zm skiba

kojs

CenyRolnicze
16 kwietnia 2024, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0687 EUR EUR - 4.3197 GBP GBP - 5.0609 DKK DKK - 0.5790
Archiwum


16.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,75 (0,00%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 452,75 (-1,58%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 13:47 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-8,40 zł/kg, średnia: 7,30 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

11.04.2024 KUPIĘ 20 BYCZKÓW, mięsny, 100 kg, lubelskie, łukowski, 21-413, tel.: 514 304 912

10.04.2024 SPRZEDAM 48 KRÓW, 750 kg, warmińsko-mazurskie, giżycki, 11-510, tel.: 519 554 146

10.04.2024 SPRZEDAM 43 BYKI, mięsny, 290 kg, zachodniopomorskie, goleniowski, 72-200, tel.: 572 952 620

10.04.2024 SPRZEDAM 14 JAŁÓWEK, hf, 6-7 m-cy, cielne, kujawsko-pomorskie, rypiński, 87-515, tel.: 728 352 089

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Czy kleszcze mogą przenosić ASF?

Martyna Frątczak

Wielu ekspertów dyskutuje na temat potencjalnych, nieodkrytych jeszcze wektorów wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie Europy. Niektórzy z nich skupiają swoją uwagę na owadach żywiących się padliną lub krwią, inni przyglądają się roli, jaką w epidemii odgrywać mogą kleszcze, powszechnie występujące na całym świecie ektopasożyty zwierząt dzikich i domowych.

 

Kleszcz kleszczowi nierówny

 

Należące do pajęczaków kleszcze liczą ponad 900 gatunków, dzielących się na tzw. kleszcze miękkie (obrzeżkowate, do których należy np. obrzeżek gołębi) występujące głównie w ciepłym klimacie, a w chłodnym trzymające się blisko gniazd i nor zwierząt, oraz kleszcze twarde, do których należą gatunki powszechniej występujące w Polsce i stwarzające zagrożenie przeniesienia na ludzi oraz zwierzęta takich chorób jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy tularemia. Również i ASF jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, które odegrały i odgrywają olbrzymią rolę w jego rozprzestrzenianiu w niektórych obszarach świata. Jednak dotychczas jedynymi potwierdzonymi wektorami ASF są występujące w ciepłym klimacie kleszcze miękkie, należące do rodzaju Ornithodoros – i to tylko niektóre gatunki. Czy kleszcze występujące w Europie mogą odrywać rolę w transmisji tego wirusa?

 

Czy problem tak odległy?

 

Cykl krążenia wirusa ASF w Afryce oparty jest na populacji guźca, gatunku należącego do rodziny świniowatych, oraz na występujących tam powszechnie kleszczy miękkich. Pasożyty te odgrywają w afrykańskich ekosystemach niezwykle ważną rolę w utrzymywaniu się patogenu i jego nieustannym krążeniu w populacji dzikich zwierząt. Guźce często nie prezentują żadnych objawów choroby, będąc nosicielami wirusa i razem z kleszczami napędzając jego ewolucję w kierunku mniej wirulentnego i trudniejszego do zwalczenia. Problem afrykańskich kleszczy wydaje się być odległy i mało ważny w toczącej się obecnie walce z epidemią w Europie, odegrały one jednak rolę w pojawieniu się wirusa na terenie Portugalii, gdzie i obecnie podejrzewa się ich wpływ na krążenie tego patogenu. Chociaż trudno podejrzewać, żeby miały obecnie duże znaczenie w chłodniejszych obszarach globu, nie tak odległą wizją może być rozszerzenie zasięgu ich występowania w nieustannie ocieplającym się klimacie. W jednym z opublikowanych badań, testowano krew pobraną od dzików występujących na obszarze Niemiec pod kątem ewentualnej obecności antygenów ze śliny kleszczy Ornithodoros, które mogłyby wskazać na to, że europejska populacja dzików ma z nimi kontakt. Pomimo że 16 spośród 595 przebadanych próbek dało wynik pozytywny, badacze uznali je za wysoce nieprawdopodobne i fałszywe.

