Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 marca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7948 EUR EUR - 4,2894 GBP GBP - 4,9700 DKK DKK - 0,5748
Archiwum
22.03.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 189,50 (+ 0,26%), kukurydza CZE19 - 170,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 357,75 (- 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++ 22.03.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,00 zł/kg, średnia: 5,48 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++

KZP-PTCH: Martwimy się o dziki, ale o ludzi martwimy się jeszcze bardziej! List otwarty w sprawie działań rządu dotyczących redukcji populacji dzików

Joanna Kawka

W dniu wczorajszym z inicjatywy KZP-PTCH oraz Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej został przygotowany list otwarty wspierający działania rządu w sprawie redukcji populacji dzików.

 Treść listu znajduje się poniżej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa, 10 stycznia 2019 r.

 

Szanowny Pan
Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

List otwarty

 

Szanowny Panie Ministrze!

Organizacje branżowe producentów i przetwórców wieprzowiny – strategicznego sektora rolno-spożywczego - z niepokojem obserwują próby zatrzymania koniecznej redukcji populacji dzików w Polsce przez grupy ekologów, celebrytów oraz niektórych myśliwych. Poza bioasekuracją, wprowadzaną w gospodarstwach rolnych, intensywny odstrzał dzików - w naszej opinii - jest niezbędnym elementem walki z wirusem ASF, aby utrzymać hodowlę i przetwórstwo wieprzowiny w Polsce.

Przeciwstawianie się podjętym przez Ministerstwo działaniom, nakierowanym na rozrzedzenie populacji dzików w kraju, jest przejawem niezrozumienia problemu oraz skali zagrożenia dla całego sektora wieprzowiny i budżetu państwa. Zdrową populację dzików można szybko odbudować. Upadłą na skutek kryzysu branżę wieprzowiny, a wraz nią 270 tysięcy miejsc pracy w hodowli i przetwórstwie, już nie odbudujemy. Nikt przecież nie zrekompensuje pracownikom utraty zatrudnienia w upadłych zakładach przetwórczych. Budżet krajowy może nie wytrzymać obciążeń związanych z wypłacaniem odszkodowań dla rolników za likwidowane stada w rejonach o najbardziej intensywnej produkcji, w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim czy kujawsko-pomorskim.

Dyskusja podjęta w mediach ma charakter emocjonalny i nie jest pozbawiona dezinformacji na temat zagrożenia i możliwości zatrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w głąb kraju. Dodajmy, że w krajach sąsiednich, na przykład w Niemczech, dokonano depopulacji dzików, uznając takie działanie jako wyższą konieczność, co nie wzbudziło powszechnych protestów. Dlatego sygnatariusze niniejszego pisma deklarują wpieranie nadrzędnych działań Ministerstwa, związanych z redukcją populacji dzików, zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochroną setek tysięcy miejsc pracy.

Z poważaniem

Sygnatariusze:

 

 

Obecnie trwa zbieranie podpisów. Lista sygnatariuszy listu otwartego zostanie opublikowana wkrótce.

Martwimy się o dziki, ale o ludzi martwimy się jeszcze bardziej!

 

 

Źródło: KZP-PTCH


4.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (4 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Francja zabezpiecza handel wieprzowiną na rynkach

Francuzi mimo że są krajem wolnym od ASF, już prowadzą negoc

Francuzi bezwzględnie chronią swój rynek przed ASF

We Francji trwają niezwykle intensywne działania związane z

Rolnicy z Luksemburga domagają się intensywnego od

Według najnowszych doniesień afrykański pomór świń nadal roz