Belgia wdraża plan likwidacji dzików z terenów bezpośrednio zagrożonych ASF

Redakcja

Wszystkie dziki w strefie bezpośrednio zagrożonej afrykańskim pomorem świń w południowej Belgii zostaną zastrzelone w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. O tym zadecydował rząd Walonii. 

 

Od września 2018 r. afrykański pomór świń (ASF) występuje w południowej belgijskiej prowincji Luksemburg, będącej częścią Walonii. Od tego czasu, zgodnie z prawodawstwem europejskim, zainfekowany obszar został zablokowany w jak największym stopniu, monitorowanie było zintensyfikowane i martwe dziki były natychmiast usuwane, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

 

René Collin, minister np. Rolnictwa, przyrody i leśnictwa w rządzie Walonii, stwierdził, że cała populacja dzików w tak zwanej strefie II (strefa zakażona) będzie musiała zostać zastrzelona. Zostanie to wykonane przez leśników, ponieważ oficjalnie sezon polowań rozpocznie się dopiero 1 lipca. W strefie I, która jest strefą zintensyfikowanej obserwacji otaczającej strefę zakażoną, wszyscy myśliwi będą mieli pełny dostęp do polowań.

 

W ostatnich tygodniach i miesiącach liczba zgłoszeń przypadków ASF w Belgii do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE) stale się zmniejsza. W zeszłym tygodniu znaleziono 6 dzików zainfekowanych, a od 1 kwietnia pojawia się średnio 10 nowych przypadków. Na początku marca raportowanie osiągnęło zenit z 67 dzikami z ASF w ciągu jednego tygodnia. W sumie od września 2018 r. stwierdzono ASF u 821 dzików.


Przypomnijmy, iż 6 kwietnia otwarto obszar zainfekowany o powierzchni 16 000 ha w celach rekreacyjnych. Nie był to ruch władz, który zyskał poklask producentów trzody chlewnej we Flandrii, w północnej części Belgii, gdzie znajduje się ogromna większość przemysłu wieprzowego w kraju. Odwiedzający te tereny leśne zostali jednak poproszeni o odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie zaleceń higienicznych, takich jak np. trzymanie się ścieżek, nie przynoszenie produktów mięsnych, wyrzucanie śmieci do pojemników i właściwe czyszczenie kół i butów rowerowych.

 

Do dzisiaj nie jest jasne, w jaki sposób ASF wkroczył do Belgii, ale ponieważ nie jest to obszar kontaktowy, jasne jest, że przyczyną jest czynnik ludzki. Najczęściej słyszaną teorią jest to, że wirus został zawleczony przez transporty dzików z Europy Wschodniej.

 

Do tej pory tylko Czesi w pełni poradzili sobie z opanowaniem wirusa ASF. Ograniczenia w wyznaczonych strefach, a następnie kontrolowane uboju całej populacji dzika okazało się skuteczne. Republika Czeska została oficjalnie uznana za wolną od ASF w lutym 2018 r., a do tego czasu w wyniku oddziaływania choroby padło 221 dzików.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz