Chiny są największym światowym producentem i konsumentem mięsa wieprzowego, dla którego konsekwencje powodowane przez wirusa ASF są katastrofalne. Pomimo wprowadzenia przez rząd programu zwalczania ASF, obejmującego wiele z założenia skutecznych działań, choroba w ciągu ostatnich kilku miesięcy zajęła ogromny obszar kraju. Wykrycie kilka dni temu wirusa w profesjonalnym gospodarstwie utrzymującym ponad 70 tysięcy świń pokazało, że obecnie państwo nie radzi sobie ze skutecznym opanowaniem epidemii. Co jak dotąd zrobiono w Chinach w ramach walki z wirusem i jakie są szanse na jej wygranie?
Sytuacja wygląda coraz gorzej
2 stycznia tego roku rząd Chin potwierdził wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w jak dotąd największej fermie dotkniętej przez tę chorobę na świecie, utrzymującej prawie 74 tysiące świń. Nowe ognisko zostało wykryte w północnej prowincji Heilongjiang. Jak podała agencja prasowa Reuters, głównym udziałowcem fermy jest państwowa Zhejiang Rural Development Group współpracująca z duńskim funduszem inwestycyjnym. Gospodarstwo charakteryzowało się typowym dla duńskich ferm bardzo wysokim poziomem zastosowanych technologii i bioasekuracji. Zakażeniu wirusem uległo 4,686 świń, z których padło 3,766 – pozostałe ponad 70 tysięcy zwierząt zostało poddane ubojowi. ASF zdołał rozciągnąć swój zasięg już na cały obszar kraju, a łączna liczba zgłoszonych przez Chiny ognisk choroby wynosi 104, chociaż nie można wykluczyć że oficjalne raporty nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji epidemiologicznej. Jak dotąd ubojowi w ramach zwalczania epidemii wirusa zostało poddanych prawie 360 tysięcy zwierząt – niestety należy spodziewać się, że liczba ta znacznie wzrośnie w najbliższym czasie.
Co zrobiły Chiny po wykryciu wirusa?
Pierwsze ognisko choroby wykryto w Chinach w sierpniu tego roku w jednej z północnych prowincji kraju. Wirusa wyizolowanego od padłych zwierząt zidentyfikowano jako szczep występujący w Europie Wschodniej, skąd do Chin zawędrował prawdopodobnie wraz z przemyconym mięsem lub podrobami wieprzowymi. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (The Ministry of Agriculture and Rural Affairs) przed i po wybuchu pierwszego ogniska choroby w kraju wydało szereg zasad i przepisów mających umożliwić opanowanie epidemii i zapobiegnięcie rozprzestrzenieniu się wirusa. Po potwierdzeniu wykrycia ASF na fermach nim dotkniętych wprowadzono standardowe metody kontroli, do których należał ubój wszystkich zwierząt w promieniu 3 km od ogniska i unieszkodliwienie odpadów, wszelkiego sprzętu stosowanego na fermach oraz dezynfekcja budynków potencjalnie zanieczyszczonych wirusem. Pierwsze wykryte ognisko ASF zostało natychmiast zgłoszone przez rząd Chin do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt i jeszcze tego samego dnia wprowadzono plan kryzysowy opracowany przez ekspertów. Objął on między innymi restrykcyjną kontrolę transportu zwierząt w kraju, wytyczenie stref objętych ograniczeniami i stref ochronnych, wprowadzenie kontroli populacji dzików i badań przesiewowych na fermach, zaostrzenie kwarantanny sprowadzanych świń i urzędowych kontroli tusz w rzeźniach.
Dlaczego nie było to skuteczne?
Chiny posiadają największą na świecie populację trzody chlewnej, stanowiącą prawie 50% wszystkich świń utrzymywanych przez ludzkość. W 2017 roku osiągnęła ona ponad 688 milionów tuczników. Liczby te nie są jednak wynikiem chowu i hodowli zwierząt w ogromnych, profesjonalnych placówkach – ponad 60% świń utrzymywanych jest w Chinach w niewielkich, przydomowych fermach lub gospodarstwach prowadzących działalność na drobną skalę. Niestety zasady bioasekuracji w większości z nich są traktowane po macoszemu, czego dowodem może być powszechne skarmianie świń odpadami jedzenia ludzkiego. Zagrożenie związane z tą praktyką jest już dobrze znane. Właśnie przez stosowanie odpadków kuchennych w żywieniu trzody chlewnej wirusa ASF wprowadzono na teren wielu wcześniej wolnych od patogenu państw, między innymi Hiszpanii, Holandii, Belgii oraz Kuby. Wiadomo już, że wiele ognisk wykrytych w Chinach, w których przypadku przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego było możliwe, wybuchło właśnie jako skutek takiego postępowania. Innym problemem jest nielegalny transport zwierząt. Niektórzy rolnicy po wykryciu pierwszych objawów i zaobserwowaniu upadków w stadach zataili sytuację w celu uniknięcia strat ekonomicznych, a zakażone zwierzęta trafiły do rzeźni jeszcze przed postawieniem im diagnozy. Kontrolę przemieszczania świń w Chinach utrudnia ich bardzo nierówna dystrybucja na obszarze kraju. Rozrzucenie gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną sprawia że długodystansowy transport zwierząt, sprzyjający rozprzestrzenianiu wirusa na dużych obszarach, jest nie do uniknięcia. Populacja dzików w kraju także została objęta wirusem i stanowi rezerwuar dodatkowo utrudniający rozwiązanie problemu z patogenem. Chinom nie pomaga również posiadanie sąsiadów zmagających się z ASF i mających wyraźne problemy z opanowaniem epidemii, takich jak Rosja. Ryzyko ponownego wprowadzenia wirusa na teren Chin jest ogromne.
Czego Chiny mogą nauczyć się od innych państw?
Historia walki z ASF w innych państwach może podsunąć wiele cennych wskazówek pomocnych do opanowania obecnie trwającej epidemii w Chinach. Hiszpania walczyła z wirusem ponad 25 lat, co ostatecznie zakończyło się sukcesem i zupełnym wyeliminowaniem patogenu w krajowej populacji świń. Do działań, jakie wdrożyła należało zorganizowanie mobilnych zespołów weterynaryjnych i laboratoriów sprawnie wykrywających ogniska choroby, wprowadzenie uczciwego systemu wypłacania kompensat za ubijane zwierzęta, oraz bardzo ścisła kontrola przemieszczania zwierząt i surowe karanie nielegalnego transportu świń oraz produktów wieprzowych. Wartym podkreślenia działaniem było intensywne zwalczanie owadów mogących mieć udział w przenoszeniu wirusa w okolicy ferm trzody chlewnej. W poszukiwaniu wskazówek można spojrzeć również na Rosję. Od chwili wykrycia pierwszego ogniska w 2007 roku wirus rozprzestrzenił się tam szeroko w całym państwie i obecnie występuje tam endemicznie, co oznacza że przez szereg lat utrzymuje się na takim samym poziomie. Walka z patogenem nie daje tam więc spektakularnych skutków, a wyeliminowanie patogenu w kraju stanowi obecnie ogromne wyzwanie. Głównymi powodami rozprzestrzenienia się ASF w Rosji był nielegalny transport zainfekowanych świń i produktów wieprzowych, karmienie zwierząt odpadkami kuchennymi, niewłaściwe obchodzenie się z zakażonymi zwierzętami, brak efektywnego programu prewencji i działań kontrolnych i brak ustanowienia krajowego programu zwalczania wirusa oraz nie wprowadzenie weterynaryjnej kontroli i badań przesiewowych na małych gospodarstwach i przydomowych hodowlach, na których pojęcie o bioasekuracji było bardzo niewielkie.
Co więcej można zrobić?
Nie istnieje efektywna szczepionka na ASF i szanse na jej stworzenie w najbliższym czasie są raczej nikłe. Sukces w zwalczeniu epidemii może Chinom zapewnić jedynie połączenie sił odpowiedzialnych rolników, również tych posiadających niewielkie fermy, osób zajmujących się transportem zwierząt i pracujących w rzeźniach, służb weterynaryjnych oraz władz państwowych. Konieczne jest stworzenie skoordynowanego systemu zapewniającego szybkie monitorowanie choroby bez opóźnień, zwiększanie świadomości dotyczącej bioasekuracji wśród hodowców, wprowadzenie ostrzejszych kontroli dotyczących bezpieczeństwa na fermach, uboju zakażonych zwierząt i unieszkodliwianie potencjalnych źródeł zarazka. Pomocne będzie również wykluczenie niewielkich gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w okolicach dużych zakładów hodowlanych i wprowadzenie jasnej i skutecznej polityki kompensacyjnej strat. Nie ulega wątpliwości, że największym problemem Chin są małe i nieprofesjonalne gospodarstwa, ostatni przypadek pojawienia się wirusa w dużym, komercyjnych zakładzie, obwarowanym nowoczesnymi zabezpieczeniami może wskazywać jednak również na dodatkowe zagrożenia. Istnieje prawdopodobieństwo, że niezidentyfikowanym jeszcze wektorem ASF, odpowiadającym za takie zdarzenia, są owady lub kleszcze miękkie występujące na obszarze Chin. Warto wziąć przykład z Hiszpanii i w ramach walki z wirusem skupić się również na ochronie gospodarstw przed owadami i kleszczami i skutecznej dezinsekcji ferm, w których wykryto wirusa.
