Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Podejrzenie ASF w Serbii. Ten kraj miał niebawem rozpocząć eksport wieprzowiny do Chin

Paweł Hetnał

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się informacje o podejrzeniu wystąpienia na terenie Serbii wirusa ASF w hodowli świń. Dodajmy, iż Serbia w listopadzie miała rozpocząć eksport wieprzowiny do Chin. Jeśli wieści o obecności wirusa w tym kraju okażą się prawdziwe, z planowanego biznesu z Azjatami wyjdą nici.

 

Informację o ASF w Serbii podaje m.in. niemiecki portal Agrarheute. Z publikacji tego medium dowiadujemy się, że jako środek zapobiegawczy, świnie we wsiach Velika Krsna i Rabrovac zostały zabite na polecenie Państwowej Administracji Weterynaryjnej. Obie wioski znajdują się na południe od Belgradu.

 

Doniesienia te mają odzwierciedlenie w informacjach przekazywanych przez serbskie media. Portal mondo.rs, podaje, iż próbki świń w ww. miejscowości „zostały przesłane do analizy laboratoryjnej i po otrzymaniu wyników zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki zgodnie z ustalonymi procedurami”. Wg portalu, obecnie są wypłacane odszkodowania właścicielom zwierząt poddanych eutanazji, które zostały ustalone na podstawie ceny rynkowej. Niektóre serbskie media podały również, że we wsi Krishna inspekcja weterynaryjna prowadzi eutanazję świń z powodu podejrzenia aktywności wirusa ASF w kolejnej chlewni.

 

Jeszcze w ubiegłym tygodniu serbski minister rolnictwa, Branislav Nedimovic, nie ukrywał radości, że chiński rynek został otwarty na wieprzowinę z jego kraju. - Uzgodniliśmy nieograniczony, bezkontyngentowy wywóz wieprzowiny w dowolnej ilości. Jest to największy rynek na świecie, a także najlepiej płatny – mówił Nedimovic, dodając, że na początek jego kraj dostarczy do Państwa Środka ok. 50 tys. ton wieprzowiny rocznie. Jeśli doniesienia o wystąpieniu ASF na terenie tego kraju zostaną oficjalnie potwierdzone, do planowanego eksportu serbskiej wieprzowiny do Chin nie dojdzie.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Wjechał w stado kilkudziesięciu dzików. Jednym ude

W belgijskim Heusden-Zolder, w nocy z wtorku na środę, kiero

W tym miesiącu odnotowano 57 przypadków ASF wśród

Od początku października na terenie kraju odnotowano 57 przy

Kim Dzong Un ukrywa przed światem klęskę spowodowa

Według oficjalnych danych afrykański pomór świń sieje spusto