurację, pilnować wszystkich transportów wjeżdżających na gospodarstwo, a pilnować trzeba głównie siebie, bo czynnik ludzki jest kluczowy. Mam ogrodzenie, zabezpieczenie przed ptakami, ale to może być niewystarczające – mówił jeden z rolników uczestniczących w niedawnym spotkaniu z wojewodą łódzkim.

 

Powiat łowicki to jeden z trzech obszarów w woj. łódzkim z największą koncentracją produkcji trzody chlewnej. Wg szacunków utrzymuje się tam ok. 110 tys. sztuk świń. Obostrzenia związane ze znalezieniem się w żółtej strefie mocno dotykają producentów. - Jesteśmy z gminy Kocierzew. W tej chwili sytuacja jest katastrofalna. Wiąże się to z tym, że ceny będą nadal spadały. Już przychodzą smsy z podziałem na strefy i nowymi cennikami. Mamy jeden dzień w tygodniu na sprzedaż świń. Z taką obsadą jaką mamy, to kpina. My potrafimy razem sprzedać w ciągu tygodnia 2-3 tys. świń, a nawet niekiedy więcej. Kto od nas tyle odbierze w jeden dzień? Nie ma takiej możliwości. Ile my to będziemy przetrzymywać? Świnie przerosną, a my i tak dostaniemy po kieszeniach. W tej chwili jest strefa żółta, a za niedługo będzie czerwona – obawiają się rolnicy. - Jak obserwujemy mapę ASF, to widzimy, że tam gdzie pojawiła się strefa żółta, szybko pojawiała się czerwona. Z tym dzikiem się nic nie robi. One sobie chodzą i roznoszą chorobę. Obawy o to, że wirus dotrze do nas były od dawna, bo koledzy z Podlasia i innych regionów ostrzegali, iż ASF jest daleko od was, ale zobaczycie – to szybko się zmieni – mówił jeden z rolników.

 

Z rolnikami powiatu łowickiego spotkał się Zbigniew Rau. - Sytuacja jest poważna, dlatego, że woj. łódzkie jest trzecim największym producentem w Polsce trzody chlewnej. Bastionem w tej produkcji jest m.in. powiat łowicki, obok piotrkowskiego i łódzkiego wschodniego. To co nadchodzi do nas z Mazowsza i od wschodu, wymaga natychmiastowej reakcji. Państwo wiecie, że rzecz sprowadza się do dwojakiego rodzaju działania. Pierwszym jest interwencyjny, czyli sanitarny odstrzał dzików. Niezależnie od tego jak inne środowiska mnie oceniają, ja z pełną świadomością od 2017 r. wydałem 11 rozporządzeń dotyczących odstrzału sanitarnego. On ma charakter interwencyjny i jest zdecydowanie konieczny. Druga sprawa, niezwykle ważna, to jest bioasekuracja. Państwo wiedzą doskonale, że to chodzi o producentów trzody chlewnej, że dysponujemy środkami i rząd, który reprezentuje, wykazuje troskę o wprowadzanie bioasekuracji – mówił wojewoda Rau.

 

Hodowcy, mimo zapewnień wojewody, że nie zostaną z problem sami, domagali się w trakcie spotkania zdecydowanej reakcji ze strony władz. Ich zdaniem rozszerzenie żółtej strefy jest bezmyślne i bezpodstawne. - Wybicie dzików byłoby najlepszą formą, a zrobiliśmy bioasekurację. Ta metoda się nie sprawdziła w ogóle, bo wirus wchodzi też do doskonale zabezpieczonych dużych ferm. Bioasekuracja nie sprawdziła się w ogóle – mówił jeden ze zgromadzonych rolników. - Optymalnym rozwiązaniem jest aby nie było dzików. Docelowo tak trzeba zrobić. Jak ja mam wybierać pomiędzy rolnikiem, który hoduje świnkę i dzikiem zarażonym, który idzie na randkę ze świnką, to dzika tu nie powinno być – mówił wojewoda, który zapewnił zebranych rolników, że o sytuacji w powiecie będzie rozmawiał z ministrem rolnictwa.

 

rau poiwat lowicki asf ceny rolnicze pl

 

Źródło/zdjęcia: radiovictoria.pl./Łódzki Urząd Wojewódzki

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Wjechał w stado kilkudziesięciu dzików. Jednym ude

W belgijskim Heusden-Zolder, w nocy z wtorku na środę, kiero

W tym miesiącu odnotowano 57 przypadków ASF wśród

Od początku października na terenie kraju odnotowano 57 przy

Kim Dzong Un ukrywa przed światem klęskę spowodowa

Według oficjalnych danych afrykański pomór świń sieje spusto