Motyle, motyle, poczekajcie choć chwilę…

prof. Piotr Tryjanowski

… i poczekały, przynajmniej na tyle, że przyjrzeli im się badacze z województwa lubuskiego i poświęcili im pięknie wydaną książkę: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych parków krajobrazowych województwa lubuskiego (ZPKWL, Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra 2020). Od razu też pragmatycznie dodajmy, że książka ta dostępna jest także w wersji elektronicznej - zupełnie za darmo.

 

Link do wersji książki w pliku PDF - kliknij. 

 

Atlas stanowi podsumowanie prac inwentaryzacyjnych prowadzonych w latach 2017-2019, wykonany na terenie siedmiu lubuskich parków krajobrazowych. Chociaż opracowanie to, z zamiaru, miało mieć charakter popularno-naukowy, warto podkreślić, iż stanowi bardzo dobre odniesienie do najlepszych naukowych opracowań monitoringowych. Widać w nim rękę, doświadczenie, wiedzę, ale przede wszystkim pasję, prawdziwych profesjonalistów.

 

Motyle należą do najbardziej lubianych owadów. Jeśli komuś przeszkadzają to pewnie jedynie wtedy, gdy stają się szkodnikami upraw, a w pozostałych przypadkach budzą zdecydowana sympatię. Są relatywnie dobrze poznane i bywają dobrymi biowskaźnikami. Zaskoczyło mnie, że w lubuskich parkach krajobrazowych, pokrywających tylko 5,4 proc. powierzchni województwa, stwierdzono aż 75 gatunków motyli, czyli 80 proc. wszystkich współcześnie wykazywanych w regionie. To zapewne efekt ochrony, ale i dobrego rozpoznania tych obiektów.

 

Podoba mi się kompleksowe podejście do całego projektu. Bo drobnym, aczkolwiek ważnym, uzupełnieniem Atlasu jest krótki filmik:

 

 

Jeszcze bez wielkiej dynamiki wyświetleń, ale warto się z nim zapoznać. Krzysztof Gajda opowiada o motylach, metodach inwentaryzacji i pewnych konkluzjach wynikających z realizacji projektu. Aż się chce pojechać na wakacje, bo zgadzam się a autorami, że motyle kojarzą się mocno z letnią kanikułą.

 

Dla miłośników motyli, owadów przydomowych, przyrodników regionalnych – po prostu pozycja niezwykle przydatna i warto dla niej zrobić miejsce na półce, czy na twardym dysku.

 

atlas rozmieszczenia motyli cenyrolniczE pl

 

Krzysztof Gajda, Paweł Czechowski, Ryszard Orzechowski, Robert Rektor. 2020. Atlas rozmieszczenia motyli dziennych parków krajobrazowych województwa lubuskiego, Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra, 256 s. , ISBN: 9788366190061

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz