Ptasie trele (nie tylko na listopadowe dni)

prof. Piotr Tryjanowski

Dlaczego jesienią czujemy się tak jakoś podlej? Dlaczego z nadzieją patrzymy w kalendarz, pomijamy wzrokiem zimę i czekamy na wiosnę? Śmiem twierdzić, że wiele osób po prostu czeka na ptasie piosenki.

 

Ptaki są wyjątkowe, o tym nie trzeba nikogo przekonywać, a ich głosy budzą zachwyt. Wielce zróżnicowane i, jak przypomina Marek Pióro w pięknie wydanej właśnie książce Trele na morelach, można je określić przy pomocy kilkudziesięciu określeń: cektanie, ćwierkanie, gwizdanie, kwilenie, szczebiotanie, świergotanie, świrowanie, świstanie, czy pimpilenie. Uff, sporo tego. A są jeszcze ciche, praktycznie niesłyszalne dla ludzkiego ucha, aż po bardzo głośne, natężeniem przypominające startujący odrzutowiec. Zostawiają ślady w ludzkim mózgu, stając się elementem dociekań kulturowych i odwołań w sztuce. Nie tylko w utworach muzycznych, ale także w poezji. Świetnie, że właśnie takie informacje Marek Pióro podaje w nienachalnym stylu, takim dla początkujących. Uzupełnienie treści książki kodami QR, gdzie korzystając ze smartfonu, można sobie po prostu dźwięk odtworzyć uważam za pomysł doskonały. Sam od kilku lat rozmawiałem o tym z kolegami, Marek mnie uprzedził. Zazdroszczę!

 

okladka terele morele marek pior cenyrolnicze pl

 

I może nieco poza tematyką książeczki, ale Marek Pióro znany jest jako twórca ptasiego bloga plamkamazurka.pl – to godzi się wspomnieć, że właśnie mazurek z ową plamką na policzku, to klasyczny wręcz przykład jesiennych amorów. Podśpiewuje, samice przyglądają się samcom, popiskują, budują jesienne gniazda i czasem zachowują się jak nastolatki. Więc jeśli ktoś już teraz tęskni za prawdziwymi trelami, to nawet w listopadowe dni, warto zabrać lornetkę i wybrać się na spacer na wieś czy przedmieścia. Widok mazurka zawsze cieszy, a jak jeszcze podpatrzymy sekrety jesiennej ptasiej alkowy to sukces jeszcze większy.

 

Dodatkowa literatura:

Pielowski, Z., & Pinowski, J. (1962). Autumn sexual behaviour of the Tree Sparrow. Bird Study, 9, 116-122.

Pinowski, J., & Pinowska, B. (2012). Seks jesienny ptaków i jego konsekwencje. Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 3, 7-19.

Pinowski, J., Pinowska, B., Zduniak, P., Tryjanowski, P., Jerzak, L., & Romanowski, J. (2009). AUTUMN SEXUAL DISPLAY IN TREE SPARROWS PASSER MONTANUS L. AS A COMPONENT OF THE WINTER SURVIVAL STRATEGY. Pol. J. Ecol, 57, 159-169.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz