Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 września 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,6685 EUR EUR - 4,2929 GBP GBP - 4,8406 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
19.09.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,50 (+ 1,63%), kukurydza LIS18 - 175,00 (- 0,57%), rzepak LIS18 - 363,75 (- 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.09.2018 13.19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,42 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Niemcy przygotowują prawo do bezwzględnej walki z ASF

Joanna Kawka

Wczoraj rząd federalny Niemiec przyjął zaproponowane przez Ministerstwo Rolnictwa rozporządzenie dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w tym zmiany w o okresach polowań na dziki.

 

Zmieniając rozporządzenie, Niemcy przygotowują się na ewentualny wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) i wzmacniają profilaktykę. W przypadku stwierdzenia choroby, np. ogniska ASF u dzików, w przyszłości miałyby zastosowanie dodatkowe wymogi.

I tak władze będą mogły zabronić podawania świniom siana i słomy z obszarów zagrożonych. Zakaz ten nie obowiązuje jednak dla słomy i siana zebranych wcześniej niż sześć miesięcy przed ustanowieniem zagrożonego obszaru. Zakaz obejmuje natomiast bele słomy i siana zebrane przez rolników w terminie krótszym niż sześć miesięcy przed ogłoszeniem takich obszarów.

W przypadku wykrycia wirusa ASF u dzika, zostanie ustanowiony obszar zagrożony o promieniu ok. 10 km. Wg ustaleń portalu agrarheute, zakaz zostanie zniesiony dopiero, gdy w ciągu co najmniej sześciu miesięcy na tym obszarze nie zostanie wykryty kolejny przypadek zachorowania na ASF.

Pierwotnie Ministerstwo Rolnictwa chciało objąć zakazem również ziarno zboża. Pod presją przemysłu paszowego oraz środowiska zawodowego ministerstwo zrezygnowało jednak z tego zamiaru.

 

Świnie należy badać przed sprzedaniem

Ponadto wszystkie gospodarstwa trzody chlewnej z obszaru dotkniętego pomorem, które chcą sprzedać swoje zwierzęta lub wyroby, muszą wcześniej poddać mięso lub zwierzęta kontroli.

Pojazdy przewożące odpady gastronomiczne, mięso itp., należy dezynfekować, zanim opuszczą obszar dotknięty pomorem.

Zniesiony ma zostać okres ochronny dla odyńców i loch. Przewiduje się, że będzie można polować na lochy z dużych watah, które nie prowadzą już warchlaków o sukni z żółtymi pasami. Całoroczna możliwość polowania powinna umożliwić znaczne przerzedzenie populacji dzików.

 

Możliwe szybkie działanie

Wraz z nowymi przepisami wdrożona zostanie decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia środków prawnych dotyczących chorób zwierzęcych w poczet przepisów krajowych w celu zwalczania ASF.

Według Ministerstwa Rolnictwa, zmiany umożliwiają natychmiastową interwencję w przypadku wprowadzenia choroby do Niemiec.

Źródło: agrarheute.com


Może zainteresuje Cię również:

Finowie w obawie przed ASF chcą wybudować płot na

Władze fińskie rozważają budowę muru na granicy rosyjskiej a

Belgijski eksport wieprzowiny zamarł. To problem c

Na skutek stwierdzenia przypadków ASF, belgijski eksport wie

Pomoc finansowa dla rolników hodujących świnie

Około 10 tys. wniosków o przyznanie pomocy na dostosowanie g