ASF w powiecie płockim

Redakcja

W ciągu nieco ponad dwóch tygodni na terenie kraju odnotowano 43 przypadki wirusa ASF wśród dzików. Choroba przemieszcza się na zachód Mazowsza. Ostatnio padłego dzika zarażonego afrykańskim pomorem świń odnaleziono w miejscowości Drwały w powiecie płockim. 

 

Główny Lekarz Weterynarii wczoraj poinformował w oficjalnym komunikacie o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1393-2019/1416 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 15 lipca - 21 lipca 2019 r. Aktualnie, czyli na poranek 31 lipca, tych przypadków jest już 1435, co wskazuje mapa ognisk i przypadków choroby umieszczona na stronie internetowej GIW.

 

Warto odnotować, iż ostatni przypadek dzika z ASF (1435) został wykryty na terenie dotąd wolnym od choroby. W związku z afrykańskim pomorem świń, miasto Płock i powiat płocki trafiły do tzw. strefy żółtej. To efekt informacji, jaką podał w miniony piątek Powiatowy Lekarz Weterynarii, który to powiadomił o martwym dziku zakażonym wirusem odnalezionym w miejscowości Drwały (gmina Wyszogród)

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii, ze względu na fakt, iż jest to teren znajdujący się w pobliżu strefy zagrożonej występowaniem tej choroby, zlecił dodatkowe badania zwierzęcia. Niestety okazało się, że martwy dzik był zarażony wirusem ASF. Informację opublikowano 26 lipca na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. To pierwszy odnotowany przypadek zwierzęcia zakażonego wirusem na terenie powiatu płockiego. Do obszaru ochronnego (oznaczonego kolorem żółtym) włączono w całości gminy: Wyszogród, Bielsk, Brudzeń Duży, Drobin, Gąbin, Łąck, miasto Płock, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno i Starą Białą, co powoduje objęcie w całości powiatów: płockiego grodzkiego i płockiego ziemskiego obszarem ochronnym.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz