Wirus kroczy na zachód, a ogniska mogą posypać się lawinowo

Paweł Hetnał

W związku z pogarszająca się sytuacją epizootyczną oraz rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń samorząd lekarsko-weterynaryjny, organizacje hodowców i przetwórców we wspólnym liście premiera Mateusza Morawieckiego przesłały wnioski oraz propozycje dalszych działań oraz wyraziły gotowość do udziału w pracach nad stworzeniem strategii walki z ASF. Wg sygnatariuszy pisma, podstawowym zadaniem rządu powinno być wypracowanie scenariusza na pojawienie się ASF w rejonach skoncentrowanej produkcji świń.

 

 

Jak piszą autorzy pisma do premiera, rozprzestrzeniający się wirus ASF pod koniec ubiegłego roku przeniósł się już za Wisłę i zagraża rejonom o największej koncentracji produkcji trzody chlewnej w Polsce, tj. w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Produkcja w tych trzech województwach stanowi 67 proc. całej produkcji świń. Zagęszczenie trzody chlewnej na 100 ha wynosi 66 szt. w woj. łódzkim, 73 szt. w kujawsko-pomorskim i 173 szt. w woj. wielkopolskim. Dla porównania, zagęszczenie świń w woj. podlaskim jest kilkukrotnie mniejsze i wynosi 15 szt na 100 ha. Jest duże prawdopodobieństwo, że po rozprzestrzenieniu się wirusa na rejony o dużej koncentracji świń może wystąpić lawinowa liczba ognisk choroby w stadach trzody chlewnej.

 

Likwidacja zarażonych stad oraz odszkodowania dla producentów świń mogą pochłonąć ogromne sumy z budżetu państwa. W rezultacie ograniczeń w przemieszczaniu świń możemy spodziewać się paraliżu dostaw surowca do zakładów mięsnych oraz utylizacji dużej liczby trzody chlewnej w przypadku braku zachowania zasad dobrostanu zwierząt. Zdaniem organizacji, które zwróciły się z apelem do premiera, odpowiednie służby powinny zawczasu przygotować się na niekorzystny scenariusz rozwoju sytuacji. Już teraz powinna zostać stworzona koncepcja działań w sytuacji zagrożenia:

- likwidacji bazy surowcowej dla wielu zakładów mięsnych,

- podstaw istnienia gospodarstw nastawionych na produkcję trzody chlewnej,

- utrzymania tysięcy miejsc pracy w produkcji i przetwórstwie wieprzowiny.

 

- Niezbędne jest w naszym przekonaniu przygotowanie programu wsparcia i odszkodowań dla bankrutujących przedsiębiorstw przetwórczych z powodu wycofywania produktów przetworzonych i mięsa z rynku w sytuacji, gdy mięso pochodziło ze sztuk zarażonych wirusem ASF. Powinien powstać plan odbudowy sektora wieprzowiny na tych terenach w przyszłości – czytamy w apelu skierowanym do Mateusza Morawieckiego.

To tylko jeden z wielu postulatów jaki znalazł się w piśmie, pod którym podpisali się członkowie: Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Z pełną treścią apelu środowisk branżowych do premiera RP można zapoznać się klikając tutaj.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz