Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 czerwca 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8104 EUR EUR - 4,2673 GBP GBP - 4,7888 DKK DKK - 0,5715
Archiwum
19.06.2019 12.52 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,26 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 18.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 181,00 (- 0,96%), kukurydza SIE19 - 177,00 (- 0,14%), rzepak SIE19 - 371,75 (- 0,13%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

KZP-PTCH: Martwimy się o dziki, ale o ludzi martwimy się jeszcze bardziej! List otwarty w sprawie działań rządu dotyczących redukcji populacji dzików

Joanna Kawka

W dniu wczorajszym z inicjatywy KZP-PTCH oraz Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej został przygotowany list otwarty wspierający działania rządu w sprawie redukcji populacji dzików.

 Treść listu znajduje się poniżej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa, 10 stycznia 2019 r.

 

Szanowny Pan
Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

List otwarty

 

Szanowny Panie Ministrze!

Organizacje branżowe producentów i przetwórców wieprzowiny – strategicznego sektora rolno-spożywczego - z niepokojem obserwują próby zatrzymania koniecznej redukcji populacji dzików w Polsce przez grupy ekologów, celebrytów oraz niektórych myśliwych. Poza bioasekuracją, wprowadzaną w gospodarstwach rolnych, intensywny odstrzał dzików - w naszej opinii - jest niezbędnym elementem walki z wirusem ASF, aby utrzymać hodowlę i przetwórstwo wieprzowiny w Polsce.

Przeciwstawianie się podjętym przez Ministerstwo działaniom, nakierowanym na rozrzedzenie populacji dzików w kraju, jest przejawem niezrozumienia problemu oraz skali zagrożenia dla całego sektora wieprzowiny i budżetu państwa. Zdrową populację dzików można szybko odbudować. Upadłą na skutek kryzysu branżę wieprzowiny, a wraz nią 270 tysięcy miejsc pracy w hodowli i przetwórstwie, już nie odbudujemy. Nikt przecież nie zrekompensuje pracownikom utraty zatrudnienia w upadłych zakładach przetwórczych. Budżet krajowy może nie wytrzymać obciążeń związanych z wypłacaniem odszkodowań dla rolników za likwidowane stada w rejonach o najbardziej intensywnej produkcji, w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim czy kujawsko-pomorskim.

Dyskusja podjęta w mediach ma charakter emocjonalny i nie jest pozbawiona dezinformacji na temat zagrożenia i możliwości zatrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w głąb kraju. Dodajmy, że w krajach sąsiednich, na przykład w Niemczech, dokonano depopulacji dzików, uznając takie działanie jako wyższą konieczność, co nie wzbudziło powszechnych protestów. Dlatego sygnatariusze niniejszego pisma deklarują wpieranie nadrzędnych działań Ministerstwa, związanych z redukcją populacji dzików, zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochroną setek tysięcy miejsc pracy.

Z poważaniem

Sygnatariusze:

 

 

Obecnie trwa zbieranie podpisów. Lista sygnatariuszy listu otwartego zostanie opublikowana wkrótce.

Martwimy się o dziki, ale o ludzi martwimy się jeszcze bardziej!

 

 

Źródło: KZP-PTCH


4.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (4 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Wietnam wybił już 2,5 mln świń w ramach walki z AS

Wietnam zlikwidował już ponad 2,5 miliona świń, aby powstrzy

Belgia wdraża plan likwidacji dzików z terenów bez

Wszystkie dziki w strefie bezpośrednio zagrożonej afrykański

Chińczycy walczą z ASF. Zakopują świnie żywcem

W sierpniu 2018 r. w Chinach ujawniono pierwsze ognisko afry