Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 listopada 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8767 EUR EUR - 4,2884 GBP GBP - 5,0257 DKK DKK - 0,5739
Archiwum
18.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,00 (+ 0,42%), kukurydza STY20 - 163,00 (- 0,76%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rolnicy z Luksemburga domagają się intensywnego odstrzału dzików

Redakcja

Według najnowszych doniesień afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się w Belgii. Podczas gdy Francja reaguje na zaistniałą sytuację m.in. intensyfikując odstrzał dzików, hodowcy trzody chlewnej w Luksemburgu są bardzo zaniepokojeni bezczynnością swoich władz. W Niemczech również rośnie obawa w związku z trudną do opanowania sytuacją w Belgii.

 

- Przez pięć miesięcy afrykańskiego pomoru świń u naszych granic nasi politycy nie zrobili praktycznie nic – mów Josiane Willems, sekretarz generalny Centrale Paysanne Luxembourgeoise, jeden z największych związków rolniczych w Luksemburgu. Wprawdzie jesienią ub. r. została utworzona krajowa grupa robocza, aby opracować plan działań na wypadek wystąpienia wirusa ASF w tym niewielkim kraju, ale poza tym nie uczyniono zasadniczo nic, by chronić tamtejszych producentów świń przed chorobą. Luksemburg zatem ma plan działania w związku z wystąpieniem ASF, ale zdaniem tamtejszych rolników, nie robi nic aby zapobiec takiej sytuacji. Powoduje to wielki niepokój wśród luksemburskich hodowców trzody chlewnej. - Dla niemieckich hodowców trzody chlewnej ta okoliczność może również stać się niebezpieczna. Niemcy są najbliższym sąsiadem – czytamy w niemieckim portalu Agrarheute.

 

Na terenie Luksemburga od września 2018 r. odkryto 118 padłych dzików. Żaden z nich nie był zainfekowany wirusem ASF. Rolnicy domagają się od rządu zwiększenia odstrzału rosnącej liczby dzików, a także zachęt finansowych dla myśliwych. Odstrzał tych zwierząt w Luksemburgi jest mocno ograniczony, bowiem polowania mogą odbywać się tylko w pobliżu granicy z Belgią. Co więcej, nie mogą odbywać się z użyciem narzędzi noktowizyjnych i psów. Rolnicy uważają, że nie można biernie czekać na nadejście wirusa i domagają się takich samych środków walki z chorobą, jakie podjęła Francja, tworząc tzw. białą strefę, co wiąże się całkowitą depopulacją dzików na określonym obszarze.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Na Podlasiu nie ma ASF, bo nie ma hodowli świń. Za

Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych przyp

Rząd zrobił niewiele aby zatrzymać marsz ASF na za

Od blisko sześciu lat wirus ASF rozprzestrzenia się w popula

Drugi przypadek ASF w Lubuskiem! Chorego dzika wyk

Przed chwilą Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 17 l