Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
01.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,50 (+ 0,55%), kukurydza SIE20 - 168,50 (+ 0,60%), rzepak SIE20 - 377,25 (- 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.07.2020 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,50 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF niszczy hodowlę świń na Warmii i Mazurach. Tymczasem myśliwi zgłaszają, że nie opłaca się im strzelać do dzików

Redakcja

Wirus ASF szaleje w województwie warmińsko-mazurskim, doprowadzając do przymusowego uboju wielu tysięcy świń, które znalazły się w 12 ogniskach choroby na tym terenie. Głównym rezerwuarem wirusa są dziki, które miały być zredukowane na tym obszarze do minimum. Tymczasem z lokalnych kół łowieckich docierają sygnały, że nie będą wykonywały odstrzałów, ponieważ przestało to być dla nich opłacalne. Ponadto zdarzają się przypadki przeciwdziałania polowaniom przez osoby postronne - ekologów.

 

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się wczoraj do ministra środowiska, Henryka Kowalczyka, o pilne podjęcie działań mających na celu redukcję dzików, szczególnie na terenie okręgu suwalskiego w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk i przypadków ASF.

 

Jak czytamy w apelu do ministra Kowalczyka, samorząd rolniczy z niepokojem obserwuje dalsze rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń zarówno w województwie warmińsko-mazurskim jak i w kraju. W województwie warmińsko-mazurskim w 2019 roku stwierdzono już 12 ognisk ASF, zlokalizowanych we wschodniej części województwa w gminach Srokowo, Gołdap, Giżycko, Kruklanki, Budry i Olecko oraz północno-wschodniej części w gminie Bartoszyce. Z założeń rocznych planów łowieckich oraz umów pomiędzy Wojewódzką Inspekcją Weterynaryjną a kołami łowieckimi wynika, że populacja dzików miała być ograniczona poprzez odstrzał redukcyjny do 0,1 sztuki na km2. Niestety z informacji napływających od rolników z województwa warmińsko-mazurskiego, zwłaszcza z powiatów położonych na wschodzie województwa wynika, że wskaźnik ten nie został osiągnięty. Świadczy o tym rozmiar szkód łowieckich, który przy skutecznej redukcji populacji nie miałby miejsca.

 

- Koła łowieckie coraz częściej nieoficjalnie mówią, że nie będą wykonywały odstrzałów, ponieważ przestało to być dla nich opłacalne. Dodają, że większość upolowanych dzików jest nosicielem wirusa. Ponadto zdarzają się przypadki przeciwdziałania polowaniom przez osoby postronne - ekologów. Koła łowieckie, które powinny prowadzić racjonalną gospodarkę łowiecką, nie wywiązują się ze swoich obowiązków – uważa samorząd rolniczy. Zdaniem Izby, niezbędnym jest zatem włączenie do wykonywania odstrzałów innych służb na przykład Lasów Państwowych. Samorząd dodaje, że rozprzestrzeniający się wirus ASF może wkrótce doprowadzić do wyniszczenia produkcji wieprzowiny zarówno w województwie warmińsko-mazurskim, jak i w całym kraju.

 

- Mając na uwadze opisaną powyżej sytuację oraz potrzebę ochrony produkcji polskiej wieprzowiny, wnioskujemy o pilne podjęcie działań mających na celu bezwzględną redukcję populacji dzików, z włączeniem w te działania Lasów Państwowych – czytamy we wniosku Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej skierowanym do ministra środowiska.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Kolejne przypadki dzików z ASF w Polsce - najwięce

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne pozytywne wyni

Chiny budują wieżowce dla świń

Chiny budują gigantyczne, wielopiętrowe fermy świń w pobliżu

USA: przechwycono przemyt 10 ton mięsa

Urzędnicy amerykańskich służb celnych U.S. Customs and Borde