Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 czerwca 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9303 EUR EUR - 4,3902 GBP GBP - 4,9334 DKK DKK - 0,5890
Archiwum
01.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,50 (- 0,93%), kukurydza CZE20 - 168,50 (+ 0,90%), rzepak SIE20 - 371,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.06.2020 12:43 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Nowe ogniska ASF w Bułgarii. Myśliwi są zachęcani do wzmożonego odstrzału dzików

Redakcja

Bułgaria zapłaci myśliwym ponad 25 euro za każdego odłowionego dzika na obszarach zarażonych afrykańskim pomorem świń. Ta zachęta dla łowczych jest wynikiem odkrycia nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w kilku wioskach w regionie Pleven. Wirus dotknął wyłącznie małe gospodarstwa domowe.

 

Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (BFSA) we wtorek potwierdziła trzy kolejne zarzewia afrykańskiego pomoru u świń domowych, zwiększając tegoroczną liczbę ognisk do 14 w ciągu dwóch tygodni. Jedna z trzech epidemii została potwierdzona na podwórkowej fermie świń w miejscowości Balgarene w regionie Pleven. Jest to dziesiąte ognisko afrykańskiego pomoru świń u świń domowych w regionie. Pozostałe dwa przypadki odnotowano w regionie Ruse w rodzinnym gospodarstwie w wiosce Pet Kladentsi z 19 świniami i w gospodarstwie przydomowym w wiosce Tsenovo z pięcioma świniami.

 

Wszystkie świnie w tych wioskach, w których potwierdzono ogniska, zostały poddane ubojowi, a wokół tych miejscowości zbudowano 3-kilometrowy obszar kwarantanny. Oprócz finansowych gratyfikacji dla myśliwych, bułgarskie władze wprowadzają nową kampania informacyjną na obszarach wysokiego ryzyka, aby lepiej informować społeczeństwo o rozprzestrzenianiu się choroby. Środki zapobiegawcze obejmują również wzmocnienie kontroli ruchu na obszarach objętych ASF i punktów granicznych przy pomocy policji i wojska, dezynfekcji gospodarstw i ograniczenie sprzedaży wieprzowiny i przetworzonego mięsa. 

 

Wszystkie niedawne wybuchy epidemii w Żernovie, Novachene, Muselievo, Vabel i Evlogievo dotyczyły grupy drobnych rolników i tzw. „ferm podwórkowych”. Dlatego metody prewencyjne są nakierowane na małe stada i populację dzików, co ma uniemożliwić wirusowi ASF wejście do ferm przemysłowych.

 

- Hodowla świń to przemysł o wartości 600 milionów lewów, który pokrywa 40 procent krajowej konsumpcji wieprzowiny - powiedziała na konferencji prasowej minister rolnictwa Desislava Taneva. Szef bułgarskiej agencji ds. Bezpieczeństwa żywności Damyan Iliev powiedział w zeszłym tygodniu, że szkody, które kraj może ponieść, jeśli nie poradzi sobie z chorobą, mogą wynieść nawet 2 miliardy lew. Dlatego bułgarski rząd w zeszłym tygodniu przyznał 3,7 mln lewów na walkę z afrykańskim pomorem świń. Bułgaria aktualnie dysponuje stadem świń szacowanym na 1,2 mln sztuk.

4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Ministerstwo zapowiada zakup 500 kontenerów chłodn

Rolnicy z Wielkopolski zgłaszają szereg problemów dotyczącyc

Gwałtowny spadek eksportu polskiej wieprzowiny

Zgodnie z dostępnymi danymi Ministerstwa Finansów eksport mi

Produkcja trzody chlewnej na Ukrainie coraz bardzi

Hodowla trzody chlewnej na Ukrainie jest w trakcie burzliwyc