Bitwa będzie długa
Eksperci proponują wiele dobrze brzmiących rozwiązań, praktyka jednak bardzo często odbiega od teorii. Ostatnie zdarzenia epidemiologiczne w Chinach jasno pokazują, że kraj ten obecnie nie radzi sobie ze skutecznym opanowaniem rozprzestrzeniania ASF, stanowiąc zagrożenie dla kolejnych państw azjatyckich, obecnie jeszcze wolnych od choroby. Wygranie bitwy z wirusem będzie możliwe jedynie w przypadku podjęcia międzynarodowej współpracy wszystkich osób, których dotknąć mogą straty związane z epidemią. Niezwykle istotne jest ciągłe prowadzenie badań naukowych nad wirusem – w połowie listopada 2018 roku zespół chińskich badaczy odkrył że wirus wykryty u jednego z dzików zakażonych ASF wyraźnie różni się genetycznie od patogenu dotychczas krążącego w krajowej populacji. Wirus uległ kolejnej mutacji lub szczep z obszaru innego państwa przekroczył granicę Chin.
Na podstawie:
Wang, T., Sun, Y., & Qiu, H. J. (2018). African swine fever: an unprecedented disaster and challenge to China. Infectious diseases of poverty, 7(1), 111.
Li, L., Wang, Q., Ge, S., Liu, Y., Liu, C., Liu, F., ... & Zhang, Y. (2018). Infection of African swine fever in wild boar, China, 2018. Transboundary and Emerging Diseases.
https://www.pigprogress.net/Health/Articles/2019/1/ASF-China-Largest-pig-farm-so-far-infected-377464E/

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF
Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką
Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A
Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W
W tym roku będzie mniej pieniędzy na walkę z ASF
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło na ter
Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw
Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19
Szokujący wzrost popytu na surowce paszowe w China
Według FAO w 2021 roku wzrośnie światowy handel zbożami i gw
Chiny zmierzają do samowystarczalności
Chiny skupiają swoje działania w rolnictwie na rozwoju innow
Powiat piotrkowski w żółtej strefie ASF. Trwa dorz
Nie słabnie moc afrykańskiego pomoru świń, który w najlepsze
Niemcy, pomimo ASF-u, nadal eksportują wieprzowinę
Pomimo wykrytych kilkuset przypadków ASF u dzików, Niemcy na
Chciał zapobiec roznoszeniu ASF-u. Stanął przed są
Blisko rok temu grupa rolników z Michałem Kołodziejczakiem n
Co z polskimi badaniami nad szczepionką na ASF?
Od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwo
Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki
Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko
Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m
Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po
Chiński rynek wieprzowiny odzyskuje równowagę. Wyn
Chińska produkcja wieprzowiny spadła w ubiegłym roku w mniej
Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada
W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp
Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz
Myśliwi bez dodatkowych opłat za tusze dzików sani
W związku ze stale pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie
Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we
Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi
Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc
Chiny wprowadzają ograniczenia w przekształcaniu z
Biuro Generalne Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej wyd
Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc
W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.
Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o
Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie
Na granicy województw powstało 34 km ogrodzenia. M
Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Ś
Rząd ma czas. Opóźnia się pomoc dla hodowców świń
Hodowcy trzody chlewnej otrzymują pisma, w których są inform
Czy pandemia wirusa SARS -COV-2 wpłynęła na rozwój
Media obiegły informacje o tym, że wprowadzony w październik
Fałszywy alarm. Padły dzik pod Berlinem bez ASF-u
Niemieckie Krajowe Laboratorium Referencyjne nie potwierdził
ASF u bram Berlina. Zaraza idzie na zachód
Dzisiaj niemieckie media podały informację o podejrzeniu wir
ASF na duńskiej fermie w Rumunii. Nie pomogły najw
Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojo
ASF jako system połączonych stref interesów. Na kr
- Bardzo ważnym elementem strategii było to, iż określiliśmy
Utylizacja świń po ogniskach ASF pochłonęła już se
Utylizacja świń z ognisk afrykańskiego pomoru świń to ogromn
To nie był rok świni. ASF, Covid-19 i Piątka dla z
- Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2
Polsus spotkał się z ministrem rolnictwa. Przedsta
Przed świętami przedstawiciele PZHiPTCh „Polsus” spotk
Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mię
Rynek mięsa w Chinach doświadcza dynamicznych zmian pod wpły
Prawie siedem lat walki z ASF. 20 mln zł na zakup
Polski Związek Łowiecki w ramach przedsięwzięcia „Ograniczen
Do 100 tys. dofinansowania na ochronę przed ASF. S
Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacj
PIR: Do Polski jadą niemieckie tuczniki po 2,50 zł
Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Wete
ASF w woj. zachodniopomorskim. Zakażone dziki przy
Jak podaje Radio Szczecin, wirus ASF został po raz pierwszy
Płot na granicy województw ma zatrzymać ekspansję
W nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w zw
Prognozy dla rynku trzody chlewnej na najbliższe m
- W nadchodzącym kwartale nadal będziemy obserwować niskie c
Ponad 300 dzików z ASF w Niemczech
We wschodnich Niemczech liczba dzików, u których wykryto afr
Minister Puda: Strategia walki z ASF była skuteczn
- Podejmujemy działania związane ze zmianami w strategii zwa
Ministerstwo podwoiło pulę środków na wyrównanie u
Do 21 grudnia 2020 r. został wydłużony termin na składa
Rosja: Gryzonie przeniosły ASF. Zutylizowano 17 ty
Rosja od ponad dekady toczy walkę z afrykańskim pomorem świń
Jak tak dalej pójdzie, to po kotlety będziemy jeźd
- Jeśli rolnicy widzą na polskiej granicy niemieckie transpo
W przyszłym roku Chiny mocno ograniczą import wiep
Według analityków Rabobanku, wysiłki Chin zmierzające do odb
Mają rozmach… Chińczycy wybudowali fermę, która wy
Za murami gigantycznego kompleksu przemysłowego na obszarach
Niemcy podejmują działania aby wznowić eksport wie
Niemieckie ministerstwo rolnictwa stara się o porozumienie r
Nieudolna „walka” z ASF. Sankcje dla rolników, a d
- Powiedziałem ostatnio powiatowemu lekarzowi weterynarii, ż
W hodowli trzody chlewnej zmierzamy do modelu hisz
- Muszą być wprowadzone takie mechanizmy rynkowe, które umoż
Kilkadziesiąt padłych dzików na odrzańskiej wyspie
Od początku tygodnia w Niemczech odnotowano blisko 50 padłyc
Skandaliczne warunki transportu żywca wieprzowego
- Nie wiadomo z jakich stref te świnie pochodzą. Nie wiadomo
ASF wykryty w komercyjnej paszy dla świń
Badacze z Chin i USA w swojej najnowszej publikacji donoszą
Niemcy przystępują do likwidacji dzików w białej s
Budowa białej strefy ASF, podwójnego ogrodzenia pierwszego o
Odstępstwo od pobierania próbek do badań w kierunk
- Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje do
Czy wrócą polowania zbiorowe?
