Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

W niektórych częściach Chin wirus ASF jest tak rozpowszechniony, że można go wykryć na nawierzchni autostrady

Paweł Hetnał

Wg agencji Reuters połowa świń hodowlanych w Chinach padła w wyniku oddziaływania wirusa ASF lub została zabita z powodu rozprzestrzeniającej się choroby. To dwa razy więcej niż podają oficjalne źródła. Rolnicy których gospodarstwa dotknęła choroba, nie chcą wracać do hodowli świń, ponieważ boją się powtórki. W niektórych częściach kraju wirus jest rozpowszechniony do tego stopnia, że można go wykryć na nawierzchni autostrady. Chińskie władze twierdzą jednak, że kontrolują chorobę. Być może dlatego, że rolnicy, którzy głośno zaczęli mówić o rozmiarach epidemii byli szybko uciszani... 

 

Wg weterynarza Edgara Wayne Johnsona, który spędził 14 lat w Chinach i założył Enable Agricultural Technology Consulting, firmę usługową z siedzibą w Pekinie, z powodu ASF Chiny musiały pozbyć się połowy pogłowia macior. Trzy inne osoby z firmy zajmującej się produkcją szczepionek, dodatków paszowych i genetyki również szacują straty na poziomie 40% do 50%, w oparciu o spadającą sprzedaż produktów swoich firm i bezpośrednią wiedzę na temat rozmiarów choroby w gospodarstwach w całym kraju. Straty wynikają nie tylko ze skutków choroby. Również rolnicy wcześniej wysyłają świnie do ubojni, jeśli tylko choroba zostanie wykryta w pobliżu.

 

Choroba jest skutecznie kontrolowana?

 

Jak dotychczas ceny wieprzowiny w Chinach nie wzrosły w sposób wyjątkowy. Dopiero w czerwcu ceny zaczęły rosnąć w szybszym tempie, a chińskie ministerstwo rolnictwa twierdzi, że w wyniku wybuchu kolejnych ognisk mogą wzrosnąć o 70 procent w nadchodzących miesiącach. Wieprzowina stanowi ponad 60% chińskiej konsumpcji mięsa.

 

Chiny, które produkują połowę światowych zasobów wieprzowiny, podały w tym miesiącu, że stado loch spadło o rekordowe 23,9% w maju w porównaniu z rokiem ubiegłym, co oznacza nieco głębszy spadek niż w przypadku całego stada świń. Lochy hodowane w celu produkcji prosiąt do do tuczu i uboju stanowią około jednej na 10 świń w Chinach. Spadek stada loch oznacza zazwyczaj podobny spadek produkcji wieprzowiny - mówią eksperci z branży.

 

Jak informuje Reurters, chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi nie odpowiedziało na pytania agencji w sprawie informacji o znacznie wyższych stratach w hodowli trzody chlewnej niżeli podają oficjalne źródła. 24 czerwca tamtejszy resort stwierdził, że choroba jest „skutecznie kontrolowana”.

 

Rząd w Pekinie zgłosił do tej pory 137 ognisk. Wg Reutera jest ich zdecydowanie więcej, o czym informuje agencję czterech rolników i urzędniczka, którzy chcą pozostać anonimowi. Wg nich w południowych prowincjach, takich jak Guangdong, Guangxi i Hunan nie podano oficjalnych komunikatów o kolejnych zainfekowanych stadach świń. Ogromny i rozdrobniony charakter chińskiego sektora rolnego, biurokracja i słaba wiarygodność danych chińskich, uniemożliwia ustalenie pełnego zakresu choroby.

 

O ASF lepiej nie wspominać

 

- U nas prawie wszystkie świnie padły albo zostały wybite - powiedział rolnik z hrabstwa Bobai w południowo-zachodnim regionie Guangxi w Chinach. W Guangxi wyprodukowano ponad 33 miliony świń w 2017 r. i prowincja ta jest kluczowym dostawcą na południowe Chiny. - Nie wolno nam było zgłaszać choroby świń - powiedziała Reuterowi rolnik, odmawiając ujawnienia swojego nazwiska z powodu wrażliwości tej kwestii, dodając, że władze zatrzymały rolników za „rozpowszechnianie pogłosek” na temat choroby. Reuters nie był w stanie tego zweryfikować.

 

Władze w mieście Yulin, które nadzoruje hrabstwo Bobai, potwierdziły wybuch choroby u jednej świni 27 maja. To dopiero drugi przypadek, który odnotowano w tym regionie po wcześniejszym przypadku w mieście Beihai, który miał miejsce 19 lutego. Biuro ds. Rolnictwa i spraw wiejskich w regionie Guangxi nie odpowiedziało na prośbę Reutera o komentarz co do tych doniesień.

