Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 września 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9267 EUR EUR - 4,3425 GBP GBP - 4,9062 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
18.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,50 (+ 0,29%), kukurydza LIS19 - 164,00 (0,00%), rzepak LIS19 - 384,75 (- 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,14 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++

Konferencja "ASF - ofensywa": najlepsza byłaby doustna szczepionka

Agnieszka Wojtyra
fot. pixabay.com

Nie ma obecnie wystarczająco skutecznego sposobu walki z ASF. Wg prof. Pejsaka, obecnego na konferencji "ASF - ofensywa", najlepszy efekt przyniosłaby odpowiednia szczepionka. Spotkanie dotyczące problemu afrykańskiego pomoru świń odbyło się w Białowieży po raz trzeci. 

W dwudniowej konferencji 15-16 marca uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych, weterynarii, Polskiego Związku Łowieckiego i rolnicy.

Uczestnicy poznali najnowsze wyniki badań nad wirusem ASF,  jednak do dziś nie ma żadnej skutecznej metody ani lekarstwa, które zapobiegałyby chorobie.

Aby zlikwidować całkowicie wirusa ze środowiska należy odnaleźć i usunąć wszystkie padłe dziki – tym zajmują się obecnie myśliwi i leśnicy.

Ponadto jak stwierdził prof. Pejsak najlepsza byłaby doustna szczepionka. Obecnie w  laboratorium referencyjnym prowadzone są badania nad opracowaniem szczepu ASF, który mógłby pomóc przy stworzeniu potencjalnej szczepionki przeciwko ASF. Ale jak powiedział dr Woźniakowski droga do szczepionki jest jeszcze bardzo długa.

 

Teraz najważniejszym zadaniem jest zmniejszanie populacji dzików oraz ochrona kontaktów świń przed wirusem, a temu służy bioasekuracja, która ma być skuteczną zaporą przed wirusem.

Kraj uznaje się za wolny od ASF jeżeli na jego terenie przez rok nie stwierdzono choroby u świń domowych. W Polsce ostatnie ogniska pojawiły się w styczniu.
 

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (0 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

W walce z ASF Prawo i Sprawiedliwość okazało słabo

- W walce z ASF-em partia rządząca nie zrobiło tego, co już

Drugie ognisko ASF w Korei Południowej. Do wybicia

Korea Południowa potwierdziła wybuch drugiego ogniska afryka

Ukraina rozważa wprowadzenie do obiegu spożywczego

Jak już informowaliśmy, w sierpniu na terenie zachodniej Ukr