Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Gra nie tylko dla rolnika

Pogodzenie ze sobą różnych funkcji rolnictwa: produkcyjnej, środowiskowej i społecznej nie jest łatwe. Gra to świetny sposób na zrozumienie tego problemu przez rolników, a może jeszcze bardziej decydentów.

 

Prowadzenie gospodarstwa to trudna sztuka wymagająca znajomości wielu dziedzin. Sukces nie zależy tylko od ilości włożonej pracy, ale przede wszystkim od trafnie podejmowanych decyzji. Rolnik każdego roku decyduje jakie rośliny będzie uprawiać, którą produkcję będzie intensywniej rozwijał, w jaki sposób będzie żywił zwierzęta, w co zainwestuje zarobione pieniądze. Działania uzależnia od panujących cen na rynku, popytu na produkty, warunków pogodowych. W dodatku musi dostosowywać się do nowych regulacji prawnych i panujących trendów w produkcji czy wreszcie postępującej ekologizacji produkcji. Seria błędnych decyzji w gospodarstwie może kosztować nawet bankructwo. Niestety, szczególnie młodzi ludzie, ze względu na brak doświadczenia są narażeni na potężne straty. Chcą oni rozwijać swoje gospodarstwo, ale nie zawsze balansują to z jego możliwościami. A może by tak spróbować zasymulować rzeczywistość i nieco rolnictwa nauczyć? Takie podejście przyświecało twórcom … gry komputerowej. Darmowa – to warto podkreślić! - gra SegaeAgroecology dostępna wprost z pozycji przeglądarki internetowej.

 

SegaeAgroecology to rodzaj symulatora gospodarstwa, w którym uczestnik gry podejmuje decyzje w zakresie użytkowania gruntów, gospodarowania glebą, krajobrazem, produkcją zwierzęcą, systemem ich żywienia. Gra dostępna jest w polskiej wersji językowej i nie wymaga rejestracji. Gracz ma do wyboru pięć gospodarstw, które są zlokalizowane w rożnych krajach Europy. Jest także polskie gospodarstwo, choć cały czas rozwijane przez twórców. Najbardziej rozbudowane pod kątem decyzyjności jest natomiast gospodarstwo francuskie, na którym – ujmując rzecz kolokwialnie - również ja grałem. Po wybraniu gospodarstwa ukazuje się plansza z jego widokiem. Już wiemy czym będziemy zarządzać.

 

Gracz klikając na poszczególne ikony odpowiadające działowi produkcji w gospodarstwie z rozwijanej listy wybiera działania, które jego zdaniem będą korzystne dla gospodarstwa. Przykładowo może zmienić sposób uprawy z konwencjonalnej (orkowej) na bezorkową lub uproszczoną. Innym działaniem jest np. wzbogacenie płodozmianu zbożowego w rośliny bobowate. Musi też reagować na komunikaty jak np. spadek opłacalności produkcji mleka czy susza. Każdego roku można podjąć maksymalnie pięć decyzji, po czym klikając na ikonę „kolejny rok” widzi się ich efekt na wykresach. Jest on również wyświetlany na zegarze umieszczonym na dole planszy. Po kliknięciu na jego ikonkę rozwija się do 3 dodatkowych zegarów, które wskazują efekt ekonomiczny, środowiskowy i społeczny podejmowanych działań. Wskazówki zegarów w zależności od kondycji gospodarstwa w tych trzech obszarach przybierają daną wartość. Wygrywa się, jeśli po 10 latach prowadzone gospodarstwo będzie odznaczać się stabilnością gospodarczą, zrównoważeniem środowiskowym i zrównoważeniem społecznym – we wszystkich przypadkach współczynnik powinien wynosić powyżej 0,6. Grę przegrywa się (o co łatwo) jeśli w ciągu 3 kolejnych lat gospodarstwo będzie miało ujemny zysk oraz kiedy nie uda się osiągnąć założonych celów w okresie 10 lat.

 

Gra pozwala poznać zasady prowadzenia gospodarstwa w sposób zrównoważony, zgodny z zasadami agroekologii. Pokazuje również, co ma także odzwierciedlenie w realnym życiu, że nie zawsze łatwo jest pogodzić zysk w gospodarstwie z jego pro-środowiskową wartością. Gra może również uatrakcyjnić prowadzone zajęcia z uczniami lub studentami. Ja grałem w nią z moimi żakami i spodobała się im. Za dwa tygodnie mamy porównać wyniki, kto najlepiej zarządza gospodarstwem w myśl zasad agroekologii.

 

Czytelniku, spróbuj i ty!

 

W grę można zagrać tutaj - kliknij. 

a więcej informacji o niej znaleźć tutaj - kliknij. 

 

Polecam też gry planszowe, które również świetnie rozwijają. O kilku z nich pisaliśmy już wcześniej:

https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/agroekosystem-one-health-wspolne-zdrowie/20433-zwierzaki-gra-nie-tylko-dla-dzieci

https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/agroekosystem-one-health-wspolne-zdrowie/20227-fauna-zoogeograficzna-wycieczka

https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/agroekosystem-one-health-wspolne-zdrowie/18820-gra-ptaki-europy-dodatek-do-na-skrzydlach

 

Dr inż. Stanisław Świtek

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 


Może zainteresuje Cię również:

Jaja dzikich ptaków – pisanki natury

Wielkanoc to fantastyczny czas na pytania o naturę ptasich j

Czarna owca medycyny

To musiało się tak skończyć, bo lubię i owce (kliknij) i psy

Wyścig zbrojeń: gąsiorek i kukułka

Pasożytnictwo lęgowe jest zjawiskiem dobrze znanym w ptasim