Aktualne przypadki ASF w Polsce i na świecie

Redakcja

W Polsce tylko w lipcu do dnia dzisiejszego Główny Lekarz Weterynarii potwierdził aż 7 ognisk ASF u świń. Najbardziej dotkliwy przypadek dotyczył gospodarstwa w województwie warmińsko-mazurskim (gm. Giżycko, pow. giżycki), które obejmowało aż 1719 świń. Poza tym Afrykański Pomór Świń dotknął jeszcze dwa inne gospodarstwa w tym województwie (liczące 41 i 54 świnie), a także dwa gospodarstwa w województwie mazowieckim (20 i 77 świń) oraz dwa w województwie lubelskim (8 i 9 świń). Poza tym odnotowano także liczne przypadki ASF u dzików. Jak wygląda sytuacja w innych krajach?

 

04 lipca 2019 r. w południowo-wschodniej Belgii potwierdzono nowy przypadek ASF u dzika. Minister rolnictwa Rene Collin zamknął obszar leśny o powierzchni 7000 ha.


Afrykański Pomór Świń nadal zbiera żniwo w Wietnamie. Jak informuje agrarheute.com, z powodu epidemii zginęło tam już prawie 3 miliony świń. Sytuacja jest tak zła, że tamtejszy rząd wzywa do przejścia na produkcję drobiu lub bydła na dotkniętych pomorem obszarach. 

Według raportu VN Express, straty związane z ASF wynoszą około 137 milionów euro. Tylko trzy z 63 wietnamskich prowincji i miast są nadal wolne od choroby, a prawie co trzecie gospodarstwo straciło swoje świnie z powodu zarazy.

Chiny oficjalnie zgłaszają wybuchy epidemii w dwóch prowincjach. Po braku nowych ognisk w Qinghai przez 5 miesięcy, choroba powróciła - w gospodarstwie przydomowym wirus wykryto u 17 martwych świń.

Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się na coraz więcej krajów azjatyckich. 26 czerwca 2019 r. zgłoszono pierwszy Afrykańskiego Pomoru Świń w Laosie.

Eksperci obawiają się, że ASF może przejść także do Tajlandii - obszar zakażenia w Laosie znajduje się bowiem niecałe 70 km od granicy.

Ponadto przypadki ASF były stwierdzone także w Kambodży, która graniczy z Tajlandią na południu. Według najnowszych wiadomości z FAO w Wietnamie 58 z 63 prowincji jest obecnie dotkniętych epidemią. W sumie zabito 2,6 mln świń.

Wysoce zakaźny wirus ASF nie ominął również Hongkongu. Po drugim przypadku wystąpienia choroby w ciągu miesiąca 4700 świń musiało zostać zabitych. Wirus został ponownie wykryty w rzeźni w Sheng Shui w pobliżu granicy z Chinami.

Pierwszy przypadek ASF zgłosiła w czerwcu też Korea Północna. Kraj wysłał oficjalny raport do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE): Dotyczy to spółdzielczej farmy w Chagang-Do, około 15 km na południe od granicy z Chinami. 22 z 99 świń zmarło na ASF.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz