Dlaczego bociany tak chętnie żerują na koszonych łąkach?

Redakcja
bociany, sianokosy, agroekosystem
Fot. Artur Goławski

Kto nie zna bociana białego Ciconia ciconia? Pytanie jest retoryczne, bo to chyba najlepiej znany gatunek ptaka w Polsce. Jest powszechnie lubiany, a nawet specjalnie przyciągany przez ludzi do gniazdowania dzięki montowaniu platform (kliknij tutaj). Wyczekiwany wiosną (kliknij tutaj), bohater wierzeń o przynoszeniu dzieci, a ostatnio także ikona programów ochrony przyrody w Europie. W trakcie trwających obecnie sianokosów w wielu miejscach można obserwować bociany jak żerują za pracującym ciągnikiem z kosiarką. Dlaczego tak się dzieję? Już dawno przypuszczano, że podczas sianokosów bociany chwytają okaleczone zwierzęta, albo wręcz zbierają zabite przez kosiarkę owady, płazy czy ssaki.

 

Przyjrzano się dokładnie temu zagadnieniu w środkowo-wschodniej Polsce w okolicach Siedlec, gdzie występuje liczna populacja tego gatunku, a niejednokrotnie w jednej wsi można zobaczyć po kilka zajętych gniazd bociana. Zagęszczenia sięgają tu do 20 par/100 km2 i jeszcze licznej bociany występują tylko w północno-wschodniej Polsce.

 

Żerujące bociany filmowano przez 5 minut i później analizowano ich zachowanie. Nagrania wykonano na trzech typach łąk: niekoszone z wysoką trawą, w trakcie koszenia oraz zaraz po uprzątnięciu siana, kiedy trawa była jeszcze niska. Skupiono się na trzech rodzajach zachowania. Pierwszym była liczba kroków pokonanych przez danego osobnika w trakcie 5 minut, drugi rodzaj zachowania dotyczył liczby ataków na potencjalne ofiary, a trzeci mówił o sukcesie w odławianiu ofiar. Przeanalizowano także skład chwytanych ofiar.

 

 

Wbrew oczekiwaniom (na podstawie literatury), bociany na łąkach będących w trakcie koszenie nie odnosiły wysokiego sukcesu w chwytaniu zwierząt, dodatkowo wydatkowały relatywnie dużo energii na przemieszczanie się. Na tym typie łąk wykonywały średnio aż 270 kroków/5 minut, podczas gdy na łąkach niekoszonych było to „tylko” 180 kroków. Wspomniany sukces odłowu potencjalnych ofiar wyniósł 65%, co było zdecydowanie niższą wartością w odniesieniu do łąk skoszonych z zebranym sianem, gdzie aż 83% prób zakończyło się schwytaniem ofiary. Natomiast samych prób schwytania ofiary na łąkach w trakcie koszenia było średnio 10/5 minut, podczas gdy na łąkach niekoszonych odnotowano ich ponad 30/5 minut.

 

bocian skoszona trawa cenyrolnicze pl

Fot. Artur Goławski 

 

Bociany żerujące na koszonych łąkach nie charakteryzowała więc wysoka wydajność żerowania mierzona sukcesem odłowu lub ogólną liczbą prób chwytania ofiar. Przyczyn tak chętnego żerowania w trakcie trwania sianokosów należy więc szukać gdzie indziej, mianowicie w składzie taksonomicznym odławianych zwierząt. Bociany na koszonych łąkach chwytały zdecydowanie więcej kręgowców, głównie norników, w porównaniu z polowaniem na dwu pozostałych typach łąk. Biomasa jednego nornika (a co za tym idzie liczba kalorii) równoważna jest biomasie 152 pasikoników lub 25 dżdżownic – także chętnie zjadanych przez ptaki. Schwytanie gryzonia jest więc bardzo opłacalne i najwyraźniej bociany chętnie podejmują „ryzyko” żerowania za jadącym ciągnikiem.

 

KWS 814 200

KWS 814 200

 

Duże rozdrobnienie łąk w środkowo-wschodniej Polsce, nierównoczesne koszenie i klika pokosów w sezonie na pewno sprzyjają występowaniu bocianów na tym obszarze. Warto poświęcić trochę czasu, aby przyjrzeć się zachowaniu ptaków, szczególnie, że w trakcie koszenia bociany są mniej płochliwe niż zazwyczaj i dadzą się obserwować z bliskiej odległości.

 

Publikację, na podstawie której przygotowano niniejszy artykuł można znaleźć tutaj - kliknij. 

 

golawski artur cenyrolnicze pl

Autor: prof. dr hab. Artur Goławski - pracownik Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Szczególnie zainteresowany ekologią dzierzb, a także magazynowaniem przez nie pokarmu w tzw. „spiżarniach”. Miłośnik spływów kajakowych oraz wycieczek bliższych i dalszych.

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz