Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
12.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 177,50 (- 0,14%), kukurydza LIS20 - 163,75 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 376,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 12.08.2020 14:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Przełomowy krok w badaniach nad ASF. Chińczycy dążą do opracowania szczepionki

Paweł Hetnał

Obecnie nie ma szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń ze względu na jego złożoną naturę, która pozwala mu łatwo oszukać układ odpornościowy zwierząt. Kilka dni temu pojawiła się jednak informacja, że Chińscy naukowcy z powodzeniem wyizolowali wirusa afrykańskiego pomoru świń, co może przyczynić się do zwiększenia wiedzy w tym zakresie, a także może prowadzić do wykreowania nowych metod zrozumienia, zapobiegania i kontroli choroby.

 

Według instytutu badawczego w północno-wschodnich Chinach, wirus o nazwie Pig / HLJ / 18 został wyizolowany z próbki pobranej od zwierzęcia w gospodarstwie dotkniętym w zeszłym roku epidemią afrykańskiego pomoru świń w Jiamusi, w prowincji Heilongjiang. Badania wykazały, że wirus jest zjadliwy i przenoszony między świniami domowymi – poinformował Instytut Weterynaryjny Harbin.

 

- Podczas testów świnie, którym wstrzyknięto wirusa, wykazywały objawy takie jak gorączka, która pojawiała się w ciągu trzech lub czterech dni, a wszystkie zwierzęta zmarły w ciągu sześciu do 10 dni. Świnie, które nie były bezpośrednio zainfekowane, ale żyły razem z innymi świniami, również chorowały i zmarły - powiedział Zhao Dongming, jeden z autorów badań, który w miniony piątek został opublikowany w międzynarodowym czasopiśmie Emerging Microbes and Infections.

 

Obecnie diagnozy zostały wykonane w oparciu o wykrycie genu wirusa. Izolacja wirusa pomoże w zrozumieniu i kontrolowaniu choroby. - Nadal nie wiadomo, czy pojedynczy wirus zaatakował Chiny i spowodował wszystkie te epidemie czy są odpowiedzialne za to również inne wirusy - powiedział Zhao. - Aby w pełni zrozumieć rozprzestrzenianie się choroby i opracować skuteczną strategię kontroli, należy wyizolować i przeanalizować więcej wirusów – ocenił naukowiec.

 

Od sierpnia ub.r. w Chinach wystąpiło ponad 110 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Pierwszy przypadek odnotowano w prowincji Shenyang w prowincji Liaoning. Według ministerstwa rolnictwa ogniska spowodowały, że dziesiątki tysięcy świń zostało zabitych w celu opanowania choroby. - Rozprzestrzenianie się ASF jest pod kontrolą, przy mniejszej liczbie zgłoszonych ognisk – zapewniają chińscy urzędnicy. Oprócz przeprowadzania szeregu środków zwalczania i zapobiegania chorobom, takich jak zakaz przemieszczania żywych świń na obszarach ognisk i zakazywanie stosowania resztek z kuchni jako paszy dla świń, ministerstwo wezwało instytuty badawcze do zintensyfikowania badań i opracowania szczepionek do walki z wirusem.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: China Daily

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Jak to jest z przemieszczaniem prosiąt z obszaru z

Wielu hodowców ma wątpliwości co do przepisów regulujących p

Pięć nowych ognisk ASF. W tym roku jest ich już 47

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu

Odbudowa chińskiego stada świń przebiega z dużymi

Pomimo prób odbudowy stada świń, deficyt białka zwierzęcego