Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Europejscy naukowcy o ASF

Redakcja

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) określił strategię zarządzania dzikami na różnych etapach epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF): co należy zrobić przed, w trakcie i po. EFSA podkreśla, że to dziki odgrywają kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się choroby.

 

W opublikowanej w tym miesiącu opinii naukowej, eksperci EFSA badają zagęszczenie populacji dzików w Europie i oceniają środki mające na celu ich zmniejszenie i zapobieganie rozprzestrzenienia się choroby. Identyfikują również sposoby wczesnego wykrywania wirusa.

 

Jak uważają eksperci EFSA, aby zmniejszyć ryzyko wybuchu epidemii, należy wdrożyć m.in. intensywne polowania i nie karmienie dzików. Kiedy epidemia jest w toku, należy unikać działań, które mogą zwiększyć ruch dzika (np. intensywne polowania na zwierzynę). Eksperci nie mogli ustalić progu zagęszczenia dzików, poniżej którego wirus mógłby się nie rozprzestrzeniać, bowiem pojawia się on również w miejscach gdzie obecność tych zwierząt jest niewielka.

 

Opinia podkreśla znaczenie regularnego dialogu między wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu zwiększenia gotowości. Christian Gortazar, przewodniczący grupy roboczej EFSA ds. ASF, powiedział: "Eksperci zgodzili się, że budowanie świadomości społecznej i dostarczanie zachęt osobom, które zgłaszają tuszki z dzika są niezbędne do walki z chorobą". Jak twierdzą fachowcym nadzór bierny - zgłoszenie martwego dzika - pozostaje najskuteczniejszym sposobem wykrywania nowych przypadków ASF we wczesnym stadium na obszarach wolnych od chorób.

 

W opinii podkreślono potrzebę zharmonizowania sposobu gromadzenia informacji na temat dzików w całej UE, aby dane były bardziej porównywalne. Aby wypełnić te luki, EFSA finansuje projekt - ENETWILD - mający na celu gromadzenie i harmonizację danych dotyczących rozmieszczenia geograficznego i liczebności dzików w całej Europie.

 

Poniżej film prezentujący drogi rozprzestrzeniania sie wirusa ASF: 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Ponad 600 przypadków ASF wśród dzików w 2021 r.

Minęły dopiero dwa miesiące bieżącego roku, a na terenie Pol

Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF

Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką

Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A

Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W