Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 marca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7948 EUR EUR - 4,2894 GBP GBP - 4,9700 DKK DKK - 0,5748
Archiwum
22.03.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 189,50 (+ 0,26%), kukurydza CZE19 - 170,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 357,75 (- 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++ 22.03.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,00 zł/kg, średnia: 5,48 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++

Rolnicy z Luksemburga domagają się intensywnego odstrzału dzików

Redakcja

Według najnowszych doniesień afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się w Belgii. Podczas gdy Francja reaguje na zaistniałą sytuację m.in. intensyfikując odstrzał dzików, hodowcy trzody chlewnej w Luksemburgu są bardzo zaniepokojeni bezczynnością swoich władz. W Niemczech również rośnie obawa w związku z trudną do opanowania sytuacją w Belgii.

 

- Przez pięć miesięcy afrykańskiego pomoru świń u naszych granic nasi politycy nie zrobili praktycznie nic – mów Josiane Willems, sekretarz generalny Centrale Paysanne Luxembourgeoise, jeden z największych związków rolniczych w Luksemburgu. Wprawdzie jesienią ub. r. została utworzona krajowa grupa robocza, aby opracować plan działań na wypadek wystąpienia wirusa ASF w tym niewielkim kraju, ale poza tym nie uczyniono zasadniczo nic, by chronić tamtejszych producentów świń przed chorobą. Luksemburg zatem ma plan działania w związku z wystąpieniem ASF, ale zdaniem tamtejszych rolników, nie robi nic aby zapobiec takiej sytuacji. Powoduje to wielki niepokój wśród luksemburskich hodowców trzody chlewnej. - Dla niemieckich hodowców trzody chlewnej ta okoliczność może również stać się niebezpieczna. Niemcy są najbliższym sąsiadem – czytamy w niemieckim portalu Agrarheute.

 

Na terenie Luksemburga od września 2018 r. odkryto 118 padłych dzików. Żaden z nich nie był zainfekowany wirusem ASF. Rolnicy domagają się od rządu zwiększenia odstrzału rosnącej liczby dzików, a także zachęt finansowych dla myśliwych. Odstrzał tych zwierząt w Luksemburgi jest mocno ograniczony, bowiem polowania mogą odbywać się tylko w pobliżu granicy z Belgią. Co więcej, nie mogą odbywać się z użyciem narzędzi noktowizyjnych i psów. Rolnicy uważają, że nie można biernie czekać na nadejście wirusa i domagają się takich samych środków walki z chorobą, jakie podjęła Francja, tworząc tzw. białą strefę, co wiąże się całkowitą depopulacją dzików na określonym obszarze.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Wirusa ASF odkryto u owiec i ich kleszczy

Dotychczas uważano, że wirus ASF jest w stanie zakazić wyłąc

Luksemburg broni się przed ASF i buduje płot na gr

Kolejny kraj buduje ogrodzenie ochronne przeciwko afrykański

W tym roku odnotowano już 662 przypadki ASF wśród

Wczoraj Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzen