Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Coraz mniej przypadków ASF w Belgii

Redakcja

Belgijska prowincja Luksemburg miała ostatnio dwa stosunkowo spokojne tygodnie z 5 i 10 nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF) w populacji dzików. Być może był to argument dla walońskiego ministra rolnictwa, aby udostępnić strefę zakażoną dla celów rekreacyjnych. Od momentu stwierdzenia pierwszego przypadku ASF, w Belgii odnotowano łącznie 723 przypadki wirusa wśród dzików. 

 

Najnowszy komunikat Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wykazał, że w ubiegłym tygodniu zgłoszono 10 nowych przypadków w strefie zakażonej. W porównaniu z końcem lutego i początkiem marca, liczba ta jest niewielka, ponieważ w tym okresie były tygodnie z ponad 60 zakażonymi dzikami.

 

W sumie w marcu potwierdzono łącznie 92 nowe przypadki ASF u dzików. W lutym odnotowano 217 przypadków, a w styczniu 121. Całkowita liczba przypadków zgłoszonych do OIE wynosi obecnie 723.

 

Spore kontrowersje w ostatnim czasie wzbudziła decyzja René Collina. Waloński minister rolnictwa, odpowiedzialny za południową, francuskojęzyczną część Belgii, zezwolił na otwarcie części zainfekowanego obszaru dla celów turystycznych i leśnych, począwszy od 6 kwietnia. Zezwolenie wiąże się jednak z poruszaniem się wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami i stosowaniu środków dezynfekujących buty i rowery. Decyzja ta wywołała falę krytyki, w tym ze strony jego odpowiednika Koena Van den Heuvela, odpowiedzialnego za rolnictwo we Flandrii, północno-holenderskojęzycznej części kraju, która jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej. - Nawet jeśli zostaną podjęte dodatkowe środki, ryzyko, że coś pójdzie nie tak, wydaje się obecnie zbyt duże – skomentował Van den Heuvel decyzję swojego walońskiego odpowiednika.

 

Przypadki ASF w Belgii ujawniane są bardzo blisko granicy francuskiej. Francuzi jak dotąd zdołali jednak powstrzymać wtargnięcie wirusa na ich terytorium i intensyfikują działania, aby wzmocnić ochronę przed pomorem. Przede wszystkim na granicach francuskich regionów Meuse, Ardennes i Meurthe-et-Moselle zainstalowano wiele kilometrów ogrodzenia. Ponadto na granicy wyznaczono tak zwaną „białą strefę”, w której dąży się do całkowitego wybicia dzików. Do tej pory, od połowy stycznia, zastrzelono 234 zwierzęta, które zostały poddane testom na obecność ASF. Ponadto znaleziono 49 padłych dzików, których badanie również nie potwierdziło obecności wirusa.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

ASF w gospodarstwie na Lubelszczyźnie. Wirus w hod

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu

Producenci belgijskiej wieprzowiny mają nadzieję n

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska ratyfikowała propozyc

Minister Ardanowski: Kolejne ogniska ASF na pewno

Szef resortu rolnictwa przyznaje, że liczba odstrzelonych dz