Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8284 EUR EUR - 4,2459 GBP GBP - 4,9919 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
20.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,75 (+ 0,90%), kukurydza MAR20 - 172,50 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 411,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.01.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,40 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Wietnam chwali się opracowaniem szczepionki na ASF

Redakcja

Minister rolnictwa Wietnamu, Nguyen Xuan Cuong, poinformował, iż naukowcy z tego kraju są na dobrej drodze do opracowania szczepionki na ASF. Badania są prowadzone w Narodowym Uniwersytecie Rolniczym. Szczepionka została przetestowana w akademickich laboratoriach oraz w trzech gospodarstwach w północnym Wietnamie. 

 

Eksperci od szczepionek i afrykańskiego pomoru świń są jednak sceptyczni wobec tych doniesień i stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić skuteczność jakiejkolwiek szczepionki. - Potrzebujemy różnych faz badań klinicznych, najpierw w warunkach eksperymentalnych z kontrolowaną ekspozycją, a następnie próby terenowe z naturalną ekspozycją na wirusa, a to nie może być mała próba - powiedział Dirk Pfeiffer, profesor epidemiologii weterynaryjnej Uniwersytetu w Hongkongu.

 

Złożona natura wirusa i luki w wiedzy dotyczącej infekcji i odporności dotychczas utrudniały inne globalne wysiłki na rzecz opracowania szczepionki przeciwko chorobie, która jest nieszkodliwa dla ludzi, ale śmiertelna dla świń. Naukowcy z innych krajów porzucili podobne próby, a zespoły w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach pracują nadal nad szczepionką.

 

W początkowych próbach w Wietnamie 31 z 33 świń, którym wstrzyknięto szczepionkę testową, pozostało przy zdrowiu po otrzymaniu dwóch dawek. Inne świnie w gospodarstwach zginęły od wirusa - informują autorzy raportu, nie podając konkretnych danych. Nie podano dalszych szczegółów dotyczących szczepionki ani badań.

 

Dyrektor wietnamskiego uniwersytetu rolniczego, Nguyen Thi Lan, powiedział, że szczepionka nadal wymaga dalszych badań i testów na większą skalę. Lan odmówił komentarza na temat raportu i skierował pytania od Agencji Reuters do ministerstwa rolnictwa, które dotychczas nie udzieliło odpowiedzi.

 

ASF został po raz pierwszy wykryty w Wietnamie w lutym i rozprzestrzenił się w 60 z 63 prowincji w kraju. Według Nguyen Xuan Cuong, 2,9 miliona świń zostało zabitych z powodu oddziaływania wirusa. W Wietnamie hoduje się około 30 milionów świń. Oprócz Wietnamu wirus w ubiegłym roku dotarł również do Kambodży, Mongolii, Korei Północnej i - ostatnio - do Laosu.

3.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Pobudka Niemców. Będą domagać się z Brukseli środk

Wczoraj z inicjatywy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego

Udawana walka z ASF? Na chorobie najlepiej wychodz

Wg jednego z myśliwych, w woj. lubuskim zwalczanie wirusa AS

Branża trzodziarska szuka sposobów na ASF

Przed tygodniem odbyło się drugie robocze spotkanie Branżowe