W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od
Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk
– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku
Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać AS
- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją
Zniesiono dwie strefy niebieskie w Wielkopolsce
- Nareszcie pozytywne informacje dla producentów świń. Dzisi
Jakim cudem niemiecka lub duńska wieprzowina jest
Zupełnie niezrozumiałym zjawiskiem jest fakt, że rolnicy w i
Polscy hodowcy trzody chlewnej walczą o przetrwani
Restrykcje nakładane przez rządy krajów unijnych w ramach wa
Duńczycy nie wieszczą upadku eksportu wieprzowiny
Chiny, największy konsument wieprzowiny na świecie, prawdopo
Do połowy przyszłego roku Chiny mogą powrócić do p
Hodowcy świń w Chinach aktywnie uzupełniają stado w swoich f
Bruksela rozważa interwencję na rynku wieprzowiny
Komisja Europejska zamierza rozważyć interwencję na rynku wi
Zakaz polowań zbiorowych wzmocni ASF. Straty dla r
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictw
Problemy narastają, a Grzegorz Puda nie przyszedł
Senatorowie nie wysłuchali wczoraj informacji Ministra Rolni
Grzegorz Puda: Szczególnie trudna sytuacja panuje
Wczoraj odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów UE
Ile to już było tych szczepionek na ASF? Wietnamcz
Wietnam już w przyszłym roku może mieć szczepionkę na afryka
Stygmatyzowanie wieprzowiny ze stref niebieskich i
- Postulujemy wprowadzenie zakazu stygmatyzowania wieprzowin
Brandenburgia zaostrza walkę z ASF. W białej stref
W trybie pilnym władze Brandenburgii wydały decyzję o utworz
Środki na pomoc dla producentów świń ze stref ASF
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia d
Chiny: Nielegalnie przewożone świnie są winne wiel
Nielegalnie transportowane świnie zakażone afrykańskim pomor
Najskuteczniejsze środki na ASF. Nowe badania pols
W niedawno przeprowadzonym eksperymencie naukowcy z Puław sp
Wieprzowina w Rosji bywa tańsza niż drób. Coraz ni
- W niektórych regionach Rosji hurtowe ceny wieprzowiny spad
Pierwszy przypadek ASF w Saksonii. Zagrożenie dla
Instytut Friedricha Loefflera potwierdził pierwszy przypadek
Polowania zbiorowe zabronione. Będzie więcej dzikó
Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że obowiązuj
W tym roku odnotowano w Polsce już 103 ogniska ASF
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu
Szczepionka na ASF może nigdy nie nadejść. Pozosta
Jeszcze długie lata przyjdzie nam poczekać na szczepionkę pr
Świętokrzyskie postawi 60-kilometrowy płot. Ogrodz
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w miniony p
Ministerstwo zapowiada rekompensaty dla producentó
Na początku października Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła
Już 103 przypadki ASF w Niemczech
Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził wczoraj dzie
ASF nadal niszczy polską hodowlę świń. Kolejne ogn
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu
Niemcy boją się wirusa i chcą się odgrodzić od Pol
Frakcja FDP opowiada się za uszczelnieniem całej granicy pol
ASF: bakterie guźców chronią świnie przed chorobą
Afrykańskie guźce, dzicy krewniacy świni domowej, mają konta
„Piątka dla zwierząt” to większe cierpienie dla by
- Utrzymanie zakazu uboju rytualnego bydła, przy jednoczesny
20 mln zł na walkę z ASF. PZŁ kupi chłodnie
Polski Związek Łowiecki (PZŁ) otrzyma z Narodowego Funduszu
Kolejne ognisko ASF. „Setka” została przekroczona
Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj o wyznaczeniu
ASF już niebawem w Holandii? Są plany badania wszy
Wszystkie dziki zastrzelone w Holandii powinny zostać przeba
ASF w Niemczech: 80 przypadków, biała strefa na gr
Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa Niemiec (BMEL) p
Kilkadziesiąt gmin uwolnionych ze strefy niebieski
60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zo
Będzie pomoc na wyrównanie dochodów producentów tr
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z d
Niedawno politycy zachęcali trzodziarzy do przebra
- Zmiana polityki rządu zaskoczyła wielu rolników. Jeszcze n
Jest symboliczne, setne ognisko ASF w tym roku. Ch
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na tery
Za niedługo stuknie setka. Fatalna sytuacja związa
W cieniu protestów i politycznych zawieruch w zaciszach mały
Pomoc dla hodowców świń, których dotknął ASF
W terminie od 15 października do końca roku rolnicy, którzy
ASF jest obecny w Niemczech co najmniej od lipca
Afrykański pomór świń prawdopodobnie występuje w Niemczech j
Już prawie 100 ognisk ASF w bieżącym roku
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na tery
Zator na niemieckim rynku trzody chlewnej. Hodowcó
- Zarówno producenci prosiąt, jak i tuczników są w poważnych
W Niemczech jest już 46 przypadków ASF
Niemieckie Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL) informuj
Niemcy tracą kontrolę nad rozprzestrzenianiem się
Wirus afrykańskiego pomoru świń może być bardziej rozpowszec
Bruksela wspiera starania Niemiec o wznowienie eks
Komisja Europejska podejmie starania, aby niemiecka wieprzow