Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Czy wirus ASF zaatakował w Korei Północnej?

Paweł Hetnał

Afrykański pomór świń (ASF) zbiera śmiertelne żniwo w Chinach i innych rejonach Azji, a wg doniesień medialnych choroba obecna jest także w Korei Północnej. Wg portalu Daily NK, wirus zaczął rozprzestrzeniać się w połowie lutego w dzielnicach Hyungjaesan i Sungho oraz na innych obszarach na obrzeżach Phenianu i doprowadził do śmierci wielu świń. 

 

Oczywiście oficjalnych informacji wybuchu epidemii ASF w Korei Północnej próżno szukać w oficjalnych komunikatach rządowych. Niemniej wg informatorów portalu Daily NK, kiedy ASF zaczął rozprzestrzeniać się, władze północnokoreańskie zabroniły dystrybucji i sprzedaży wieprzowiny od końca lutego. Nadal nie zniesiono wprowadzonych w połowie lutego zakazów sprzedaży żywca i wieprzowiny na rynkach. Jednak mimo tych ograniczeń Koreańczycy z północy nadal sprzedają mięso wieprzowe. - Ludzie sprzedają świnie na rynkach, niezależnie od tego, co mówią władze. Jest wielu ludzi, którzy kupują mięso świń, które zmarły na tę chorobę - napisał 23 kwietnia dziennik NK. Informator Daily NK z Phenianu powiedział, że ASF po raz pierwszy zaatakował w lutym świnie w miejscowości Kusong. Wg niego choroba nie rozprzestrzenia się obecnie już tak szybko, a władze koreańskie „rozprawiają się ze sprzedażą wieprzowiny”. Co ciekawe, jak donosi Daily NK, w Korei Północnej uważa się, że ASF rozprzestrzenia się w powietrzu.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Rolnictwa (FAO) oświadczyła w swoim sprawozdaniu z wczesnego ostrzegania o bezpieczeństwie żywności i rolnictwie wydanym 15 kwietnia, że Korea Północna jest krajem wysokiego ryzyka z powodu AFS. W raporcie stwierdzono, że epidemia ASF została po raz pierwszy potwierdzona przez władze chińskie w prowincji Liaoning w Chinach na początku sierpnia ubiegłego roku, a choroba rozprzestrzeniła się na Mongolię i Wietnam w styczniu i lutym. Raport nie potwierdza wystąpienia wirusa ASF w Korei Północnej.

 

Urzędnicy FAO odwiedzili Pjongjang pod koniec zeszłego roku, aby omówić wzmocnienie zdolności Korei Północnej do identyfikowania ASF i potrzebę reagowania na wybuchy wirusa. Przedstawiciel FAO w Korei Północnej i Chinach, dr Vincent Martin, odwiedził Pjongjang w dniach 10-13 grudnia, aby omówić obecną epidemię ASF w Chinach z przedstawicielami Korei Północnej wraz z możliwością jej rozprzestrzenienia się na Koreę Północną i zagrożenie dla produkcji wieprzowiny w tym kraju.

 

Daily NK informuje, iż rząd Korei Południowej uważnie obserwuje wybuch ASF w Chinach i innych częściach Azji oraz planuje przedyskutować potrzebę międzykoreańskiej współpracy w radzeniu sobie z chorobą.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować.

– Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą pr

Nieoprocentowane pożyczki dla producentów świń na

ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spł

ASF zagraża wyginięciem 11 gatunków świń

Na obszarze Azji, gdzie ASF zbiera swoje żniwo od 2018 roku,