 

Reuters rozmawiał również z rolnikami w miastach Zhongshan, Foshan i Maoming w sąsiedniej prowincji Guangdong, którzy stracili setki lub tysiące świń z powodu ASF w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W tych miastach nie zgłoszono żadnych ognisk. Ani jeden z rolników nie zgodził się na podanie personaliów. Biura zarządów prowincji Guangdong i Hunan nie odniosły się do sprawy.

 

Pod koniec marca br. Chiny miały 375 milionów świń - o 10% mniej niż w tym samym czasie rok temu, według National Bureau of Statistics (NBS). Kraj dysponował 38 mln macior - spadek o 11% w stosunku do roku.

 

Dick Hordijk, dyrektor naczelny holenderskiej spółdzielni Royal Agrifirm, powiedział holenderskiej stacji radiowej BNR w zeszłym miesiącu, że zyski jego firmy w Chinach zostaną zrujnowane z powodu ASF. - Sto procent naszej działalności skupiało się na świniach, połowa z nich już nie ma. To katastrofa dla rolników i zwierząt - powiedział. Durektor. Firma Hordijka produkuje premiksy lub mieszanki witamin i innych składników odżywczych w dwóch fabrykach w Chinach i sprzedaje je około 100 dużym hodowcom trzody chlewnej w Chinach do wykorzystania w paszach.

 

Wirus nawet na autostradzie

 

Stephan Lange, wiceprezes ds. Zdrowia zwierząt w Chinach w prywatnej firmie farmaceutycznej Boehringer Ingelheim, która produkuje szczepionki stwierdził, że straty w budzecie firmy były wyższe niż 50%. Niektóre prowincje produkujące zwierzęta, w tym Hebei, Henan i Shandong, są uważane przez niektórych w branży za szczególnie dotknięte ASF.

 

W Shandong, czwartej co do wielkości prowincji pod względem hodowli świń w Chinach, ponad połowa gospodarstw z dużą liczbą loch stoi teraz pusta. Tak wynika z informacji wspomnianego weterynarza Johnsona, na podstawie jego rozmów z rolnikami i większymi producentami świń. Wirus jest tak rozpowszechniony, że wykrył go na powierzchni autostrady w prowincji, gdzie może być roznoszony przez przejeżdżające ciężarówki. Użył tego samego testu, który jest powszechnie stosowany do wykrywania wirusa u świń. Biuro ds. Rolnictwa w Shandong nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w tej sprawie. Władze prowincji wcześniej twierdziły, że stado macior skurczyło się o 41 procent w ciągu siedmiu miesięcy do lutego 2019 roku.

 

Prowincja Henan, w oświadczeniu dla Reutera, poinformowała że ma tylko dwa ogniska choroby. Stado loch spadło o 16,5% w pierwszym kwartale ze względu na różne czynniki, w tym ceny rynkowe i afrykański pomór świń. - W Hebei, w północnej prowincji otaczającej Pekin, wiele powiatów ma niewiele loch - powiedział Johnson. Hebei zgłosiło tylko jedną epidemię - w lutym tego roku - ale badanie ministerstwa rolnictwa opublikowane w internecie wskazuje, że stado loch spadło o 32% w pierwszym kwartale. Prowincja Hebei napisała Reuterowi, że sytuacja afrykańskiego pomoru świń była „stabilna” i zakwestionowała twierdzenie, że w wielu hrabstwach pozostało niewiele loch.

 

Pekin wielokrotnie wzywał hodowców do uzupełniania ubytków w stadach, ale wprowadzenie nowych loch do gospodarstwa, które zostało zarażone afrykańskim pomorem świń, jest ryzykowne. Lange powiedział w rozmowie z Reuterem, że kilku jego klientów zaczęło uzupełniać puste gospodarstwa, ale do niektórych choroba powróciła. - Oczywiście nadal jest wiele niepewności. Jeśli znowu zostaniesz zainfekowany, to naprawdę stracisz dużo pieniędzy – powiedział Lange

 

Rolnik z Bobai, który teraz nie ma możliwości spłacenia swoich długów, powiedział, że nie ma zamiaru ponownie uruchamiać swojej fermy, nawet gdyby mógł sobie na to pozwolić. - Nie ośmielę się hodować świń. Nie możesz zobaczyć wirusa oczami. Wirus wciąż tu jest, on jest obecny w chlewie – powiedział rolnik.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF

Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką

Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n

Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw

Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A

Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W