Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 czerwca 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9303 EUR EUR - 4,3902 GBP GBP - 4,9334 DKK DKK - 0,5890
Archiwum
01.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,50 (- 0,93%), kukurydza CZE20 - 168,50 (+ 0,90%), rzepak SIE20 - 371,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.06.2020 12:43 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Podejrzenie ASF w Serbii. Ten kraj miał niebawem rozpocząć eksport wieprzowiny do Chin

Paweł Hetnał

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się informacje o podejrzeniu wystąpienia na terenie Serbii wirusa ASF w hodowli świń. Dodajmy, iż Serbia w listopadzie miała rozpocząć eksport wieprzowiny do Chin. Jeśli wieści o obecności wirusa w tym kraju okażą się prawdziwe, z planowanego biznesu z Azjatami wyjdą nici.

 

Informację o ASF w Serbii podaje m.in. niemiecki portal Agrarheute. Z publikacji tego medium dowiadujemy się, że jako środek zapobiegawczy, świnie we wsiach Velika Krsna i Rabrovac zostały zabite na polecenie Państwowej Administracji Weterynaryjnej. Obie wioski znajdują się na południe od Belgradu.

 

Doniesienia te mają odzwierciedlenie w informacjach przekazywanych przez serbskie media. Portal mondo.rs, podaje, iż próbki świń w ww. miejscowości „zostały przesłane do analizy laboratoryjnej i po otrzymaniu wyników zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki zgodnie z ustalonymi procedurami”. Wg portalu, obecnie są wypłacane odszkodowania właścicielom zwierząt poddanych eutanazji, które zostały ustalone na podstawie ceny rynkowej. Niektóre serbskie media podały również, że we wsi Krishna inspekcja weterynaryjna prowadzi eutanazję świń z powodu podejrzenia aktywności wirusa ASF w kolejnej chlewni.

 

Jeszcze w ubiegłym tygodniu serbski minister rolnictwa, Branislav Nedimovic, nie ukrywał radości, że chiński rynek został otwarty na wieprzowinę z jego kraju. - Uzgodniliśmy nieograniczony, bezkontyngentowy wywóz wieprzowiny w dowolnej ilości. Jest to największy rynek na świecie, a także najlepiej płatny – mówił Nedimovic, dodając, że na początek jego kraj dostarczy do Państwa Środka ok. 50 tys. ton wieprzowiny rocznie. Jeśli doniesienia o wystąpieniu ASF na terenie tego kraju zostaną oficjalnie potwierdzone, do planowanego eksportu serbskiej wieprzowiny do Chin nie dojdzie.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Ministerstwo zapowiada zakup 500 kontenerów chłodn

Rolnicy z Wielkopolski zgłaszają szereg problemów dotyczącyc

Brazylijski eksport wieprzowiny jest poważnie zagr

Jak już informowaliśmy, z powodu wykrycia przypadków koronaw

Gwałtowny spadek eksportu polskiej wieprzowiny

Zgodnie z dostępnymi danymi Ministerstwa Finansów eksport mi