Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8326 EUR EUR - 4,3243 GBP GBP - 4,9104 DKK DKK - 0,5796
Archiwum
15.02.2019 13.17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70-6,10 zł/kg, średnia: 5,86 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 14.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 198,25 (- 1,49%), kukurydza MAR19 - 175,00 (- 0,14%), rzepak MAJ19 - 364,75 (- 0,88%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Rolnicy z powiatu parczewskiego skarżą się na inspektorat weterynarii

Paweł Hetnał

Hodowcy świń z powiatu parczewskiego w województwie lubelskim zwrócili się do przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa z prośbą o interwencję w sprawie braku, ich zdaniem, kompetencji służb Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie zwalczania ASF. Szczególne wzburzenie rolników wywołało zdarzenie, które zostało jakiś czas temu ujawnione w lokalnych mediach, a dotyczące telefonu, jaki wykonał lekarz weterynarii pracujący w strefie zapowietrzonej, który, chcąc zadzwonić do jednego z rolników, pomylił jednak numery i w rezultacie dodzwonił, się do dziennikarza lokalnego tygodnika, który nosił to samo nazwisko.

 

Jak czytamy w interpelacji Jarosława Sachajki, posła klubu Kukiz'15, w trakcie rozmowy lekarz zaproponował mu podmienienie próbek krwi pobranej od świni. - Oczywiście zapowiedziano wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec lekarza, ale rolnicy podejrzewają, że w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Parczewie istnieje przyzwolenie na tego typu działania, które są tuszowane przez wojewódzkiego lekarza weterynarii w Lublinie – pisze przewodniczący.

 

Z przekazanych posłowi danych wynika, iż w 2018 r. na 109 ognisk ASF, 76 ognisk stwierdzono w województwie lubelskim (tj. ok. 70%). Najwięcej w powiecie chełmskim (33 ogniska), natomiast drugim powiatem z największą liczbą ognisk jest powiat parczewski (20 ognisk). Co więcej, liczba świń we wszystkich ogniskach w powiecie parczewskim wyniosła ponad 7 tys., co w skali wszystkich ognisk w województwie lubelskim – ok. 25 tys. świń – stanowi ok. 30% świń we wszystkich ogniskach w województwie lubelskim. Tak fatalna sytuacja, zdaniem rolników, trwa odkąd w listopadzie 2017 r. powołano nowego powiatowego lekarza weterynarii (PLW). Rolnicy zarzucają PLW przede wszystkim nieznajomość obowiązujących regulacji w związku z ASF (m.in. nieznajomość postępowania w zakresie możliwości sprzedaży świń poza strefy, zbieranie od hodowców świń oświadczeń, że pod odpowiedzialnością karną deklarują nieutrzymywanie świń w gospodarstwie w perspektywie kilku lat – interwencja głównego lekarza weterynarii).

 

Jak podkreśla Sachajko, najbardziej bulwersująca sytuacja związana jest z analizą ognisk, która ujawniła, że w 2018 r. w co najmniej kilkunastu ogniskach pozostawiono pasze, które przez samego PLW zostały uznane za skażone (poddano je 40-dniowej kwarantannie zamiast zniszczenia pod urzędowym nadzorem, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń - § 4 ust. 1 pkt 3 lit. c). Jednocześnie w lipcu br. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęła anonimowa skarga, w której zgłoszono, że zakażone wirusem ASF zboże pozostawione w gospodarstwie zostało sprzedane. - Niejasne tłumaczenie wojewódzkiego lekarza weterynarii w tej sprawie dają podstawę do przypuszczeń, iż skażone zboże nie zostało zutylizowane, a sprzedane (dot. to ok. 20 ton zboża) – czytamy w interpelacji przewodniczącego komisji.

 

W związku z powyższym Jarosław Sachajko zwrócił się do ministra rolnictwa o udzielenie informacji na temat ilości skarg na działalność Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Parczewie wpłynęło do ministerstwa w okresie od listopada 2017 r. do chwili obecnej. Poseł chciał wiedzieć także ile kontroli działalności Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Parczewie zostało przeprowadzone w okresie od listopada 2017 r. do chwili obecnej i jakie były ich wyniki. Ponadto kandydat na prezydenta Zamościa pytał ministra o opinię nt. przyczyny dużej liczby ognisk ASF w powiecie parczewskim i o to w jakim stopniu, przyczyniły się do takiego stanu działania lekarzy z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Parczewie.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Ministerstwo ma problemy z odstrzałem dzików. Pomo

Z sygnałów jakie wysyła ministerstwo rolnictwa, można wniosk

Samorząd rolniczy domaga się wprowadzenia ubezpiec

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza postuluje aby Ministerstwo R

Większe zainteresowanie żywcem

Na rynku krajowym niektórzy producenci świń zanotowali więks