Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
08.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,00 (+ 1,22%), kukurydza SIE20 - 173,75 (+ 1,16%), rzepak SIE20 - 385,00 (+ 0,85%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.07.2020 13:41 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

ASF u progu Wielkiej Brytanii. Brexit i ban importu z krajów UE rozwiązaniem?

Martyna Frątczak
Świnie brytyjskiej rasy Tamworth. Zdjęcie Petefromstaffs z Pixabay.

Wielka Brytania coraz bardziej obawia się zawleczenia na jej obszar groźnego wirusa świń. Ewentualne pojawienie się tam ASF oznaczałoby nie tylko ogromne straty ekonomiczne, ale również niemożliwą do odwrócenia utratę cennych i rzadkich, rodzimych ras świń. Ryzyko pojawienia się ASF na Wyspach Brytyjskich bardzo długo oceniane było jako niewielkie. Jednak nagłe wykrycie ASF w populacji dzików w Belgii we wrześniu 2018 roku wzbudziło ogromny niepokój wśród brytyjskich hodowców świń. Zdarzenie to udowodniło, że ogromnę rolę w roznoszeniu patogenu odgrywa człowiek, a działania zapobiegawcze podejmowane w Unii Europejskiej nie są wystarczające. Jak Wielka Brytania stara się chronić swoje stada trzody chlewnej i co dla walki z ASF oznacza Brexit?

 

Drogi dla ASF – zagrożeniem podróżujący Polacy?

Wielka Brytania zwracała uwagę na potencjalne zagrożenie wirus ASF od kiedy zaczął krążyć w państwach Europy, jednak na poważnie zaniepokoiła się dopiero po zeszłorocznym pojawieniu się zarazy w Belgii. Wirus ASF wykonał wtedy ogromny „skok”, pokonując około 1600 km obszaru nie zajętego przez chorobę. Rola człowieka w tym zdarzeniu wydaje się oczywista – ASF mógł zostać tam zawleczony wraz z środkami transportu, możliwe, że przez resztki żywności wyrzucone na jednym z przydrożnych parkingów (więcej o zawleczeniu i o sytuacji ASF w Belgii tutaj). Brytyjska agencja rządowa, Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Department for Environment, Food & Rural Affairs) w raporcie oceny ryzyka związanego z ASF, uznała drogę transmisji choroby za pośrednictwem pojazdów za prawdopodobną również dla Wysp Brytyjskich.

 

Obawy budzą m.in. podróżujący z Polski i Rumunii, państw w wysokim stopniu zajętych przez ASF. Dostęp do Wielkiej Brytanii z kontynentalnej części Europy dla pojazdów drogowych możliwy jest za pośrednictwem promu lub tunelu kanałowego. W ciągu ostatniej dekady państwo odnotowało znaczny wzrost liczby pojazdów drogowych zarejestrowanych w Europie Wschodniej podróżujących tymi drogami, z czego pojazdy drogowe zarejestrowane w Polsce stanowią obecnie 20% (415 000) wszystkich pojazdów użytkowych. Dziesięć lat temu wynosiły one tylko 3% (58 000). Pojazdy transportu drogowego z Polski przywożą do Wielkiej Brytanii najwyższy tonaż towarów, szacowany na ponad 11 milionów ton. Agencja nie ma danych dotyczących prywatnych pojazdów, podejrzewa jednak, że również ich liczba znacząco wzrosła w ostatnich latach. Za ryzyko uważa nie tylko potencjalnie przewożoną żywność czy odpadki, ale również możliwość zawleczenia patogenu na powierzchni każdego pojazdu, który znalazł się w pobliżu gospodarstw czy obszarów występowania zakażonej populacji dzików.

Brexit umożliwi Wielkiej Brytanii zbanowanie eksportu?

Dla Wielkiej Brytanii ryzyko wprowadzenia na wyspy wirusa wraz z migrującymi dzikami jest zerowe. Z tego powodu ochrona rodzimego rynku wieprzowiny skupiać się musi na restrykcjach dotyczących importu i kontrolach granicznych. W Wielkiej Brytanii coraz częściej podnoszą się głosy w sprawie całkowitego zbanowania importu wieprzowiny ze wszystkich państw, w których pojawił się ASF. Obecnie nadal bardzo duża ilość mięsa importowana jest z m.in. z Belgii – schab wieprzowy z Belgii dla brytyjskich producentów boczku dostarczany jest w ilości około 23 000 ton w okresie od stycznia do lipca. Pewna ilość mięsa od chwili wybuchu epidemii ASF dostarczana była również z Rumunii, póki co nie jest jednak już planowany kolejny import z tego kraju. Dopóki proces Brexitu nie dobiegnie końca, decyzja o całkowitym zbanowaniu importu wieprzowiny nie jest możliwa do podjęcia. Regionalizacja przeprowadzona w Unii Europejskiej oznacza tylko częściowe zbanowanie eksportu z państw walczących z ASF i rząd Wielkiej Brytanii nie ma wpływu na zmianę tych regulacji. Brexit z pewnością zapewni wolność wyboru w sprawach handlowych, wielu ekspertów podkreśla jednak że regionalizacja może być mimo wszystko dobrym rozwiązaniem i ochroni również interesy Wielkiej Brytanii, jeśli ASF zawita w którąś z jej części.

ASF może oznaczać wymarcie niektórych ras

Wielka Brytania od kilku lat stara się uratować przed wyginięciem kilka rodzimych ras świń o unikalnych i niepowtarzalnych cechach. Eksport ich mięsa, traktowanego jako produkt premium, utrzymuje się na niewielkim poziomie i podejmowane są wysiłki w celu zwiększenia jego skali. ASF, powodujący dużą śmiertelność i wymuszające ubój wszystkich zakażonych zwierząt byłby katastrofą dla już i tak małolicznych ras. Organizacja walcząca o zachowanie rodzimych ras zwierząt gospodarskich, The Rare Breeds Survival Trust (RBST), opublikowała rok temu raport dotyczący stanu brytyjskich ras najbardziej zagrożonych wyginięciem. Według niego utrzymawanych było jeszcze tylko 138 macior rasy British Landrace i 261 macior rasy British Lop. Przy tak małej liczebności każda sytuacja powodująca zmniejszenie puli genetycznej może być wyrokiem dla całej populacji. RBST zapowiedziało, że potrzebne jest ponad 10 milionów funtów, aby można było stworzyć bank genów, który przechowywałby materiał genetyczny, potencjalnie pozwalający na odtworzenie rzadkich ras. Organizacja podejmuje również starania w celu zwiększenia popytu na mięso rzadkich ras. Uważa rodzime rasy za „piękne i wyjątko brytyskie, zasługujące na ochronę dla przyszłych pokoleń”. Potrawy z rzadkich świń hodowlanych, takich jak Gloucestershire Old Spots i Tamworths, są już od jakiegoś czasu dostępne w menu wielu restauracji. Wirus ASF może zniweczyć wszystkie te wysiłki.

Świnie jako domowi pupile - lekarze weterynarii wzywani do czujności

Lekarze weterynarii w Wielkiej Brytanii uczulani są do zaostrzenia kontroli dotyczących świni utrzymywanych hobbystycznie czy w charakterze pupili domowych. Największym problemem z nimi związanym jest powszechna praktyka skarmiania zwierząt domowymi resztkami jedzenia. Właściciele zwierząt często nie zdają sobie sprawy, że podobne praktyki są nielegalne. Karmienie świń odpadkami kuchennymi obarczone jest ogromnym ryzykiem zakażenia się zwierząt licznymi chorobami zakaźnymi. W przeszłości skarmianie świni resztkami przyczyniło się do wybuchu epidemii pryszczycy w Wielkiej Brytanii, w ostatecznym rozrachunku doprowadzając do śmierci ponad 10 milionów sztuk bydła i owiec i strat szacowanych na 8 miliardów funtów. W Unii Europejskiej praktyki skarmiania odpadkami kuchennymi zakazano w 2001 roku, jednak w wielu miejscach świata jest nadal powszechna, skutecznie powodując rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Lekarze weterynarii w Wielkiej Brytani zachęcani są do tego, aby przy okazji odwiedzania gospodarstw czy domów, w których amatorsko utrzymywane są świnie pytać o sposób karmienia zwierząt. Problem nie powinien być lekceważony. Zawleczenie wirusa wraz z produktami zwierzęcymi to jedna z najbardziej prawdopodobnych dróg wprowadzenia ASF na obszar Wysp Brytyjskich.

 

Źródła:

Qualitative risk assessment: risk of introducing African swine fever to the UK pig population:
https://www.gov.uk/government/publications/qualitative-risk-assessment-risk-of-introducing-african-swine-fever-to-the-uk-pig-population

Loeb, J. (2019). To ban or not to ban–that is the question.

Loeb, J. (2018). Look out for African swine fever in pet pigs.

Middlemiss, C. (2018). African swine fever: an increasing risk to UK pigs.

https://www.mojarola.pl/brytyjczycy-w-obronie-rodzimych-ras-zwierzat/

Rare Breeds Survival Trust: https://www.rbst.org.uk/annual-reports

 

 

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

W tym roku odstrzelono ponad 77 tys. dzików

W ubiegłym roku, w ramach polowań i odstrzału sanitarnego zw

W walce z ASF rolnicy pozostali sami, a koszty zwa

- ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu. Tym samym Państwo Pol

W Niedoradzu wybito 20 tys. świń z powodu wirusa A

W połowie marca na fermie w Niedoradzu w gminie Otyń wykryto