Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Przyrody ratowanie ginem wspomagane!

prof. Piotr Tryjanowski

Przemysł alkoholowy w ostatnich latach włącza się w kampanie na rzecz ochrony dzikich gatunków zwierząt. W ten sposób dofinansowuje akcje mające na celu ochronę przyrody. Zwykle dotyczy to tzw. gatunków ikonicznych, jak ptaki, ssaki czy motyle. Zwierzęta łatwo zauważalne i społecznie akceptowalne.

 

Wspominano już wielokrotnie na portalu CenyRolnicze choćby nawiązując do różnorakich win ("Ptaki, wino i co ino..." i cała seria towarzyszących artykułów enologicznych).

 

Tymczasem bywają poważniejsze trunki i sprawy. Ciekawą inicjatywę podjęła firma Papillon Dartmoor Distillery, która wyprodukowała limitowaną serię ginu CARABUS. Akcja ma na celu pomoc w ochronie jednego z ginących przedstawicieli chrząszcza z rodziny biegaczowatych (Carabidae) jakim jest biegacz pomarszczony Carabus intricatus. Angielska nazwa Blue Ground Beetle dodatkowo odzwierciedla niebywały, ciemno atramentowy kolor tego chrząszcza. Owad ten żyje w lasach, preferując stare i bogate w grube, próchniejące kłody starodrzewy. Siedliska, które zanikają w efekcie oderwanej od problemów ochrony przyrody gospodarki leśnej, która zdaje się ignorować znaczenie takich lasów dla utrzymania bioróżnorodności.

 

gin carabus agroekosystem cenyrolnicze pl

 

Wyjątkowy gatunek owada to i wyjątkowy gin. Jego smak wynika z zastosowania unikatowych kompozycji na bazie m. in. jagód jarzębiny, głogu, pokrzywy i szczawiu leśnego, z dodatkiem orzechów laskowych i wanilii. Każda butelka to 2£ dla przyrody.

 

C intricatus FOT. M. Milkowski cenyrolnicze pl 

 Fot.: M. Miłkowski 

 

Cel realizowany przez firmę szlachetny, szkoda (no może nie tak wielka, bo są i wielkie plusy!), że w taki sposób trzeba wspierać ochronę bioróżnorodności.

 

Paweł Sienkiewicz

 

Źródło:

https://www.christopherpiperwines.co.uk/blogs/news/carabus-limited-edition-gin-from-papillon

 

O autorze:

Paweł Sienkiewicz – dr hab. profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Entomolog, od lat zafascynowany chrząszczami z rodziny biegaczowatych (Carabidae). Owady to jego pasja od przedszkola, obecnie pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i jest prezesem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Ochrona różnorodności biologicznej to jedno z jego ważniejszych zagadnień w pracy naukowej. Lubi się zadawać z ornitologami. 

 

pawel sienkiewicz agroekosystem cenyrolnicze pl

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dzień Delfina

Delfiny, wspaniałe ssaki morskie, budzą ogromne zainteresowa

Jak bociany reagują na drony?

Ze względu na spadające koszty bezzałogowe statki powietrzne

Jaja dzikich ptaków – pisanki natury

Wielkanoc to fantastyczny czas na pytania o naturę ptasich j