Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Czy wirus ASF zaatakował w Korei Północnej?

Paweł Hetnał

Afrykański pomór świń (ASF) zbiera śmiertelne żniwo w Chinach i innych rejonach Azji, a wg doniesień medialnych choroba obecna jest także w Korei Północnej. Wg portalu Daily NK, wirus zaczął rozprzestrzeniać się w połowie lutego w dzielnicach Hyungjaesan i Sungho oraz na innych obszarach na obrzeżach Phenianu i doprowadził do śmierci wielu świń. 

 

Oczywiście oficjalnych informacji wybuchu epidemii ASF w Korei Północnej próżno szukać w oficjalnych komunikatach rządowych. Niemniej wg informatorów portalu Daily NK, kiedy ASF zaczął rozprzestrzeniać się, władze północnokoreańskie zabroniły dystrybucji i sprzedaży wieprzowiny od końca lutego. Nadal nie zniesiono wprowadzonych w połowie lutego zakazów sprzedaży żywca i wieprzowiny na rynkach. Jednak mimo tych ograniczeń Koreańczycy z północy nadal sprzedają mięso wieprzowe. - Ludzie sprzedają świnie na rynkach, niezależnie od tego, co mówią władze. Jest wielu ludzi, którzy kupują mięso świń, które zmarły na tę chorobę - napisał 23 kwietnia dziennik NK. Informator Daily NK z Phenianu powiedział, że ASF po raz pierwszy zaatakował w lutym świnie w miejscowości Kusong. Wg niego choroba nie rozprzestrzenia się obecnie już tak szybko, a władze koreańskie „rozprawiają się ze sprzedażą wieprzowiny”. Co ciekawe, jak donosi Daily NK, w Korei Północnej uważa się, że ASF rozprzestrzenia się w powietrzu.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Rolnictwa (FAO) oświadczyła w swoim sprawozdaniu z wczesnego ostrzegania o bezpieczeństwie żywności i rolnictwie wydanym 15 kwietnia, że Korea Północna jest krajem wysokiego ryzyka z powodu AFS. W raporcie stwierdzono, że epidemia ASF została po raz pierwszy potwierdzona przez władze chińskie w prowincji Liaoning w Chinach na początku sierpnia ubiegłego roku, a choroba rozprzestrzeniła się na Mongolię i Wietnam w styczniu i lutym. Raport nie potwierdza wystąpienia wirusa ASF w Korei Północnej.

 

Urzędnicy FAO odwiedzili Pjongjang pod koniec zeszłego roku, aby omówić wzmocnienie zdolności Korei Północnej do identyfikowania ASF i potrzebę reagowania na wybuchy wirusa. Przedstawiciel FAO w Korei Północnej i Chinach, dr Vincent Martin, odwiedził Pjongjang w dniach 10-13 grudnia, aby omówić obecną epidemię ASF w Chinach z przedstawicielami Korei Północnej wraz z możliwością jej rozprzestrzenienia się na Koreę Północną i zagrożenie dla produkcji wieprzowiny w tym kraju.

 

Daily NK informuje, iż rząd Korei Południowej uważnie obserwuje wybuch ASF w Chinach i innych częściach Azji oraz planuje przedyskutować potrzebę międzykoreańskiej współpracy w radzeniu sobie z chorobą.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

ASF w gospodarstwie na Lubelszczyźnie. Wirus w hod

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu

Producenci belgijskiej wieprzowiny mają nadzieję n

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska ratyfikowała propozyc

Minister Ardanowski: Kolejne ogniska ASF na pewno

Szef resortu rolnictwa przyznaje, że liczba odstrzelonych dz