Kolejne dwa potwierdzone ogniska ASF u świń

Joanna Kawka

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził dziś wystąpienie 16 i 17 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku w dniu 9 lipca 2019 r., na podstawie wyników badań krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.


16 ognisko w 2019 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Cyców, w powiecie łęczyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

17 ognisko w 2019 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Przypomnijmy, że od początku roku potwierdzono 17 ognisk ASF u świń w naszym kraju. Najwięcej, bo aż dziesięć ognisk stwierdzonych zostało w województwie warmińsko-mazurskim. Cztery ogniska wystąpiły w województwie lubelskim, dwa ogniska w województwie mazowieckim i jedno w województwie podlaskim.

 

Źródło: GIW


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)