Konsultacje publiczne ws. zapory przed dzikami

Agnieszka Wojtyra

Projekt ustawy o budowie zapory przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski trafił do konsultacji publicznych. Zakłada on budowę ogrodzenia o długości 1200 km wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Ma na celu walkę z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń.

 

Zapora ma zapobiegać przedostawaniu się dzików na teren Polski z krajów, gdzie występuje afrykański pomór świń. Inwestycja budowy zapory będzie finansowana z budżetu państwa na podstawie przyjętego przez rząd programu wieloletniego na lata 2018-2022.

 

Projekt przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Został opublikowany w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji, na konsultacje wyznaczono termin 7 dni. W uzasadnieniu do projektu czytamy: "Głównym celem tej ustawy jest wprowadzenie ułatwień proceduralnych oraz określenia kompetencji poszczególnych organów wydających decyzje lub opinie niezbędne do rozpoczęcie budowy zapory oraz umożliwiające sprawną realizację tej inwestycji".

Projektowane przepisy mają na celu ułatwienie procesu inwestycyjnego oraz stworzenie mechanizmów umożliwiających wybudowanie zapory w jak najkrótszym czasie, z uwzględnieniem interesu jednostki jak i bezpieczeństwa państwa. Za przejęte nieruchomości będzie przysługiwało odszkodowanie. Jego wysokość zostanie ustalona na drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego wojewodę.

Za budowę, a następnie za utrzymanie zapory będą odpowiedzialni wojewodowie: warmińsko-mazurski, podlaski, lubelski i podkarpacki. Zakończenie budowy miałoby nastąpić z końcem 2020 r.

 

Wirus ASF pojawił się w Polsce w lutym 2014 r. prawdopodobnie od chorych dzików, które przedostały się z terenu Białorusi. Do tej pory w Polsce wykryto 108 ognisk tej choroby u świń i 1415 przypadków u dzików. Według Ministerstwa Rolnictwa wirus trafił do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Dotychczas ASF u świń ujawniono na terenie województw wschodnich (podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego).

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz