12 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodnicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie dotyczące afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej grypy ptaków, zrzeszające naukowców, lekarzy weterynarii, myśliwych i specjalistów związanych z praktyką hodowlaną. Co nowego powiedziano na temat wirusa ASF? Przedstawiamy najciekawsze informacje.
Sytuacja ASF na świecie – wystąpienie Głównego Lekarza Weterynarii
W referacie wygłoszonym przez lek. wet. Pawła Niemczuka podkreślono rolę epidemiologiczną odgrywaną przez zwłoki dzików w środowisku. Przypadki wykrycia wirusa u tego gatunku dotyczą bowiem w zdecydowanej większości właśnie zwierząt padłych, których stan rozkładu zwłok określa się jako umiarkowany lub zaawansowany. W obecnych działaniach bardzo dużo uwagi poświęca się usuwaniu zwłok tych zwierząt ze środowiska. Od początku roku 2018 do marca 2019 wykryto ponad 3100 przypadków ASF u dzików, z czego przypadek często oznaczał wykrycie wirusa u kilku lub kilkunastu osobników w tym samym miejscu, a większość z nich stanowiły zwierzęta padłe. Oznacza to, że ogromna ilość zakażonego materiału została efektywnie usunięta ze środowiska, zmniejszając tym samym liczbę aktywnych źródeł patogenu. Badanie padłych zwierząt jednocześnie pomaga w określaniu gęstości populacji dzików, zasięgu występowania wirusa, jego potencjalnych kierunków rozprzestrzeniania i tendencji. Znaczenie eliminacji padłych dzików przedstawił również w innym referacie dr Marian Porowski, który wystąpił w zastępstwie prof. Zygmunta Pejsaka.
W temacie ognisk ASF u trzody chlewnej Główny Lekarz Weterynarii podkreślił sezonowość występowania choroby, pojawiającej się na nowych gospodarstwach najintesywniej w miesiącach wiosenno-letnich. W 2018 roku wyznaczono 109 ognisk ASF, z czego 101 w okresie od maja do końca sierpnia. Już któryś z kolei raz zauważona zostaje podobna prawidłowość dotycząca epidemiologii ASF – być może nadal nie znamy wszystkich wektorów patogenu?
Opisana została również sytuacja ASF w innych państwach. Od początku 2018 roku ogniska choroby u świń domowych wyznaczono na obszarze Litwy, Łotwy, Rumuni, Bułgarii oraz Sardynii. Co ciekawe, w Estonii nie stwierdza się już nowych ognisk na gospodarstwach – wirus jednak dalej rozprzestrzenia się w populacji dzików. W Belgii dotychczas wirusa notowano wyłącznie u dzików. Jedynym krajem, które w obecnej epidemii rozwiązało problem z tym patogenem nadal pozostają Czechy.
Wielkopolska jak dotąd wolna od ASF
Lek. wet. Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przedstawił działania zapobiegawcze wobec wirusa podejmowane na wciąż wolnym od niego obszarze. Planowane jest zwiększenie redukcji populacji dzika. Wojewoda Wielkopolski wydał już rozporządzenie, na którego mocy odstrzelone zostanie dodatkowe 764 zwierząt. Wprowadzono absolutny zakaz dokarmiania dzików, a także bardzo intensywny monitoring padłych zwierząt. Dotychczasowo wszystkie podejrzane przypadki u dzików zostały wykluczone pod względem obecności wirusa w badaniach laboratoryjnych.
Nadal nie znamy dzika, a musimy nim zarządzać
Jeden z wykładów poświęcony był zmianom, jakie nieustannie zachodzą w populacji dzików, a które często nie są w ogóle brane pod uwagę w planach ich kontroli. Prof. Piotr Tryjanowski zwrócił uwagę na fakt, że powszechnie stosowane metody szacowania liczebności dzików są przestarzałe i niewiarygodne. Od kilku lat obserwuje się znaczący wzrost liczby tych zwierząt, nie znamy jednak dokładnej skali zjawiska i jej przyczyn. Jednak nawet bardzo dokładna informacja o liczebności dzików nie zda się na wiele, jeśli nie poznamy struktury populacji jaką badamy - ile w populacji jest loch, ile osobników młodych, ile starych? Wszystkie te czynniki wpływają na zachowanie grup zwierząt, a nawet na tempo ich rozrodu. Zapomina się również o wielu nowych zjawiskach w populacji dzików. Klimat, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo silnie ograniczał ich liczebność dzisiaj nie wpływa już na zwierzęta w takim stopniu. Dziki wykazują coraz mniejszą obawę przed ludźmi, coraz chętniej zamieszkując tereny podmiejskie, radykalnie zmienia się ich dieta, wpływająca nie tylko na preferencje smakowe, węchowe i zdrowie dzików, ale również na ich płodność. Więcej ciekawych informacji dotyczących zachowania dzika przedstawimy już wkrótce.
Kukurydza zwiększa płodność dzików
W referacie na temat racjonalnej gospodarki populacją dziką, poprowadzonym przez Jakuba Pałubickiego oraz Jana Grajewskiego również zwrócono uwagę na szereg niekorzystnych zjawisk zachodzących obecnie u tych zwierząt. Pomimo stałego wzrostu odstrzału dzików od kilku lat, liczebność ich populacji nie ma tendencji do spadku. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzią może być zmiana bazy pokarmowej. Dziki bardzo chętnie żerują na wielkoobszarowych polach kukurydzy. Rośliny te niestety często zawierają substancje produkowane przez pleśnie, które wywołują u zwierząt zaburzenia hormonalne, przyspieszają ich dojrzewanie, wydłużając ruję i zwiększając płodność loch. Udział spożywanej kukurydzy w ostatnim czasie wzrasta u tych zwierząt z 30% do ponad 70%.
Duży problem stanowi wybór właściwych zwierząt do odstrzału. Według wielu ekspertów aby zmniejszyć populację dzika należa odstrzelić około 75-80% warchlaków, od listopada skupiając się na eliminowaniu loch. Autorzy referatu podkreślili, że bardzo ważne jest przestrzeganie tutaj zasady odstrzału wyłącznie warchlaków niekarmionych już przez lochę i ochrony starszych loch prowadzących stada. Lochy prowadzące grupy rodzinne ograniczają bowiem reprodukcję pozostałych, młodych samic w stadzie. Bardzo ważna informacja płynie również z badań genetycznych dzików. Okazuje się, że około 24% populacji tych zwierząt zawiera w swoim DNA geny świni domowej. Wskazuje to na powszechność przypadków krzyżowania się tych gatunków, ogromnie wpływającą na zachowanie zwierząt i stad przez nie tworzonych.
Diagnostyka, bioasekuracja i dezynfekcja
Pozostałe wystąpienia dotyczyły takich zagadnień jak diagnostyka wirusa ASF, w swoim obrazie klinicznym podobnego do szeregu innych chorób wirusowych, referat przedstawiony przez prof. Małgorzatę Pomorską-Mól, oraz znaczenie efektywnej bioasekuracji i wybrania odpowiednich środków dezynfekcyjnych, prezentacje lek. wet. Pawła Iskrzaka reprezentującego firmę Agri Plus, lek wet. Jacka Chaczyńskiego reprezentującego Bayer, Jarosława Konarzewskiego, Prezesa Zarządu Firmy SANITBIOTECH oraz Jaroslawa Romanowskiego, reprezentującego ROMANOWSKI GROUP. Wkrótce przedstawimy szerszy materiał poświęcony bioasekuracji oraz najskuteczniejszych środków wobec ASF.
XV FORUM ZOOTECHNICZNO-WETERYNARYJNE Zagrożenie afrykańskim pomorem świń i wysoce zjadliwą grypą ptaków w produkcji zwierzęcej
Polskie Towarzystwo Zootechniczne i Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 6.
Pojawienie się nieoczekiwanych przypadków wirusa ASF u dzikó
KZP-PTCH: Pismo do ministra Ardanowskiego w sprawi
W dniu wczorajszym KZP-PTCH wystosował pismo do Ministra Rol
Branża mięsna organizuje się, by zwalczać ASF. Spo
Wczoraj w godzinach popołudniowych w Warszawie podjęto decyz
Krzyk rolników z Wielkopolski, którego rządzący ni
- Rządzący nawijają nam tylko makaron na uszy. Ostatnio mini
ASF w Wielkopolsce potwierdzony. Powiat wolsztyńsk
- Niestety, właśnie wróciłem z Wojewódzkiego Zespołu Zarządz
Chińskie władze zwalczają nielegalny ubój i przetw
Raporty z Chin wskazują, że w ostatnim czasie zamknięto wiel
Czy dzisiaj zostanie potwierdzony pierwszy przypa
Według nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do naszej re
Jeszcze przed świętami rolnicy ponownie wyjdą na u
Wczoraj w Wilkowicach k. Leszna odbyło się spotkanie członkó
Minister Ardanowski: To najlepszy czas, aby przep
– Teraz jest moment krytyczny. To najlepszy czas, aby przepr
Francuscy myśliwi zastrzelili 158 dzików podczas j
Przywódcy grup łowieckich we Francji potępili wyprawę, w któ
Duńczycy postawili ogrodzenie na granicy z Niemcam
Po dziesięciu miesiącach budowy, ostatni odcinek ogrodzenia
Samorząd rolniczy domaga się od rządu całkowitej d
Mając na względzie milionowe straty dla całej polskiej gospo
Zarządzono odstrzał sanitarny dzików w zachodniej
Wojewoda wielkopolski zarządził przeprowadzenie odstrzału sa
Norwegia nie chce dzików i zamierza znacznie ogran
W obawie przed pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń, rz
Krajowe skupy nie nadążają za wzrostami cen w Niem
Polskie przetwórnie nie mogą eksportować na najlepsze rynki
Potwierdzono ASF w Zielonej Górze i wprowadzono za
Jak poinformowała gazetalubuska.pl, potwierdzono już ASF u d
KZP-PTCH: Brak zgody wielu PLW na przemieszczanie
Pomimo, że przepisy zezwalają na przemieszczenie zwierząt ze
WIR: sytuacja na rynku trzody chlewnej a ASF
ASF jest na dzień dzisiejszy jednym z najważniejszych czynni
W gminie Kargowa obowiązuje zakaz wstępu do lasów
Ze względu na ostatnie potwierdzone wystąpienia ASF u dzików
Zakaz eksportu żywych świń, mięsa wieprzowego i pr
Jak informuje GIW, biorąc pod uwagę sytuację epizootyczną w
Służby specjalne badają skąd ASF wziął się na zach
- Nie wiadomo jak ASF dostał się do woj. lubuskiego. Skierow
Pierwszy przypadek ASF na Dolnym Śląsku. Chory dzi
Na terenie powiatu głogowskiego wykryto pierwszy przypadek w
Powstaje ogrodzenie na granicy województw lubuskie
Na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego powstaje
Doktorat honoris causa dla prof. Piotra Tryjanowsk
Przyznaję, że z takim wyróżnieniem jednego z naszych przyjac
Nawet najmniejsze uchybienia w gospodarstwie dotkn
Nie będzie zmian w wypłatach odszkodowań za zwierzęta ubite
Dwa myśliwce przeleciały z prędkością naddźwiękową
Para dyżurna myśliwców F-16 przeleciała wczoraj rano z prędk
Kolejne gminy woj. lubuskiego i wielkopolskiego w
Wczoraj na Facebooku burmistrz gminy Kargowa zaprezentował n
Rozmowa z rolnikiem z woj. lubuskiego: Myślę, że p
W miniony piątek odbył się strajk ostrzegawczy rolników, któ
Martwy dzik zarażony wirusem ASF znaleziony w lesi
19 listopada 2019 r. policjanci ze Stargardu wzięli udział w
Sylwia Spurek wypowiada się o ASF w Lubuskiem. „Bo
Wyjątkowo popularna w środowisku rolniczym europosłanka Sylw
W strefach zagrożonych ASF ceny tuczników są o kil
W Polsce ceny tuczników wzrosły w ostatnim czasie średnio o
Czy Niemcy ukrywają ASF przed światem?
