Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 grudnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8095 EUR EUR - 4,3021 GBP GBP - 4,7940 DKK DKK - 0,5763
Archiwum
14.12.2018 13.14 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,30 zł/kg, średnia: 4,02 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 13.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,50 (+ 0,61%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,43%), rzepak LUT19 - 369,50 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Niemcy przygotowują prawo do bezwzględnej walki z ASF

Joanna Kawka

Wczoraj rząd federalny Niemiec przyjął zaproponowane przez Ministerstwo Rolnictwa rozporządzenie dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w tym zmiany w o okresach polowań na dziki.

 

Zmieniając rozporządzenie, Niemcy przygotowują się na ewentualny wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) i wzmacniają profilaktykę. W przypadku stwierdzenia choroby, np. ogniska ASF u dzików, w przyszłości miałyby zastosowanie dodatkowe wymogi.

I tak władze będą mogły zabronić podawania świniom siana i słomy z obszarów zagrożonych. Zakaz ten nie obowiązuje jednak dla słomy i siana zebranych wcześniej niż sześć miesięcy przed ustanowieniem zagrożonego obszaru. Zakaz obejmuje natomiast bele słomy i siana zebrane przez rolników w terminie krótszym niż sześć miesięcy przed ogłoszeniem takich obszarów.

W przypadku wykrycia wirusa ASF u dzika, zostanie ustanowiony obszar zagrożony o promieniu ok. 10 km. Wg ustaleń portalu agrarheute, zakaz zostanie zniesiony dopiero, gdy w ciągu co najmniej sześciu miesięcy na tym obszarze nie zostanie wykryty kolejny przypadek zachorowania na ASF.

Pierwotnie Ministerstwo Rolnictwa chciało objąć zakazem również ziarno zboża. Pod presją przemysłu paszowego oraz środowiska zawodowego ministerstwo zrezygnowało jednak z tego zamiaru.

 

Świnie należy badać przed sprzedaniem

Ponadto wszystkie gospodarstwa trzody chlewnej z obszaru dotkniętego pomorem, które chcą sprzedać swoje zwierzęta lub wyroby, muszą wcześniej poddać mięso lub zwierzęta kontroli.

Pojazdy przewożące odpady gastronomiczne, mięso itp., należy dezynfekować, zanim opuszczą obszar dotknięty pomorem.

Zniesiony ma zostać okres ochronny dla odyńców i loch. Przewiduje się, że będzie można polować na lochy z dużych watah, które nie prowadzą już warchlaków o sukni z żółtymi pasami. Całoroczna możliwość polowania powinna umożliwić znaczne przerzedzenie populacji dzików.

 

Możliwe szybkie działanie

Wraz z nowymi przepisami wdrożona zostanie decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia środków prawnych dotyczących chorób zwierzęcych w poczet przepisów krajowych w celu zwalczania ASF.

Według Ministerstwa Rolnictwa, zmiany umożliwiają natychmiastową interwencję w przypadku wprowadzenia choroby do Niemiec.

Źródło: agrarheute.com


Może zainteresuje Cię również:

Zakład w Bielsku Podlaskim będzie ubijał przerośni

Jak informuje MRiRW, tylko w tym roku na działania związane

Wstrzymano import świń i wieprzowiny ze stref czer

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowsk

Minister rolnictwa o przywożeniu mięsa ze strefy c

- Jest to zgodne z prawodawstwem unijnym, chociaż nielogiczn