Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9281 EUR EUR - 4,3543 GBP GBP - 4,7713 DKK DKK - 0,5837
Archiwum
16.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 168,00 (0,00%), kukurydza LIS19 - 168,00 (- 0,59%), rzepak LIS19 - 380,00 (+ 0,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.08.2019 12:54 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60- 6,10 zł/kg, średnia: 5,84 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Nie ma czasu na dyskusję o ASF. Trzeba zlikwidować dziki

Paweł Hetnał

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko z Kukiz’15, zaapelował do rządzących o eliminację ze środowiska dzików. Jak argumentuje, to jedyna metoda na pokonanie wirusa ASF, który rozprzestrzenia się na kolejne wsie, gminy i powiaty. Tylko w tym roku, z powodu wykrycia 39. ognisk ASF, zaistniała konieczność wybicia ponad 34 tys. świń.

 

Wczoraj Agro Unia wystosowała prośbę do przewodniczącego komisji rolnictwa Jarosława Sachajki o zwołanie komisji rolnictwa ws. ASF. - Minister rolnictwa i podległe mu służby nie radzą sobie z zagrożeniem. ASF pełza w głąb kraju. Jest coraz bliżej tzw. świńskiego zagłębia w woj. łódzkim. Przy braku zdecydowanych działań kwestia czasu jest kiedy dotrze do Wielkopolski – czytamy na facebook'owym profilu Agro Unii.

 

Jak informuje portal Radia Maryja, poseł Sachajko sceptycznie patrzy na spływające wnioski w tej sprawie. – Wybór jest jeden – trzeba posłuchać ekspertów, naukowców. Po prostu jeżeli jest wirus, to on się dostanie do chlewni. Zlikwidujmy wirusa, a jedyną możliwością jego likwidacji w środowisku w tej chwili jest likwidacja dzików. Tutaj nie ma powodu, żeby zwoływać kolejną komisję, bo jak wygrać z tą chorobą – to wiemy. Teraz jest tylko decyzja polityczna, czy będzie chęć tych działań – mówi poseł Jarosław Sachajko.

 

- Mezalians Kukiz’15 i PSL ma już nie tylko swoje polityczne walory. Gorzki smak (a raczej niesmak) podejścia do sprawy p. Sachajko ukazuje, iż bardzo szybko zaczął myśleć partyjną logiką PSL – tak Agro Unia komentuje słowa przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1.4375 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (8 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Słowacy nie patyczkują się z dzikami. W ramach zwa

Myśliwi ze Słowacji zostali zobowiązani przez tamtejsze wład

Fundacja Viva potępia metody rozładunku zwierząt z

Jak informuje Dziennik Bałtycki, trzech pracowników rzeźni w

Chiny bronią się przed ekspansją importowanego mię

Według Reutersa, brazylijski minister rolnictwa opóźnia zapl