Odkryte niedawno przypadki choroby u dzików w województwie l
Kolejne gminy w Wielkopolsce mogą zostać objęte żó
Komisja Europejska proponuje rozszerzenie strefy żółtej na c
Brandenburgia obawia się ASF-u. Władze proponują 5
Afrykański pomór świń zbliża się do Niemiec. Kolejne przypad
ASF u bram Wielkopolski. Wojewoda prosi wojsko o p
Jak informuje wojewoda wielkopolski, w całej strefie ochronn
Michał Kołodziejczak: Nie może być tak, że przyszł
Polskiego rolnika bardzo trudno wyciągnąć na drogę i każdy o
Dolnośląscy rolnicy chcą odgrodzić się od woj. lub
Dolnośląska Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem do wojewody
Niemcy szkolą psy do walki z ASF
Ważnym aspektem walki z wirusem ASF jest jak najszybsze wykr
Dwa kolejne padłe dziki z ASF w woj. lubuskim. Wir
Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż na obszar
Zawiadomienie do prokuratury ws. ASF w woj. lubus
- Zawiadamiamy o możliwości popełnia przestępstwa poprzez ce
Z powodu ASF Wietnam stracił już 5,8 mln świń. Cen
Wietnamski wiceminister rolnictwa Phung Duc Tien ogłosił, że
Na zachodzie kraju wyznaczono strefy ASF objęte re
W związku z pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń w woj.
KZP-PTCh: ASF może być obecny w całej zachodniej P
Wg działaczy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzod
ASF w Lubuskiem. Wyznaczono strefę skażoną na tere
Na terenie woj. lubuskiego wykryto już 20 tusz dzików zainfe
Już 20 dzików zarażonych ASF w woj. lubuskim. Trwa
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj, iż na podsta
Czy ASF na zachód Polski przywlekli Ukraińcy?
Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, podaje, że w P
Na Podlasiu nie ma ASF, bo nie ma hodowli świń. Za
Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych przyp
Rząd zrobił niewiele aby zatrzymać marsz ASF na za
Od blisko sześciu lat wirus ASF rozprzestrzenia się w popula
Drugi przypadek ASF w Lubuskiem! Chorego dzika wyk
Przed chwilą Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 17 l
ASF w Lubuskiem zagrożeniem dla rynku wieprzowiny
- Nasz optymizm dotyczący krajowego rynku trzody chlewnej zo
Niepokój w Niemczech. ASF w odległości 80 km od ws
Niedawno w okolicach Dortmundu wykryto martwego dzika. Badan
Jest szansa, że wirus ASF nie trafi na teren Wielk
W związku z potwierdzeniem wystąpienia wirusa ASF u dzików n
Ustalenia sztabu kryzysowego z Gorzowa Wielkopolsk
Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała uzgodnienia z dzisie
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie A
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził dziś, że w dniu 14 lis
Czarny scenariusz zaczyna się realizować. ASF w Lu
Jak informowaliśmy wczoraj, potwierdzono wirusa ASF w tuszy
ASF w Lubuskiem. Trzeba natychmiast wprowadzić cze
- Jeden z najsmutniejszych wieczorów w moim życiu. Przyszłoś
Korea Południowa wybija dziesiątki tysięcy świń z
W miniony weekend władze Korei Południowej przeprowadziły ma
Włoscy rolnicy są wściekli. Domagają się masowego
W miniony czwartek setki rolników zjechało do stolicy Włoch,
Kolejny azjatycki kraj dotknięty ASF. Wirus dotarł
Według Ministerstwa Rolnictwa Indonezji, wirus afrykańskiego
Dokarmianie ptaków w tropikach – wszystko nieco in
Dokarmianie ptaków z wykorzystaniem celowo przygotowywanych
Jurgiel chce powołania unijnego koordynatora ds. a
Do Komisji Europejskiej trafi wniosek o powołanie koordynato
Belgowie planują eksterminację dzików
Waloński minister rolnictwa, Willy Borsus, zdecydował, że zw
Wielkopolska dyskutuje o ASF. Czy polskie zagłębie
- Wirus mutuje się i traci na swojej zjadliwości. Zwiększa s
W Bułgarii szaleją podwyżki cen wieprzowiny. Z pow
Liczne ogniska ASF, odnotowane w okresie letnim, zmniejszyły
W przyszłym roku Danish Crown dostarczy do Chin wi
Państwowy konglomerat rolny Chin COFCO, odpowiedzialny za re
Zachodnia Europa nie uniknie ASF. Wirus wkroczy do
Wkroczenie wirusa ASF do takich państw jak Niemcy, Dania, Ho
Kolejny sezon badań w brazylijskim cerrado
O sytuacji środowiskowej w Ameryce Południowej, a szczególni
Belgowie nie uwolnili się od ASF. Po ponad dwóch m
Przez ponad dwa miesiące Belgowie nie mieli do czynienia z d
Jarosław Sachajko: ASF, izby rolnicze, ekoterroryz
Wg Jarosława Sachajki, posła PSL, Unia Europejska od dłuższe
Aż 79 nowych przypadków ASF. Pomór naciera na gran
W ciągu nieco ponad dwóch tygodni na terenie kraju odnotowan
Czy szczepionki ochronią przed mutującym ASF?