 

guziec

 

Co czyni zwierzę wektorem?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy dane zwierzę może być nosicielem i siewcą patogenu, ważne jest zrozumienie warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby było to możliwe. Znaczna część patogenów nie potrafi namnażać się w każdym dostępnym żywnym organizmie, wiele z nich jest bardzo specyficznych, przystosowanych do danych gatunków, a nawet określonych organów i typów tkanek. Z tego powodu wirus ASF stanowi zagrożenie dla guźca, świni oraz dzika, gatunków blisko spokrewnionych, nie może jednak przenieść się do organizmu człowieka i wywołać u niego infekcji. Jego specyficzność dotyczy także wektorów. Aby dany owad lub kleszcz stały się jego skutecznym roznosicielem, wirus musi być w stanie dotrzeć do ich organizmu, przekroczyć bariery biologiczne, wniknąć do komórek i wpłynąć na mechanizmy nimi kierujące, tak, aby zmusić komórki do powielania materiału genetycznego patogenu i cząsteczek otoczki. To jednak nie koniec. Zainfekowany organizm musi stwarzać okazję na przeniesienie wirusa do kolejnego gospodarza, a więc żywić się krwią innych zwierząt lub mieć inny bliski kontakt z ich płynami ustrojowymi, wirus natomiast musi znaleźć sposób na przeniesienie się z organizmu stawonoga – na przykład razem z jego śliną lub odchodami – do nowego organizmu. W przypadku, gdy patogen nie jest w stanie utrzymać się i namnożyć w napotkanym organizmie, może on służyć wyłącznie jako wektor mechaniczny – przenoszący wirusa na powierzchni lub wewnątrz ciała. Oczywiście mechaniczna transmisja także może stanowić spore zagrożenie. Odkryto, że żywiąca się krwią bolimuszka kleparka Stomoxys calcitrans, pomimo że wirus nie jest w stanie się w niej namnażać, może go przenosić w czasie 3 dni od kontaktu z patogenem – przez ugryzienie lub przypadkowe zjedzenie.

 

Europejskie kleszcze

 

Możliwość przenoszenia wirusa ASF zbadano na licznych gatunkach kleszczy twardych występujących w klimacie umiarkowanym. Niektóre z nich udało się eksperymentalnie zainfekować i zademonstrowano, że chociaż wirus nie namnaża się w ich ciałach, mogą one stanowić mechaniczy wektor patogenu. Jak jednak ma się wiedza na temat kleszczy żyjących ściśle w naszym otoczeniu? Tylko cztery z dotychczas przebadanych, stanowią gatunki kleszczy występujące w Europie. Dwa z nich, kleszcz pospolity Ixodes ricinus oraz kleszcz łąkowy Dermatocentor reticulatus, stanowią najczęstsze wektory chorób odkleszczowych w Polsce, na swoich gospodarzy wybierając duże zwierzęta, wśród których znajdują się także dziki oraz świnie domowe. Oba gatunki nakarmiono w warunkach laboratoryjnych krwią zawierającą różne, wirulentne szczepy wirusa ASF, a następnie zbadano obecność aktywnego patogenu w ich organizmie. Większość kleszczy w różnej ilości przyjęła patogen wraz ze spożytą krwią, nie znaleziono jednak dowodów na to, by wirus był w stanie replikować się wewnątrz kleszcza. Pomimo że wirulentny wirus ASF był u niektórych osobników nadal wykrywalny nawet po 6-8 tygodniach od przyjęcia patogenu, jego ilość wyraźnie spadała, a materiał genetyczny ulegał rozkładowi. Nie jest więc prawdopodobne, aby kleszcz pospolity lub kleszcz łąkowy mogły odgrywać rolę biologicznego wektora w rozwoju obecnej epidemii ASF w Europie.

 

 

Na podstawie:

de Carvalho Ferreira, H. C., Zúquete, S. T., Wijnveld, M., Weesendorp, E., Jongejan, F., Stegeman, A., & Loeffen, W. L. (2014). No evidence of African swine fever virus replication in hard ticks. Ticks and Tick-borne Diseases, 5(5), 582-589.

Pietschmann, J., Mur, L., Blome, S., Beer, M., Pérez-Sánchez, R., Oleaga, A., & Sánchez-Vizcaíno, J. M. (2016). African swine fever virus transmission cycles in Central Europe: Evaluation of wild boar-soft tick contacts through detection of antibodies against Ornithodoros erraticus saliva antigen. BMC Veterinary Research, 12(1), 1.

 

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu