Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 stycznia 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7747 EUR EUR - 4,2867 GBP GBP - 4,9019 DKK DKK - 0,5741
Archiwum
23.01.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 205,75 (0,00%), kukurydza MAR19 - 182,50 (+ 0,14%), rzepak LUT19 - 374,25 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.01.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30-4,80 zł/kg, średnia: 4,47 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

KZP-PTCH: Martwimy się o dziki, ale o ludzi martwimy się jeszcze bardziej! List otwarty w sprawie działań rządu dotyczących redukcji populacji dzików

Joanna Kawka

W dniu wczorajszym z inicjatywy KZP-PTCH oraz Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej został przygotowany list otwarty wspierający działania rządu w sprawie redukcji populacji dzików.

 Treść listu znajduje się poniżej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa, 10 stycznia 2019 r.

 

Szanowny Pan
Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

List otwarty

 

Szanowny Panie Ministrze!

Organizacje branżowe producentów i przetwórców wieprzowiny – strategicznego sektora rolno-spożywczego - z niepokojem obserwują próby zatrzymania koniecznej redukcji populacji dzików w Polsce przez grupy ekologów, celebrytów oraz niektórych myśliwych. Poza bioasekuracją, wprowadzaną w gospodarstwach rolnych, intensywny odstrzał dzików - w naszej opinii - jest niezbędnym elementem walki z wirusem ASF, aby utrzymać hodowlę i przetwórstwo wieprzowiny w Polsce.

Przeciwstawianie się podjętym przez Ministerstwo działaniom, nakierowanym na rozrzedzenie populacji dzików w kraju, jest przejawem niezrozumienia problemu oraz skali zagrożenia dla całego sektora wieprzowiny i budżetu państwa. Zdrową populację dzików można szybko odbudować. Upadłą na skutek kryzysu branżę wieprzowiny, a wraz nią 270 tysięcy miejsc pracy w hodowli i przetwórstwie, już nie odbudujemy. Nikt przecież nie zrekompensuje pracownikom utraty zatrudnienia w upadłych zakładach przetwórczych. Budżet krajowy może nie wytrzymać obciążeń związanych z wypłacaniem odszkodowań dla rolników za likwidowane stada w rejonach o najbardziej intensywnej produkcji, w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim czy kujawsko-pomorskim.

Dyskusja podjęta w mediach ma charakter emocjonalny i nie jest pozbawiona dezinformacji na temat zagrożenia i możliwości zatrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w głąb kraju. Dodajmy, że w krajach sąsiednich, na przykład w Niemczech, dokonano depopulacji dzików, uznając takie działanie jako wyższą konieczność, co nie wzbudziło powszechnych protestów. Dlatego sygnatariusze niniejszego pisma deklarują wpieranie nadrzędnych działań Ministerstwa, związanych z redukcją populacji dzików, zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochroną setek tysięcy miejsc pracy.

Z poważaniem

Sygnatariusze:

 

 

Obecnie trwa zbieranie podpisów. Lista sygnatariuszy listu otwartego zostanie opublikowana wkrótce.

Martwimy się o dziki, ale o ludzi martwimy się jeszcze bardziej!

 

 

Źródło: KZP-PTCH


4.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (4 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Tylko w ciągu niespełna dwóch tygodni odnotowano 1

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpie

O komunikacji w walce z afrykańskim pomorem świń

W Polsce brak właściwej komunikacji doprowadził do sytuacji,

Francja szykuje się na walkę ASF. Planowany jest o

Wczoraj francuski minister rolnictwa ogłosił pełną mobilizac