Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Rolnicy z Luksemburga domagają się intensywnego odstrzału dzików

Redakcja

Według najnowszych doniesień afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się w Belgii. Podczas gdy Francja reaguje na zaistniałą sytuację m.in. intensyfikując odstrzał dzików, hodowcy trzody chlewnej w Luksemburgu są bardzo zaniepokojeni bezczynnością swoich władz. W Niemczech również rośnie obawa w związku z trudną do opanowania sytuacją w Belgii.

 

- Przez pięć miesięcy afrykańskiego pomoru świń u naszych granic nasi politycy nie zrobili praktycznie nic – mów Josiane Willems, sekretarz generalny Centrale Paysanne Luxembourgeoise, jeden z największych związków rolniczych w Luksemburgu. Wprawdzie jesienią ub. r. została utworzona krajowa grupa robocza, aby opracować plan działań na wypadek wystąpienia wirusa ASF w tym niewielkim kraju, ale poza tym nie uczyniono zasadniczo nic, by chronić tamtejszych producentów świń przed chorobą. Luksemburg zatem ma plan działania w związku z wystąpieniem ASF, ale zdaniem tamtejszych rolników, nie robi nic aby zapobiec takiej sytuacji. Powoduje to wielki niepokój wśród luksemburskich hodowców trzody chlewnej. - Dla niemieckich hodowców trzody chlewnej ta okoliczność może również stać się niebezpieczna. Niemcy są najbliższym sąsiadem – czytamy w niemieckim portalu Agrarheute.

 

Na terenie Luksemburga od września 2018 r. odkryto 118 padłych dzików. Żaden z nich nie był zainfekowany wirusem ASF. Rolnicy domagają się od rządu zwiększenia odstrzału rosnącej liczby dzików, a także zachęt finansowych dla myśliwych. Odstrzał tych zwierząt w Luksemburgi jest mocno ograniczony, bowiem polowania mogą odbywać się tylko w pobliżu granicy z Belgią. Co więcej, nie mogą odbywać się z użyciem narzędzi noktowizyjnych i psów. Rolnicy uważają, że nie można biernie czekać na nadejście wirusa i domagają się takich samych środków walki z chorobą, jakie podjęła Francja, tworząc tzw. białą strefę, co wiąże się całkowitą depopulacją dzików na określonym obszarze.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 głos)

Może zainteresuje Cię również:

Nowe ogniska ASF w Bułgarii. Myśliwi są zachęcani

Bułgaria zapłaci myśliwym ponad 25 euro za każdego odłowione

Ponad 2 tys. ton wieprzowiny z węgierskiej strefy

Tony mięsa nielegalnie przywiezionego z obszaru objętego afr

Podjechali furmanką i ukradli zabite świnie w ogni

W okręgu Giurgiu w Rumunii dwaj mężczyźni ukradli kilka świń