Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7466 EUR EUR - 4.5480 GBP GBP - 5.1104 DKK DKK - 0.6114
Archiwum
15.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 231,50 (+ 0,76%), kukurydza MAR21 - 212,00 (- 0,12%), rzepak LUT21 - 432,25 (- 1,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.01.2021 13:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,40 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Na Podlasiu w części gmin znów można zasiedlać chlewnie. Walka z ASF trwa jednak nadal

Redakcja

Zwalczając ASF należy skoncentrować się na dwóch polach: bioasekuracja i eliminacja choroby z przyrody. Z bioasekuracją jest coraz lepiej, rośnie świadomość rolników. Mamy już zgodę Komisji Europejskiej i można w części gmin z powrotem zasiedlać chlewnie. Natomiast dla tych, którzy chcą zmienić profil produkcji, przewidzieliśmy wsparcie w wysokości 80% kosztów – mówił wczoraj Jan Krzysztof Ardanowski podczas wczorajszego spotkania z rolnikami w Bielsku Podlaskim. Szef resortu podkreślał, że konieczny jest intensywny odstrzał dzików w ramach walki z ASF. Jednocześnie uspokajał, że odbudowa populacji tych zwierząt w naszym kraju będzie przebiegała w ekspresowym tempie.

 

Jednym z tematów wczorajszego spotkania rolników z Podlasia z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim był problem afrykańskiego pomoru świń. Województwo podlaskie jest tym regionem, który został najbardziej dotknięty tą chorobą, ze względu na bliskość wschodniej granicy. Minister zauważył jednak, że nie przybywa tam nowych ognisk. Podkreślił także, że choroba musi być zwalczana dwutorowo.

 

Jako podstawowe zadanie w zwalczaniu ASF minister określił konieczność wyeliminowania choroby z przyrody. – Jeżeli ASF jest w dzikach, w chorych dzikach i ich truchle, w mięsie, w ślinie i odchodach dzików – to ryzyko zawleczenia do gospodarstw i zarażenia świń jest bardzo duże. Dlatego w całej Europie zaleca się odstrzał dzików jako sposób walki z tą chorobą – podkreślił minister i zaznaczył, że w kościach padłych dzików wirus może przetrwać 7-8 miesięcy. Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że tylko takie kompleksowe działanie pozwoli na skuteczną walkę z ASF na terenach dotkniętych chorobą i da szansę na to, że nie rozprzestrzeni się ona dalej, na kolejne regiony naszego kraju.

 

Minister podkreślił, że nie ma podstaw do niepokoju o odtworzenie się populacji dzika, gdyż w Polsce przyrasta ona o około 250% rocznie. Jeżeli choroba ustanie, to dziki powrócą bardzo szybko. Bardzo proszę myśliwych, także z województwa podlaskiego o to, by wsparli nasze działania w celu zwalczania tej choroby. Bez was sobie nie poradzimy – mówił minister.

 

Źródło: MRiRW

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi

Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc

Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc

W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.

Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o

Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie