Ognisko ASF w stadzie bez zasad bioasekuracji może doprowadzić do bankructwa

Redakcja
fot. pixabay.com

KZP-PTCH dostaje wiele sygnałów od rolników ze stref ASF, którzy są zaniepokojeni sytuacją związaną z wypłatami odszkodowań za likwidację stad trzody chlewnej w związku z wystąpieniem ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń.

 

Obowiązujące przepisy stanowią, że wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne, w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń, otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej. Odszkodowanie należne jest m.in. za świnie zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz za zniszczoną pasze lub sprzęt.

Zdążają się jednak przypadki, w których Inspekcja Weterynaryjna kwestionuje spełnienie wymagań weterynaryjnych przez rolnika i wydawana jest odmowna decyzja o wypłacie odszkodowania. Jeżeli mamy do czynienia z małym stadem (kilka sztuk), to kara wynikająca z braku odszkodowania jest adekwatna do winy rolnika. Jeżeli w gospodarstwie znajdują się setki lub tysiące sztuk zwierząt, to kara za brak spełnienia wymogów weterynaryjnych niweczy cały dorobek życiowy rolnika. Staje się on bankrutem, gdyż nie jest w stanie spłacać rat kredytu bankowego.

W odczuciu Krajowego Związku Pracodowaców - Producentów Trzody Chlewnej  na rolników została nałożona zbyt duża presja.

  - Rozumiemy, że zwalczenie wirusa ASF bez współpracy rolników i wprowadzania zasad bioasekuracji jest niemożliwe - stwierdza KZP-PTCH. - Zdajemy sobie sprawę, że rolnik, który lekceważy zasady bioasekuracji stanowi zagrożenie dla sąsiadów. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że nieraz drobne przeoczenie w spełnieniu wymogów może stać się podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania, a tym samym prowadzi utraty całego majątku producenta świń. Kara wymierzona w takim wypadku wydaje się być nieadekwatna do przewinienia. Dlatego zwracamy się z postulatem rozdzielenia kar nakładanych na rolników za brak spełnienia zasad bioasekuracji od odszkodowań z tytułu likwidacji stada z powodu zakażenia wirusem ASF. Kara za niespełnienie zasad bioasekuracji powinna być dla rolnika dotkliwa, ale nie może rujnować dorobku całego życia.

 

Źródło: KZP-PTCH

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz