kojs

kojs

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Krym: Dzierzba czarnoczelna ucieka przed obserwatorami

prof. Piotr Tryjanowski
agroekosystem, ceny rolnicze
Dzierzba czarnoczelna czasami do gniazd przynosi kwiaty (Fot. I. Kaługa)

Dobrze, pełna zgoda, tytuł jest troszkę dziwny i jak to mówi młodzież clickbajtowy, ale w świadomy sposób nawiązuje do sytuacji politycznej na Krymie. Czy tego chcemy czy nie, polityka miewa ogromne znaczenie dla nauki, nawet dla tak, zdawałoby się egzotycznych dziedzin oglądanych z wojennej perspektywy, jak ornitologia. Przykładem potwierdzającym jest właśnie opublikowana nasza praca na łamach czasopisma Journal of Vertebrate Biology, a dotycząca dystansów ucieczki pięknego ptaka – dzierzby czarnoczelnej Lanius minor.

 

Badania prowadzono na Krymie na półwyspie Kercz, w roku 2013, wtedy jeszcze spokojnym i nie zapowiadających bardziej skomplikowanych czasów. W zamiarach mieliśmy powtórzenie prac terenowych, ale dynamika zmian politycznych i działania wojenne uniemożliwiły kontynuację badań. Z tych tez powodów zdecydowaliśmy się na publikację, chociaż świadomi jesteśmy ograniczeń wynikających z tego, że dane zbierano tylko w ciągu jednego sezonu. Z drugiej strony, nie wiemy, kiedy (i czy w ogóle!) kontynuacja prac będzie możliwa, a dzierzby są nie tylko świetnymi gatunkami do obserwacji, charyzmatycznymi, ale także zagrożonymi, stąd wszelkie informacje o nich są bardzo cenne i warte podzielenia się z innymi badaczami.

 

bus step krym agrekosystem cenyrolnicze pl

W stepie szerokim…noc pod chmurką (Fot. I. Kaługa)

 

sniadanie na stepie agroekosystem cenyrolnicze pl

Śniadanie na stepie – współautorzy pracy: Dr I. Kaługa i Dr Z. Kwieciński (Fot. I. Kaługa).

 

Podstawą naszego pomysłu było przyjrzenie się dystansowi ucieczki, który jest miarą dobrze opisująca zachowanie ptaka względem człowieka. Klasycznie możemy to opisać w następujący sposób. W miastach ptaki możemy podchodzić bardzo blisko, wręcz na kilka centymetrów, a przedstawiciele tych samych gatunków w środowiskach naturalnych uciekają z kilkakrotnie większej odległości. Pierwsze analizy wykonane na tzw. surowych danych, także wskazywały, że także u dzierzby czarnoczelnej ptaki na terenach rolniczych uciekają wcześniej niż te obserwowane na obrzeżach miast. Jednak uwzględnienie elementu czasu i odległości wykrycia ptaka i rozpoczęcia podchodzenia do niego celem ustalenia dystansu ucieczki wskazała na jedną prostą zależność. U dzierzby czarnoczelnej zadziałał prosty mechanizm, im ptak wcześniej wykrył obserwatora, tym wcześniej uciekał. I to niezależnie praktycznie od tego na jakiej wysokości siedział, w jakim siedlisku, ani nawet czy podchodzący obserwator patrzył w jego kierunku. Po prostu idzie człowiek, to bezpieczniej brać nogi za pas niż kalkulować jak długo jeszcze warto posiedzieć.

 

W naszej pracy dyskutujemy także zagadnienie, czy powszechnie stosowana miara dystansu ucieczki, polegająca na tym, że zaczynamy obserwację ptaka z odległości (najczęściej) około 30 metrów, ma szersze zastosowanie? Naszym zdaniem niekoniecznie, zwłaszcza w przypadku siedlisk bardziej zbliżonych do naturalnych, a przynajmniej z niewielką presją ze strony człowieka, gdzie ptaki nie miały możliwości wcześniejszej oceny zagrożenia.

 

A jak praca już się ukazała, to warto celebrować sukces. Zupełnie nieprzypadkowo udało się wyszukać tematyczne wino.

 

wino krym agroekosystem cenyrolnicz pl

 

Praca ukazała się w formule #openaccess i PDF jest dostępny tutaj - kliknij. 

 

Oryginalna praca: Mikula, P., Kwieciński, Z., Kaługa, I., & Tryjanowski, P. (2022). The Crimean population of the lesser grey shrike (Lanius minor) has low behavioural flexibility in its response to approaching humans. Journal of Vertebrate Biology71(22038), 22038-1.

 

Zainteresowanym warto tez wskazać informacje o wcześniejszych wyprawach na półwysep Kercz, które dotyczyły badań kulona i dropia w naszym kraju już nie lęgowych (wymarłych), oraz innych gatunków.

 

Więcej informacji tutaj:

http://sp9.siedlce.pl/krym-powrot-do-krainy-magii/

https://www.bocian.org.pl/artykuly/krym-wyprawa-marzen

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu