Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Agro Unia założy żółte kamizelki?

Paweł Hetnał

W minioną sobotę w Grabicy k. Piotrkowa Trybunalskiego odbyło się spotkanie lidera Agro Unii, Michała Kołodziejczaka, z tamtejszymi hodowcami trzody chlewnej. Tematem przewodnim były problemy związane z afrykańskim pomorem świń. Wprawdzie do województwa łódzkiego wirus jeszcze nie dotarł, ale rolnik z Podlasia, goszczący na tym spotkaniu, przestrzegał, że on też myślał, iż ten problem go nie dotyczy dopóki ASF nie pojawił się w jego chlewni. Ponadto lider Agro Unii przestrzegał rządzących przed dalszym ignorowaniem postulatów polskich rolników, którzy w każdej chwili skłonni są przywdziać „żółte kamizelki”.

 

- Wspólnie z rolnikami z terenów objętych ASF powinniśmy upominać się o odszkodowania. To nasz wspólny interes. Tam stoją puste chlewnie i nie dość, że nie mają świń, to jeszcze nie mają pieniędzy, który zostały im obiecane – mówił do rolników z Grabicy Michał Kołodziejczak. Wraz z nim do woj. łódzkiego przyjechali rolnicy z terenów objętych wirusem ASF. - Pokutuje przeświadczenie, że epidemia ASF zaczyna się od małych hodowców. U nas zaczęły się od dużych i to prezesów zrzeszeń hodowców. Jeden z prezesów to się okamerował, postawił płot i spuścił psy. Ten wirus nie przenosi się tak łatwo i to bardzo dziwne. My tu już spraktykowaliśmy i mamy lepsze rozeznanie niż Puławy – mówił rolnik z Podlasia. - W naszym rejonie po przejściu ASF młodzi wyjechali za granicę i my już ich stamtąd nie wyciągniemy. Zostało kilku hodowców, takich co muszą zostać. Wcześniej hodowcy z sąsiednich rejonów nie przyszli do nas po pomoc, nie powiedzieli: chłopy, zainteresujcie się. Dla nas to też był temat odległy. Dlatego wy też nie możecie obok tego problemu przejść obojętnie. U was dołek jest od kilku miesięcy, a u nas trwa od drugiego półrocza 2017 r. gdy cena spadła poniżej 4 zł. Przez kwartał, półrocze, to dobry hodowca jeszcze taką barierę pokona i jakoś sobie da radę. Nas wzięli ASF-em. On może do was nie dojdzie, ale was wykończą ceną. (…) Młodych wypędzili, u nas już nie ma młodych. Jeszcze trochę i co? Ukraińcy nam będą szklankę wody na starość podawać? Ile jeszcze mamy czekać? Ewidentnie wszystko idzie w bardzo złym kierunku. – snuł smutną refleksję wypowiadający się rolnik.

 

Na potkaniu podnoszono też, że na walkę z ASF rząd przeznacza 25 mln zł rocznie. Środki te jednak w dużej mierze są pochłaniane przez biurokrację i nic nie wnoszące szkolenia. - Później okazuje się, że nie ma ustalonego schematu działania i jak przychodzi ASF to jest improwizacja – mówił jeden z uczestników spotkania.

 

- Przyszło bardzo dużo ludzi i przedstawiono bardzo dużo problemów. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy ze wschodu kraju: spod Parczewa, spod Lublina i z Hajnówki. Otworzyli rolnikom z woj. łódzkiego oczy na temat ASF. Opowiedzieli z czym się spotkali u siebie jakiś czas temu, a niestety okazuje się, że w woj. łódzkim nikt o tym nic nie wiedział. Nie mieli świadomości co będzie jeśli ASF tam dojdzie. Myśleli, że będzie kolorowo i będą możliwości zapobiegania. Tego nie było, ale jest nowy oddział Agro Unii. Kolejne spotkania będzie organizował już koordynator Agro Unii – informował po wizycie w Grabicy Michał Kołodziejczak.

 

Lider Agro Unii zapowiedział, że w połowie grudnia przedstawiciele tej organizacji pojawią się na komisji rolnictwa, której tematem ma być problem ASF. - Nikt już nas nie zwiedzie w ministerstwie ciepłą rozmową, dobrą kawą czy herbatą. Będziemy wymagać i budujemy instrument do wymagania od rządzących tego co nam jest obiecywane. (…) Czy te obietnice zostaną spełnione, czy będziemy musieli założyć żółte kamizelki i zrobić to co na zachodzie Europy? Oby nie, ale na pewno będziemy przygotowani na takie działanie – przestrzega Kołodziejczak. Dodał, iż jego celem jest zbudowanie ruchu, który będzie działał we wspólnym interesie rolników, a jednocześnie będzie niezależny finansowo i politycznie.

 

Kolejne spotkanie Agro Unii odbędzie się w Kakawie Starej obok Kalisza (7 grudnia, sala OSP, godz. 18).

 

Zdjęcie: Facebook Agro Unii 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF

Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką

Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A

Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W

Mały biznes na wsi na celowniku rządu?

- Jesteśmy pod KRUS i mówimy jasno: nie ma naszej zgody na d