Utworzenie szczepionki, która raz na zawsze rozwiąże problem
Kolejne doniesienia o sukcesie chińskich naukowców
Chińscy naukowcy odszyfrowali strukturę wirusa afrykańskiego
Paweł Niemczuk zdegradowany po raz drugi
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski,
Belgijska wieprzowina powraca na rynki azjatyckie
Po Indiach i Wietnamie teraz Singapur zdecydował się ponowni
Do 100 tys. zł dofinansowania na zabezpieczenie go
Do 22 listopada 2019 r. w oddziałach regionalnych ARiMR możn
Mnóstwo dzików z ASF. W ciągu 12 dni ujawniono 81
Tylko od 14 października do dzisiaj na terenie Polski potwie
Macedonia informuje o ASF w hiszpańskiej wieprzowi
9 października dyrektor macedońskiej Agencji ds. Żywności i
Niemcy i Francuzi boją się ASF. Zabezpieczają swój
Francja podjęła próbę osiągnięcia porozumienia z Chinami w s
Deficyt wieprzowiny w Chinach powoduje, że ludzie
Niedobór wieprzowiny w Chinach powoduje, że do menu tamtejsz
Pomór nie ustępuje wśród dzików
W ciągu piętnastu dni służby weterynaryjne odnotowały na ter
ASF zabił już 20 proc. wietnamskiego stada świń
Afrykański pomór świń zabił około 20 procent wietnamskiego s
Do końca października myśliwi odstrzelą 160 tys. d
Wg Polskiego Związku Łowieckiego z planowanych 160 tys. dzik
Wjechał w stado kilkudziesięciu dzików. Jednym ude
W belgijskim Heusden-Zolder, w nocy z wtorku na środę, kiero
W tym miesiącu odnotowano 57 przypadków ASF wśród
Od początku października na terenie kraju odnotowano 57 przy
Kim Dzong Un ukrywa przed światem klęskę spowodowa
Według oficjalnych danych afrykański pomór świń sieje spusto
Coś nieprawdopodobnego. Ludzie kradną zabite dziki
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie alarmuje, że w ostatni
Bułgarski sektor trzody chlewnej przeżywał swój n
W 2018 r. zapasy trzody chlewnej i macior wzrosły w Bułgarii
Ognisko ASF nieopodal Białegostoku
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 48 ogni
Chiny sprowadziły ponad 900 macior z Danii
Od chwili pojawienia się w Chinach wirusa ASF, tamtejsi hodo
Wykryto 47. ognisko ASF. Do likwidacji stado liczą
Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj o wyznaczeniu
Przepisy w sprawie odszkodowań po likwidacji stada
Afrykański pomór Świń jest chorobą zwalczaną z urzędu. Oznac
Dziki odporne na wirusa ASF w Belgii. Walonia pono
Waloński minister środowiska i przyrody Céline Tellier, pono
Optymistyczne perspektywy dla unijnego rynku wiepr
Gwałtowny wzrost popytu na wieprzowinę z Chin spowodowany ro
W Chinach wyhodowano świnię cięższą od niedźwiedzi
Chińczycy zdołali wyhodować świnie o wadze 500 kg. Tego typu
ASF: Jak chronić fermy przed owadami?
Po opublikowaniu przez nas artykułu dotyczącego potencjalnej
ASF może przetrwać 30-dniową podróż transoceaniczn
Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych w USA i opublikow
25 nowych przypadków ASF u dzików
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś o wystąpieniu 17
ASF odkryty w komarach i muchach na fermie w Eston
Materiał genetyczny wirusa ASF znaleziono w komarach i dwóch
Dolna Saksonia wprowadza kontrowersyjną metodę odł
W Dolnej Saksonii prowadzone są próby z różnymi formami puła
W Wielkopolsce nie będzie uboju świń z czerwonych
W ubiegłym tygodniu wielkopolscy hodowcy świń zamarli, gdy d